r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Opera Next 16 wydana – zakładek wciąż nie ma, ale przeglądarka staje się coraz bardziej konfigurowalna

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Od kilku godzin można już zapoznać z wersją Opery oznaczoną jako 16.0.1196.14, dostępną na Windows i OS-a X. Zapewne wierni użytkownicy „starej” Opery wciąż będą niezadowoleni, widząc kolejne wydanie, które wciąż nie wygląda jak dawna wersja programu. Niezrażony krytyką producent trzyma się jednak swojej strategii wzbogacania przeglądarki o kolejne funkcje, tak, by z czasem oferowała użytkownikom nie mniej niż w przeszłości, a przy tym nawiązywała równorzędną walkę z przeglądarkami Mozilli, Google'a czy Microsoftu.

Opera Next 16 zbudowana jest na bazie Chromium 29 i choć na pierwszy rzut oka niewiele się różni od Opery 15 (ten sam sztywny interfejs użytkownika, ten sam ekran startowy, ten sam brak zakładek, to wystarczy wejść w panel konfiguracyjny, by zauważyć spore zmiany. W sekcji Browser można wreszcie wyłączyć pobieranie treści przez mechanizm Odkrywaj (Discover) czy animacje na stronie startowej.

Sekcja Websites pozwala na wyłączenie wyświetlania obrazków i daje kontrolę nad metodą podświetlania formularzy i linków na stronach WWW za pomocą klawisza Tab. Dodano też mechanizm ochrony prywatności, pozwalający na zablokowanie prób śledzenia lokalizacji użytkownika przez witryny. Z kolei sekcja Privacy & Security wprowadza moduł zarządzanie informacjami wykorzystywanymi do automatycznego wypełniania formularzy.

Wreszcie też można dobrać się do środka przeglądarki, za pomocą panelu opera:flags. Zawiera on ponad 50 różnych ustawień, dotyczących zarówno interfejsu czy dodatkowych funkcji przeglądarki, jak i renderowania stron. Można tu np. włączyć Encrypted Media Extensions do odtwarzania wideo z DRM w przeglądarce, shadery CSS, czy skalowanie rozmiaru paska rozszerzeń. Oczywiście Opera Software nie gwarantuje, że wszystko będzie działać dobrze, a przeglądarka nie spłonie od włączania niektórych eksperymentalnych opcji.

Z pierwszych benchmarków (m.in. SunSpider i Peacekeeper) wygląda, że nowa Opera Next zwiększa wydajność względem wersji 15 o jakieś 3-5%, uzyskała także lepsze wyniki w teście kompatybilności HTML5 – już 442+9 punktów (Opera 15: 423+9, rekordzista Maxthon 4.0: 476+15, najsłabszy wynik: Internet Explorer 10: 320+6). Pochwalić się też Opera Software może rosnącą liczbą rozszerzeń, działających z nową wersją przeglądarki: strona Opera add-ons zawiera już około 250, a wśród nich są AdBlock, YouTube Downloader, Turn Off the Lights, Translate i WebOfTrust.

Pobrać najnowszą Operę Next możecie ze strony www.opera.com/developer/next.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.