Opera Mobile 9.5 beta dostępna do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Software udostępniła długo oczekiwaną wersję beta przeglądarki internetowej Opera Mobile 9.5 przeznaczonej na urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemów Windows Mobile. Jak dotąd użytkownicy narzekali, że pozostając w cieniu Opery Mini, teoretycznie bardziej zaawansowana wersja nie otrzymuje stosownie dużo uwagi od zespołu programistów Opery. Teraz to ma się zmienić.

W Operze Mobile 9.5 beta znalazło się około dwie trzecie funkcji zaplanowanych do finalnej wersji. Beta otwiera się na pełnym ekranie już domyślnie, a cała strona może być zapisana do późniejszego przejrzenia. Wprowadzono wyszukiwanie in-text na wzór wersji pecetowej przeglądarki. Jest też pasek wyszukiwania Google, pasek adresu współpracujący z historią przeglądania i autouzupełnianiem. Przerobiono również system kart, które teraz właściwie są oddzielnymi oknami, co być może nie każdemu od razu przypadnie do gustu. Programiści natomiast ucieszą się z nowego narzędzia open-source do zdalnego debugowania - Opera Dragonfly.

Pod maską Opera Mobile 9.5 pracuje nowy silnik renderujący Presto 2.1. Przeglądarka wyraźnie przyspieszyła, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wydajność zawsze ograniczona jest mocą procesora urządzenia przenośnego, która nie zawsze jest wystarczająca. Testując wersję beta trzeba wiedzieć, że nie ma jeszcze pluginu Flash. Obsługa wideo na stronach będzie dostępna w finalnej wersji. Stwierdzono też problemy z instalacją aplikacji na kartach pamięci, więc warto zwolnić 4,2 MB w pamięci wewnętrznej. Przełączanie widoków (z pełnego ekranu do kompaktowego i odwrotnie) może natomiast czasami wymagać odświeżenia strony. Producent uczciwie przyznaje też, że Opera Mobile 9.5 beta nie przechodzi jeszcze pomyślnie testu ACID2.

Co dalej w planach Opery? Do Opery Mobile w kolejnych buildach dołączy Google Gears, Opera Link i Opera Widgets. Pojawi się także wersja dla urządzeń z systemem Symbian. W tej chwili pobrać można wersję beta dla systemów Windows Mobile 5 i 6. Na razie jedynym dostępnym językiem jest angielski, ale to oczywiście zmieni się w przyszłości.

© dobreprogramy

Komentarze