Opóźnione OpenSUSE 10.1 już jest

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się opóźniona, długo oczekiwana, kolejna stabilna wersja dystrybucji OpenSUSE.

Nowa wersja wprowadza uaktualnienia jądra (2.6.16.13), środowiska graficznego KDE (3.5.1). Wbrew wcześniejszym spekulacjom, twórcy nie zdecydowali się na użycie nowego Gnome, pozostano przy wersji 2.12.0.1. Nowe OpenSUSE wyposażono za to w popularną technologię Xgl, służącą do lepszej obsługi sprzętowej akceleracji grafiki, umożliwiającą bardzo ciekawe efekty, na przykład animowanej sześciennej kostki, na której bokach znajdują się pulpity środowiska graficznego.

Z nowości należy wymienić znaną z komercyjnych wersji SUSE aplikację AppArmor. Służy ona do poprawy bezpieczeństwa systemu poprzez nadzór nad uruchamianymi programami i używanymi przez nie zasobami. Ciekawy jest także nowy program NetworkManager, którego zadaniem jest utrzymywanie ciągłości połączenia z Internetem, także w sieciach bezprzewodowych. Program może bez zrywania połączeń przełączyć się na inną sieć i dopasować się do jej ustawień.

Ze względu na ogromne zainteresowanie nową wersją OpenSUSE, strona domowa dystrybucji uległa przeciążeniu i połączenie się z nią graniczy z cudem. Niecierpliwi mogą już ściągać obrazy płyt instalacyjnych, które zaczynają pojawiać się na oficjalnych mirrorach. Aby nie powodować większego obciążenia, radzimy ściągać obrazy poprzez Torrenta (odpowiednie pliki znajdują się także na mirrorach). Radzimy jednak poczekać na oficjalne ogłoszenie twórców, gdyż zdarzały się już sytuacje, że finalna wersja zawierała błędy i jeszcze tego samego dnia ukazywało się poprawione wydanie.

Tymczasem, 8 maja opublikowano siódmą niestabilną, testową (alpha) wersję Ubuntu (wraz z równolegle rozwijanymi Kubuntu i Xubuntu) 6.06, o nazwie kodowej "Dapper Drake". Z najważniejszych zmian wymienić należy najnowszą wersję środowiska GNOME, z którego cyklem wydawniczym ściśle związane jest tworzenie nowych wersji Ubuntu. Stabilna wersja zapowiadana jest na czerwiec, informacje o aktualnej alphie i adresy obrazów płyt instalacyjnych na stronie twórców.

Aktualizacja: Dostępne jest już oficjalne ogłoszenie twórców.

© dobreprogramy
s