Opóźniony Debian

Strona główna Aktualności

O autorze

Według wcześniejszych zapowiedzi, do 4 grudnia miały się zakończyć prace nad nowym wydaniem dystrybucji Debian o nazwie kodowej Etch. Tym czasem, prace nad systemem ciągle się przedłużają i na dzień dzisiejszy nie jest znana realna data opublikowania nowego Debiana.

Debian Etch będzie zawierał między innymi menedżer pakietów z rozszerzonym bezpieczeństwem (między innymi weryfikacja oryginalności pakietów), odświeżony instalator, a także sporo zmian w środowisku graficznym, Pojawi się między innymi graficzne powiadamianie o aktualizacjach, lepsza obsługa drukowania i skanowania oraz odświeżone grafiki. Zwolenników nowości z pewnością ucieszy dostępność systemu Compiz i wirtualizacji Xen. Prócz tego, w nowym Debianie znajdziemy środowiska graficzne KDE 3.5.5a, GNOME 2.14, Xfce 4.4 i jądro 2.6.18.

Ostatnią stabilną wersją Debiana jest Sarge, wydany ponad rok temu, 6 czerwca 2005, a jego ostatnia aktualizacja została wydana 28 października 2006. W nowym Debianie jest jeszcze ponad 600 krytycznych, niezałatanych błędów, a biorąc pod uwagę zbliżające się święta, raczej nie należy spodziewać się stabilnego wydania przed styczniem przyszłego roku.

© dobreprogramy
s