Opera Opera 72.0.3815.378

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Opera to nowoczesna przeglądarka stron internetowych, wyposażona w sporo narzędzi, dzięki którym korzystanie ze stron jest przyjemniejsze, a gromadzenie informacji łatwiejsze. Ogromną zaletą jest możliwość przypięcia komunikatorów Messenger, WhatsApp i Telegram na dyskretnym pasku z boku. W przeglądarce jest też wbudowane blokowanie reklam, VPN, czytnik wiadomości i wygodny menedżer pobierania plików.

Operę można rozbudować rozszerzeniami, ale zwykle nie jest to potrzebne. Na jej korzyść działa też blokowanie reklam, co odbywa się na podstawie wybranych przez użytkownika list. Domyślnie do dyspozycji mamy EasyList, EasyPrivacy i polskie filtry dla Adblocka. Ponadto Opera wciąż ma tryb Opera Turbo, kompresujący przesyłane dane i różne mechanizmy oszczędzające energię, dzięki czemu doskonale sprawdza się na laptopach.

Wbudowany system odtwarzania filmów sprawia, że można zapomnieć o czekaniu aż załaduje się film osadzony na stronie. Pasek adresu został połączony z paskiem wyszukiwania, można więc w tym samym miejscu wpisywać adresy stron i korzystać z podpowiedzi oraz wpisywać hasła wyszukiwania i skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub ustawić własną. By ułatwić obsługę programu, można korzystać z rozbudowanych skrótów i gestów, przyspieszających wykonywanie różnych czynności.

Jedną z zalet Opery jest możliwość synchronizacji zakładek i otwartych aktualnie kart z jej wersjami na innych urządzeniach, w tym na urządzeniach przenośnych. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest konto w usłudze Opery. Ciekawą formą przechowywania zakładek jest ekran szybkiego wybierania, na którym możemy umieścić swoje ulubione strony i także między nimi korzystać z wyszukiwarki. Podobnie jak inne współczesne przeglądarki, Opera chroni użytkownika przed różnymi zagrożeniami i ostrzega przed fałszywymi stronami, oszustwami i złośliwymi programami. Aby nie zostawiać śladów po przeglądaniu, można korzystać z okna prywatnego przeglądania.

Opera sprawdzi się także jako dostawca najświeższych wiadomości z wybranych dziedzin. Widok Moje aktualności włącza widok artykułów z popularnych portali. Można tu dodać własne źródła informacji i korzystać z Opery jako z czytnika RSS.

Możliwości Opery można zmieniać rozszerzeniami, a jej wygląd można dostosować dzięki motywom. Domyślny interfejs może być jasny lub ciemny. Podstawą Opery jest ten sam silnik renderowania, co w projekcie Chromium, czyli Blink.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

VPN, FLOW, DESIGN
je sporo RAMU
ocena użytkownika
16.10.2020 03:21 • Recenzja do wersji 71.0.3770.198

Opera przez długi czas była moją ulubioną przeglądarką. Przekonuje mnie nie tylko nowoczesny, prosty design, zawsze do aktualizacji są innowacyjne funkcje. Przeglądarka często wyprzedza Chroma czy Edge o kilka kroków - czy to z VPN, flow, czy po prostu z różnymi ustawieniami.

Darmowy VPN, Silnik Chromium, przelicznik walut
Kiepski wbudowany bloker reklam
ocena użytkownika
22.09.2020 22:26 • Recenzja do wersji 71.0.3770.148

Przeglądarka ma wbudowany Messenger oraz WhatsApp na bocznym pasku. Z jednej strony to wygoda z drugiej naruszanie prywatności będąc na stałe zalogowanym podczas przeglądania innych stron mogą być zbierane dane na nasz temat poprzez Facebooka lub WhatsAppa. Nie wszystkie strony wyświetlają się na Operze poprawnie. VPN niby prywatność, ale co za darmo to wiadomo, przyda się jedynie kiedy chcemy ominąć limit choć nie zawsze bo połączenie przez VPN nie jest stabilne i czasami zrywane. Ta przeglądarka jest natomiast idealna dla osób kupujących coś z zagranicznych portali np. AliExpress po zaznaczeniu ceny myszką cena jest przeliczana na złotówki.