Opera 42 – w nowej becie kolejne przydatne funkcje. Na co komu rozszerzenia?

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera w ciągu ostatnich miesięcy zyskała funkcje, które rzeczywiście mogą przyciągnąć nowych użytkowników. Tempo prac, nawet nad całkiem rozbudowanymi modułami, jak np. czytnik RSS, jest imponujące, a nie wygląda na to, aby jej twórcy łapali zadyszkę. Wręcz przeciwnie, do opublikowanej właśnie wersji beta Opery 42 trafiła kolejna nowość – prosta, acz praktyczna.

Kalkulator walut

Użytkownicy Opery nie muszą już każdorazowo formułować zapytania do Google, które poskutkuje przeliczeniem widocznej na stronie kwoty podanej w nieznanej walucie na przykład na polskie złote. Zrobi to za nich sama przeglądarka. Wystarczy bowiem zaznaczyć cenę na stronie, aby nad nią wyświetlił się dymek z kwotą przeliczoną na walutę, którą określić można w ustawieniach. Nie brakuje oczywiście złotego.

Po implementacji funkcji wyświetlania dymku nad zaznaczonym tekstem (już wcześniej można było w ten sposób rozpocząć wyszukiwanie oraz skopiować zaznaczenie), niektórzy użytkownicy wyrazili niechęć do tego pomysłu rozwiązań. Dla nich przygotowana została możliwość wyłączenia kalkulatora, a także całego menu kontekstowego. Dane wykorzystywane do przeliczanie dostarczane są przez Europejski Bank Centralny i aktualizowane codziennie.

Nowości w czytniku RSS

Ponadto w najnowszej becie wprowadzono także nowości do czytnika RSS – podczas wyświetlania stron oferujących możliwość subskrypcji, na pasku adresu będzie odtąd widoczna ikona gazety. Jej kliknięcie umożliwia dołączenie do czytnika któregoś z dostępnych kanałów. Nowości są zatem całkiem przyjemne, pozytywne wrażenie robi także fakt, że implementacja wielu nowych funkcji w relatywnie krótkim czasie, nie odbiła się negatywnie na szybkości Opery, której najnowszę betę można już testować.

© dobreprogramy