Opera 9.5 i plany na przyszłość

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół tworzący popularną przeglądarkę Opera ogłosił wydanie pierwszej wersji alpha swojego produktu oznaczonego numerem 9.5.

Kestrel, tak brzmi nazwa kodowa Opery 9.5, to rozwojowa wersja dedykowana przede wszystkim dla użytkowników, którzy chcieliby sprawdzić w jakim kierunku zmierza norweska grupa i jakie nowości chce wprowadzić do swojego produktu. Autorzy wyraźnie podkreślają, że wersja 9.5 może być niestabilna i dlatego nakłaniają wszystkich dotychczasowych użytkowników, aby na co dzień korzystali oni z ostatniej stabilnej wersji przeglądarki. To, co ma wyróżniać nową Operę na tle konkurencji, to przede wszystkim prędkość działania. Ma się tak stać dzięki przepisaniu od nowa, specjalnie dla wersji 9.5, silnika renderującego.

Jak podaje producent, według wewnętrznych testów jakie przeprowadzili na nowej Operze wynika, że prędkość działania jest ponad 50% wyższa niż w poprzedniej serii 8. Z innych ciekawych rzeczy wprowadzonych w Operze należy wymienić możliwość stworzenia własnego konta, na które można eksportować swoje ulubione strony, a następnie mieć do nich dostęp z dowolnego komputera z zainstalowaną Operą. Nie jest to może wielka innowacja, ponieważ Firefox posiada już od dawna podobna opcję w postaci rozszerzenia, ale z pewnością przyda się ona wielu sympatykom tej przeglądarki.

Poza tym, Kestrel ma charakteryzować się wysoką stabilnością i możliwościami konfiguracji wbudowanego klienta poczty elektronicznej oraz lepszą obsługą sieci BitTorrent. Zmianą na plus będzie również udoskonalenie przeszukiwania historii przeglądanych stron oraz dodanie funkcji odzyskiwania straconych sesji podczas np. zawieszenia się aplikacji.

Najnowszą wersję testową przeglądarki Opera 9.5 można pobrać ze strony producenta, na której dostępne są kompilacje dla systemu Windows, Mac OS i Linux. Przypominamy, że jest to wersja niestabilna i może działać nieprawidłowo.

© dobreprogramy
s