reklama

Opera Mini, wideo i Flash

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Software pracuje nad natywną obsługą wideo w swojej przeglądarce Opera Mini przeznaczonej dla urządzeń przenośnych.

Obecnie bardzo dużo filmów na stronach internetowych jest odtwarzanych przez aplikacje stworzone we Flashu, uruchamiane przez plugin firmy Adobe. Niestety są one dosyć wymagające pod względem zużycia procesora i pamięci. Jest to odczuwalne szczególnie na urządzeniach przenośnych, gdzie powoduje to obniżenie wydajności i szybsze zużywanie się baterii. Rozwiązaniem tego problemu zaproponowanym przez Opera Software byłoby używanie przez webmasterów nowego tagu <<a href="http://www.whatwg.org/specs/web-apps/current-work/#video" target="_blank">video> do umieszczania wideo na stronach internetowych. Autorzy przeglądarek mogliby sami implementować jego obsługę. W ten sposób Opera Software chce wyeliminować flashowe odtwarzacze wideo. Nie chce natomiast tworzyć alternatywnego pluginu Flasha jak napisały niektóre serwisy.

Powstał już eksperymentalny build Opery z obsługą filmów w formacie Ogg Theora. Podobne eksperymenty przeprowadziła Mozilla w Firefoksie, także z tym formatem. Nie wiadomo natomiast, czy nowa technologia Opery będzie obsługiwała istniejące flashowe filmy.

Najtrudniejszym zadaniem przed jakim stoją twórcy Opery nie jest jednak napisanie odpowiedniego oprogramowania. Znacznie trudniejsze będzie przekonanie milionów webmasterów do nowego sposobu osadzania wideo. Biorąc pod uwagę ogromne rozpowszechnienie Flasha będzie to bardzo trudne.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama