reklama

Opera pożegna się z Unite i widżetami

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Opera 12 jest coraz bliżej, na blogu firmy pojawił się już wpis promujący wersję Release Candidate Opery 12 Beta i rychłe pojawienie się Bety tej wersji przeglądarki. Trochę o nowościach w Operze 12 (linia Wahoo) już informowaliśmy, ale wtedy nie było jeszcze wiadomo, że Opera zamierza zakończyć wsparcie dla widżetów i technologii Unite.

„Serwer w przeglądarce”, czyli wprowadzona w 2009 roku technologia Opera Unite, oraz możliwość instalacji widżetów w przeglądarce będą domyślnie wyłączone w najbliższych wydaniach Opery, a do końca tego roku te platformy zupełnie znikną z przeglądarki. Zastąpić je ma system rozszerzeń, który został wprowadzony w Operze 11, a także w eksperymentalnych kompilacjach Opery Mobile. Twórcy przeglądarek dążą do stworzenia zunifikowanego systemu rozszerzeń, dzięki czemu użytkownicy będą mieli dostęp do jednej biblioteki rozszerzeń dla przeglądarki desktopowej i mobilnej.

Powodem usunięcia Unite i widżetów jest ich mała popularność. Oba komponenty stoją od dawna w cieniu zdobywających coraz większą popularność rozszerzeń. Operze zapewne wyjdzie na zdrowie, jeśli zamiast utrzymywać 3 platformy dla dodatków czy rozszerzeń przeglądarki skupi się na zrobieniu jednej bardzo dobrej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama