reklama

Opera Mini znika ze sklepu Windows – a na BlackBerry wciąż jest

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

To jak kiedyś różnorodny był rynek mobilny, pokazuje najlepiej historia quasiprzeglądarki Opera Mini. Ta aplikacja, przeznaczona do oglądania stron WWW, skompresowanych przez specjalne serwerowe proxy Opery, dostępna była na platformie Java ME, Symbianie, BlackBerryOS-ie, Bada OS-ie, Tizenie, Windows Phonie – oraz oczywiście Androidzie i iOS-ie. Dzisiaj pozostały już tylko wersje dla Androida, iOS-a, oraz jak to określono, „prostych telefonów”. Tak, na mobilnego Windowsa Opery Mini już nie ma.

Właściwie to nie powinniśmy być zaskoczeni. Ostatnia aktualizacja Opery Mini dla mobilnych „okienek” pojawiła się w październiku 2015 roku. Kilka miesięcy później Opera Software poinformowała na Twitterze, że żadnych wiadomości dla użytkowników tej platformy nie ma. To było na tyle.

Teraz ze stron Opery w ogóle zniknął link do sklepu Windows, pozostały tylko do Google Play i App Store, oraz przycisk prowadzący do strony „Proste telefony”. Nie jesteśmy pewni jaki jest zakres platform tam obsługiwanych. Na pewno ze strony m.opera.com udało się pobrać Operę Mini 8 na telefonik BlackBerry 9790 (BlackBerry OS 7.1) – działa bardzo ładnie. Wątpliwe jednak, by pozwalała ona na instalację aplikacji na mobilnym Windowsie.

Opera Mini zniknęła bowiem z wyników wyszukiwania oficjalnego sklepu (teraz straszy tam tylko „aplikacja” Tips Opera Mini Browser, oferująca niezliczone godziny nauki i zabawy), a jeśli dotrzeć do strony przez stary link, choćby z naszej bazy programów, to okaże się, że już pobrać jej nie można.

Jako że Widows Phone jest zamkniętą platformą, na którą raczej nie ma alternatywnych metod instalacji oprogramowania (w przeciwieństwie chociażby do starego BlackBerry OS-a), to może oznaczać tylko definitywny koniec aplikacji. Co dalej? Funkcjonalnie jedyną przeglądarką, która w jakimś stopniu może zapewnić funkcjonalność Opery Mini, tj. bardzo wysoką kompresję przesyłanych stron, jest UC Browser, dostępny też w wersji na mocniejsze urządzenia z Windows 10 Mobile jako aplikacja UWP.

Trudno powiedzieć, co jest powodem porzucenia Opery Mini na Windowsa. Mały udział w rynku? Słabe tłumaczenie, biorąc pod uwagę dostępność wersji na BlackBerry OS-a, dziś systemu chyba jeszcze bardziej martwego. Może to po prostu wiosenne porządki, a może moda – nie ma chyba tygodnia, by jakaś popularna aplikacja nie zniknęła z platformy mobilnej Microsoftu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama