reklama

Opera Software uspokaja, ale szczegółów nie zdradza

Strona główna Aktualności

O autorze

Przejście niektórych projektów Opery na WebKit nasuwa mnóstwo pytań. Co dalej z Presto i Caracanem? Czy nowe Opery Mobile będą miały Turbo? Czy Opera bankrutuje? Wybraliśmy się z długą lista pytań do siedziby Opera Software we Wrocławiu, aby dowiedzieć się u źródła, jak będzie wyglądała przyszłość. Niestety, przed MWC niczego konkretnego nie zobaczymy, a wiele pytań jeszcze długo pozostanie bez odpowiedzi.

Udało nam się porozmawiać z Maciejem Kocembą, który pracuje na stanowisku project managera Opery Mini dla iOS.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...

Opera Software ma się więc dobrze, chce bliżej związać się ze społecznościami Open Source, wprowadzać swoje innowacje do WebKitu i skupić się bardziej na wymyślaniu użytecznych nowości, co — jak Maciek wielokrotnie podkreślał również poza kamerą — lubią najbardziej. Bez narzędzi tortur nie dowiemy się jednak na razie tego, co nas najbardziej interesuje, czyli jakie będą dalsze losy Presto i czy jego kod zostanie kiedyś udostępniony. Nie dostaliśmy również odpowiedzi na pytanie o przyszłość lubianych narzędzi deweloperskich Dragonfly i czy nadal będzie można w Operze włączyć Turbo. Wszystko wskazuje jednak na to, że Opera zaprzyjaźni się z V8, a Caracan odejdzie w cień. Jeśli do tego dojdzie, miejmy nadzieję, że magicy z Opery wezmą się za jego optymalizację. Terminów nie znamy, ale po MWC powinniśmy wiedzieć więcej.

Przejście na WebKit to nie koniec nowości z Opery Software.

Firma poinformowała właśnie o przejęciu Skyfire, producenta przeglądarki Skyfire (znanej przede wszystkim z odtwarzania treści Flash bez konieczności uruchamiania wtyczki Flash), zajmującego się też usługami z zakresu optymalizacji wideo.

I właśnie to ostatnie wydaje się najważniejsze dla Opery. W informacji prasowej nacisk położono przede wszystkim na oprogramowanie Rocket Optimizer, które pozwala operatorom telefonii komórkowej na zoptymalizowanie transferu strumieni wideo w zatłoczonych sieciach 3G i 4G, dostosowując rozmiar przesyłanych treści do dostępnego aktualnie pasma, zmniejszając czas buforowania i przestoje w odtwarzaniu mediów.

Jak na razie Skyfire pozostanie niezależne od Opery, oferując swoją przeglądarkę pod własną marką. Z czasem to się zmieni: obie firmy spodziewają się w ciągu roku wydać nowe, wspólne produkty, łączące w sobie kompetencje i doświadczenie deweloperów Skyfire i Opery. W szczególności rozwijane ma być wspólnie rozwiązanie Opera Web Pass, pozwalające operatorom telefonii komórkowej na sprzedawanie użytkownikom pakietów danych tak, jak dziś kupują aplikacje.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama