Opera 12 - opcja tłumaczenia stron oraz zaznaczonego tekstu

Opera to jedna z moich ulubionych przeglądarek ale brakowało mi zawsze w niej szybkiej możliwości tłumaczenia zagranicznych stron lub wybranego tekstu. Z początku testowałem różne dodatki ale żadne nie spełniały moich oczekiwań, więc postanowiłem wykombinować aby wkomponować możliwość tłumaczenia w przeglądarkę. Poszperałem trochę w internecie i było wiele różnych poradników, ale część albo nie była aktualna, albo powodowała problemy, albo nie była wygodna w użyciu, więc stworzyłem swoje własne opcje tłumaczenia korzystając z kilku różnych poradników oraz z mojej wiedzy. Jako że nie jestem samolubny ;-) postanowiłem się z wami podzielić możliwością dodania nowej funkcji do naszej ulubionej Opery.

A więc zaczynajmy:
===============

1. Wchodzimy do: Opera > Ustawienia > Preferencje...

2. Wybieramy zakładkę „Zaawansowane” i przechodzimy do ”Paski narzędzi”.

3. W sekcji „Konfiguracja menu” tworzymy kopię zapasową przyciskiem „Utwórz kopię”.
4. Po utworzeniu kopi możemy zmienić jej nazwę na dowolną (u mnie jest to „standard_menu”), następnie wybieramy ją i klikamy <OK> aby zamknąć okno konfiguracji.

5. Następnie wchodzimy do: Opera >Pomoc > Opera-informacje.
6. Sprawdzamy gdzie znajduje się folder w którym zapisany jest „Profil użytkownika”.

7. Wchodzimy do tego folderu i przechodzimy w nim do folderu „menu” gdzie znajduje się plik konfiguracyjny „standard_menu (1).ini”.
8. Edytujemy plik i odszukujemy następujące sekcje:

[Document Popup Menu]

i wpisujemy/wklejamy kod:

Item, "Przetłumacz stronę"="Copy,,,, "Label Call Back" & Go to page, "http://translate.google.com/translate_c?u=%u""
[Translate menu]

i na samym końcu wpisujemy/wklejamy kod:

Item, "Z wykryty język na polski"= Go to page, "http://translate.google.pl/?#auto|pl|%t"

9. Zapisujemy plik i otwieramy lub uruchomiamy ponownie przeglądarkę.
10. Po ponownym otwarciu przeglądarki wchodzimy na jakąś zagraniczną stronę i klikamy na niej PPM i powinna znajdować się opcja „Przetłumacz stronę”, a po zaznaczeniu wybranego tekstu i po kliknięciu PPM w „Przetłumacz” powinna znajdować się opcja „Z wykryty język na polski”.

Dla leniwych dołączam link do pobrania pliku standard_menu (1).ini.

Przedstawiona przeze mnie metoda dodawania funkcji tłumaczenia stron jak i zaznaczonego tekstu na stronach testowana była od Opery 12.00 do 12.11 w wersjach 64-bitowych jak i 32-bitowych.