Opera 10 Beta - więcej niż przeglądarka?

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera wydaje wersję beta przeglądarki o tej samej nazwie, o której mówi, że to już nie tylko przeglądarka, ale pakiet narzędzi internetowych.

Wraz z awansem z wersji alpha do bety Opera 10 wnosi szereg nowości i usprawnień. W dalszym ciągu prowadzone są prace nad ciekawie prezentującą się funkcją Turbo, która ma być rozwiązaniem problemu wolnych łącz. Stosując pewne mechanizmy kompresji przeglądarka ma znacząco poprawić czasy wczytywania stron na łączach modemowych lub w zatłoczonych hotspotach (i podobno, co ciekawe, znacznie je pogorszyć na szybkich łączach). Sama przeglądarka wydaje się także być szybsza od wersji alpha - w teście WebKit SunSpider osiągnęła wynik o około 200 milisekund lepszy.

Już na pierwszy rzut oka zauważyć można nową skórkę, która jak zapewnia producent, będzie ewoluować aż do czasu wydania finalnej wersji, a zmodyfikowany pasek kart pokazuje teraz miniaturki stron po podwójnym jego kliknięciu lub "wyciągnięciu". Funkcja "Szybkiego wybierania" również została odświeżona i oferuje teraz możliwość konfiguracji do 25 witryn oraz dowolnego tła. Ogólnie rzecz biorąc opcje modyfikacji wyglądu zostały znacznie poszerzone i są dostępne niemal dla każdego okna, paska narzędzi czy ramki. Programiści powinni z kolei docenić rozbudowany moduł Dragonfly, który pozwala teraz na edycję DOM i inspekcję nagłowków HTTP bezpośrednio z przeglądarki.

Dlaczego Opera reklamuje betę nowej przeglądarki jako "coś więcej"? Dlatego, że teraz w panelu bocznym przeglądać można na bieżąco pocztę, grupy dyskusyjne i czat. Interfejs klienta pocztowego Opery dość dobrze integruje się z przeglądarką - przykładowo okno nowej wiadomości otwiera się jako oddzielna karta. Klient kompatybilny jest także z usługą MyOpera.

Opera 10 nadal pozostaje niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o test Acid3, w którym również w wersji beta uzyskuje wynik 100/100. Identycznym wynikiem co prawda może pochwalić się nowa wersja Chrome, ale ta nie przechodzi pomyślnie linktestu. Wygląda więc na to, że poprzeczka dla konkurencji nadal ustawiona jest bardzo wysoko.

Użytkowników Windows, Linux i Mac OS X zainteresowanych przetestowaniem nowo wydanej wersji beta zapraszamy do pobrania przeglądarki na stronach producenta - przypominamy jednak, że nadal jest to tylko wersja beta i może potencjalnie działać niestabilnie.

© dobreprogramy