Opera Software analizuje Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Opera Software, twórca przeglądarki internetowej Opera, opublikowała wstępne wyniki badań Internetu, a konkretnie stron WWW. Do analizy wykorzystany został mechanizm o nazwie Metadata Analysis and Mining Application (MAMA), który wykazał, że obecnie jedynie 4,13% witryn jest zgodnych z obowiązującymi standardami.

Zgodnie z wynikami analizy MAMA najpopularniejszymi tagami HTML wykorzystywanymi przez twórców stron internetowych są HEAD, TITLE, HTML, BODY, A, META, IMG i TABLE. Z technologią Adobe Flash spotkać się można średnio na 35% witryn na świecie. Najwięcej stron z Flashem znajduje się w Chinach (67%). Co ciekawe, w niektórych krajach obserwuje się spadek zainteresowania Flashem. Dzieje się tak w Niemczech, gdzie jest obecny na 25% witryn. Bardzo popularny okazuje się CSS, który stosowany jest w 80% przeanalizowanych stron (najpopularniejsze własności to color i font). Co ciekawe, spośród wszystkich zindeksowanych przez MAMA miejsc w Internecie tylko 4,13% okazuje się zgodna z panującymi aktualnie standardami, a około 50% wyświetla niepoprawne dane nt. poprawności kodu. Ponadto 81% witryn stworzonych za pomocą Apple iWeb jest poprawnych, a Dreamweavera jedynie 3,4%.

Snorre M. Grimsby, wiceprezes Opera Software, tłumaczy, iż przeprowadzone badanie jest jedną z części planu udoskonalania kompatybilności i wydajności produktów firmy. Niebawem spodziewać się należy kolejnych wyników analiz.

© dobreprogramy

Komentarze