r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Opera ma coraz więcej funkcji, a właśnie stała się mniej zasobożerna

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Przy okazji opisywania implementacji czytnika RSS w deweloperskiej Operze, wyrażaliśmy obawy o rozrost przeglądarki, co miałoby w efekcie obciążyć zasoby sprzętowe. Dzięki opublikowanemu na blogu przeglądarki wpisowi, wiemy jednak, że stało się odwrotnie – od wersji 39 Opera ma zużywać odczuwalnie mniej RAM-u, a bardzo prawdopodobne jest, że z optymalizacji skorzystają wszystkie przeglądarki wykorzystujące silnik Blink

Według Opery, oszczędności udało się osiągnąć poprzez ograniczenie zjawiska fragmentacji pamięci. W związku z operowaniem na blokach pamięci, a nie na precyzyjnie żądanej wielkości, powstają niewykorzystane nadwyżki, a proces wykorzystuje de facto więcej RAM-u, niż jest to konieczne.

Rozwiązaniem tego problemu stanowi, według Opery, kompaktowanie sterty – wolne bloki są automatycznie identyfikowane i przenoszone na jej początek, czy też po prostu łączone. Oczywiście, co w kwestii prezentacji nowych osiągnięć w przeglądarkach jest przecież stałym elementem, nie mogło zabraknąć testu.

r   e   k   l   a   m   a

Polegał on na odwiedzeniu kilku stron internetowych, Gmaila, Amazona, New York Timesa, Wikipedii, oraz przeglądania jej zawartości. Test trwał 15 minut, zaś dzięki kompaktowaniu udało się osiągnąć rzeczywiście spore oszczędności. W przypadku największego procesu strony NY Timesa, zużycie RAM-u spadło z 9 do 4 MB, natomiast w najmniej zasobożernym procesie Wikipedii udało się odjąć 1,6 MB od 4 MB sprzed kompaktowania.

To nie koniec dobrych wiadomości – Opera zwieńczyła swój wpis deklaracją współpracy z Google. W najbliższym czasie optymalizacja ma trafić do kodu silnika Blink, dzięki czemu z jej efektów będą mogli korzystać także użytkownicy Chrome’a czy Vivaldiego. Najnowsza wersja stabilnej Opery, podobnie jak wersja beta, dostępna jest w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.