reklama

Opera 22 wydana z cichymi aktualizacjami

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Wydana dziś wersja 22 przeglądarki Opera doczekała się tak zwanych cichych aktualizacji oraz kolejnych zmian wyglądu. Przeglądarka wciąż jest dostępna tylko dla systemów Windows i OS X.

Ciche aktualizacje stały się funkcją, którą powinna mieć każda szanująca się przeglądarka. Jeśli tylko producent dba o bezpieczeństwo użytkowników, musi dostarczać najnowsze wersje swojego produktu jak najszybciej i w miarę możliwości bez angażowania użytkownika w proces aktualizacji. Opera wydaje nową wersję przeglądarki co kilka tygodni i z pewnością użytkownicy pochłonięci przeglądaniem ulubionych stron nie będą tęsknić za okienkami informującymi o możliwości pobrania nowej wersji przeglądarki ani potrzebą potwierdzania instalacji. Przeglądarka powinna aktualizować się nawet bez pokazywania okienka UAC. Na razie ciche aktualizacje dostępne są jedynie dla użytkowników systemu Windows.

Twórcy Opery zadbali także o to, by pobieranie aktualizacji nie zaburzało pracy, jeśli akurat użytkownik będzie pracował na wolniejszym łączu. Na potrzeby aktualizacji przeglądarki opracowany został specjalny mechanizm zmniejszający wielkość pobieranych aktualizacji. Jeśli tylko będzie to możliwe, do użytkowników wysyłana będzie tylko łatka, a nie cały pakiet z nowym wydaniem programu. Szczegóły można znaleźć na blogu deweloperów.

Twórcy Opery bardzo starają się, aby program wyglądał elegancko i nowocześnie. Zainspirowani krajobrazami z ojczyzny Opery, Norwegii, dodali 5 nowych motywów dla przeglądarki, aby każdy mógł podziwiać fiordy, skandynawskie góry czy też Laponię w pełni lata na własnym pulpicie. Wygląd okna programu można zmienić wybierając opcję WidokMotywy. Oczywiście każdy może wybrać sobie inną skórkę ze strony z dodatkami, lub wykorzystać dowolną grafikę, znalezioną w Sieci, jako tło głównego okna przeglądarki. Aby to zrobić, należy z menu kontekstowego, wywołanego na obrazku, wybrać opcję „Ustaw obraz jako motyw”.

Opera 22 wykorzystuje silnik Chromium 35.0.1916.114. Pełną listę zmian można znaleźć na tej stronie.

Najnowszą wersję Opery można pobrać z naszej bazy w dziale Internet i komunikacja → Przeglądarki stron WWW.

Aktualizacja, 05.06.2014 13:00:

W kanale deweloperskim dostępna jest już Opera 23. Prawdopodobnie najciekawszą nowością, jaką w niej znajdziemy, będzie możliwość importowania zakładek z innych przeglądarek. Do narzędzia importującego można dostać się wpisując w pasku adresu opera://bookmark-importer bądź z menu programu. Narzędzie pozwala przekonwertować naszą kolekcję zakładek w pasek zakładek bądź w kafelki na ekranie szybkiego wybierania. Pełną listę zmian w wersji 23 można znaleźć tutaj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić