reklama

Opera zaskarża Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Komisja Europejska przyjęła wczoraj złożony przez producenta przeglądarki Opera, firmę Opera Software, wniosek oskarżający Microsoft o nadużywanie pozycji rynkowej. Lista zarzutów to blokowanie konkurencji na rynku przeglądarek internetowych poprzez dołączanie programu Internet Explorer jako nieusuwalnego komponentu systemu operacyjnego Windows oraz uniemożliwianie wprowadzenia pełnej interoperacyjności poprzez ignorowanie uznanych standardów sieciowych w aplikacjach Microsoftu.

Opera nie jest bynajmniej sama w tej walce, bo jej wniosek jest popierany przez instytucję European Committee for Interoperable Systems (ECIS). Reprezentujący ECIS w tej sprawie Thomas Vinje w swoim komentarzu stwierdził, że Dołączając Internet Explorera do mającego pozycję monopolistyczną systemu Windows oraz odmawiając wiernej implementacji otwartych standardów sieciowych, Microsoft pozbawia konsumentów możliwości rzeczywistego wyboru przeglądarki WWW. Przeglądarki są bramą do internetu, Microsoft chce te bramy kontrolować.

Lista żądań Opery wobec Komisji Europejskiej to po pierwsze skłonienie Microsoftu do dostarczania specjalnej wersji Windows z inną przeglądarką internetową i/lub stworzenie specjalnej wersji systemu kompletnie bez żadnej przeglądarki. Po drugie firma żąda stosowania się przez Microsoft do powszechnie stosowanych i uznanych standardów webowych w myśl danych przez nią obietnic (jako że Microsoft także jest członkiem organizacji W3C zajmującej się tworzeniem standardów webowych i brał udział w ich tworzeniu).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić