Oprogramowanie antywirusowe będzie tanieć?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przyszłoroczny debiut Microsoftu na rynku zabezpieczeń komputerowych spowoduje duże obniżki cen oprogramowania antywirusowego - zapowiada analityczna firma Gartner. Zdaniem Neila MacDonalda, wiceprezesa Gartnera, pojawienie się giganta z Redmond na tym rynku przyniesie ok. 10-procentowe obniżki cen antywirusów.

Koncern Microsoft opracowuje obecnie dwa rozwiązania zabezpieczające - OneCare, która jest jeszcze w fazie projektowania oraz Microsoft Client Protection, która do sprzedaży trafi na początku przyszłego roku. Choć oficjalne ceny nowego oprogramowania nie są jeszcze znane, według MacDonalda jednostanowiskowa licencja na wymienione oprogramowanie kosztować będzie nie więcej niż 15 USD.

Aplikacje zabezpieczeń obecnych już na rynku producentów są znacznie droższe, gdyż ich ceny to 69,99 USD za produkty firm Symantec i McAfee oraz 49,99 USD za antywirusa firmy Trend Micro. Ponadto, producent aplikacji Norton Internet Security podwyższył ostatnio cenę przedłużenia licencji na ten produkt z 5 USD na 10 USD. Zdaniem analityków jest to ostatnia próba firmy Symantec na powiększenie dochodów, zanim na rynku pojawi się konkurent z Redmond.

Gartner sugeruje również, że Microsoft powinien skupić swoją uwagę również na opracowaniu oprogramowania antywirusowego dla innych platform niż Windows, jeśli chce być konkurencyjny w stosunku do pozostałych, bardziej doświadczonych producentów zabezpieczeń komputerowych.

© dobreprogramy
s