Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Optymalizacja Windows 7 za pomocą AVG TuneUp Utilities 2014

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy wpis na blogu DobreProgramy.

Przeglądając dzisiejsze newsy trafiłem na informację o wydaniu nowej wersji pakietu do optymalizacji systemu operacyjnego AVG TuneUp Utilities 2014.
Zainteresował mnie on głównie z jednego powodu - mój system od dłuższego czasu pracuje bardzo "ociężale" i przydałoby się jego przyspieszenie.

Jak zachęca program:

Zwiększ prędkość komputera nawet o 50%

Czy jest to możliwe? Jak pokazuje pierwszy akapit zalinkowanego newsa zdania na ten temat są podzielone.

Postanowiłem to sprawdzić.

Windows 7 został wydany pod koniec października 2009 roku. Mniej więcej dwa miesiące później trafił na mój komputer i przetrwał aż do dnia dzisiejszego. Przez ten czas nie przydarzyła mu się żadna poważniejsza awaria a pierwszego BSODa zobaczyłem dopiero w tym roku. W międzyczasie na bieżąco instalowałem wszystkie aktualizacje.
Tak więc mam polskojęzyczny Windows 7 Professional SP1 w wersji 64 bitowej zainstalowany na nie najnowszej już maszynie o konfiguracji:

  • Procesor AMD Athlon II X4 631
  • Płyta główna MSI A55M-P33
  • Pamięć operacyjna Kingston 4GB 1600MHz DDR3
  • Dysk systemowy Samsung HD103SJ

Konfiguracja komputera zmieniała się cały czas. Początkowo system został zainstalowany na całkiem innej maszynie. Obecnie z poprzedniej konfiguracji został tylko ...radiator na procesorze. Cała reszta zmieniła się łącznie z dyskiem, na którym pierwotnie zainstalowany był system. Udało się go przenieść bez potrzeby ponownej instalacji.
Komputera używam bardzo intensywnie - głównie do pracy, obróbki grafiki oraz przeglądania stron, ale czasem też zdarzy mi się zagrać w jakąś grę, zobaczyć film czy posłuchać muzyki.

Metodologia

Dla sprawdzenia skuteczności optymalizacji postanowiłem wykonać kilka testów. Wszystkie były wykonywane trzykrotnie a podany wynik jest ich średnią arytmetyczną.
Do zmierzenia czasu uruchamiania się programów i systemu użyłem zwykłego stopera.

Sprawdzałem następujące rzeczy:

  • Czas uruchamiania się systemu od momentu wyboru w programie rozruchowym po całkowite załadowanie się (do momentu aż dysk twardy przestanie pracować)
  • Czas wykonania szybkiego skanowania systemu w programie Avast! antivirus 7.0
  • Czas uruchamiania się następujących programów: Google Chrome 29.0.1547.62 m (zimny/ciepły start), Mozilla Firefox 16.0.2, Microsoft Word 2010 SP2, Microsoft Excel 2010 SP2, MSC Patran 2012.2, Matlab r2012a, Foxit Reader 5.4.5.0124, SolidWorks 2012, Visual Studio Express 2012.
  • Zużycie pamięci przez Google Chrome przy otwartych 10 kartach oraz sprawdzenie wydajności przy użyciu dwóch benchmarków: Peacekeeper oraz SunSpider
  • Średnie zużycie pamięci przez system operacyjny

Optymalizacja

Jako, że na dysku wiecznie brakuje mi miejsca swoją przygodę z oczyszczaniem systemu postanowiłem zacząć od usunięcia niepotrzebnych plików.
Przede wszystkim sporo miejsca zajmowały nieskompresowane filmy nagrywane smartfonem, które przez usługę DropBox synchronizowały się z moim komputerem.
Następnie wyczyściłem folder "Pobrane" gdzie znajdowały się dziesiątki wersji instalacyjnych różnych programów oraz pulpit, na którym ostatnio zaczęło brakować miejsca...
Po tych operacjach postanowiłem użyć tytułowego TuneUp.

Okno główne programu przedstawia się następująco:

Korzystanie z programu chciałem zacząć od jeszcze jednego sprawdzenia wydajności jednak przycisk "Skanuj teraz" w obszarze "Wydajność komputera" najzwyczajniej w świecie nie działał. Niezrażony niepowodzeniem przeszedłem do ostatniej zakładki "Wszystkie funkcje":

Pierwszą rzeczą jaką postanowiłem zrobić było odinstalowanie niepotrzebnych lub rzadko używanych programów. A było ich naprawdę sporo. Od różnych środowisk programistycznych, przez sterowniki nieużywanych już urządzeń po gry.
Niestety moduł odpowiedzialny za deinstalację programów działa bardzo powolnie a w dodatku często przestawał odpowiadać:
Po kilku godzinach pracy ze 190 programów została dokładnie połowa. Zaoszczędziłem w ten sposób 2,8 GB miejsca.

Kolejnym krokiem była optymalizacja autostartu. Wcześniej robiłem to już kilkukrotnie dlatego lista aplikacji uruchamianych wraz ze startem systemu skróciła się o zaledwie kilka pozycji.

Po autostarcie postanowiłem zająć się nieużywanymi skrótami. W menu start było ich sporo...

W następnej kolejności użyłem modułu "Sprzątanie systemu Windows i programów".
Operacja trwała kilka minut i pozwoliła na usunięcie 2647 zdaniem TuneUp niepotrzebnych elementów co zwiększyło ilość dostępnego na partycji C miejsca o 727 MB.

Po sprzątaniu systemu przyszedł czas na przeglądarki. TuneUP wykrywa jakie mamy zainstalowane w systemie i pozwala na wybór tych do "oczyszczenia". Podobnie jest z Adobe Flash Playerem i Microsoft Silverlight. Operacja sprzątania trwała kilka minut i zakończyła się usunięciem 5992 elementów (529 MB).
Ostatnią rzeczą jaką zajął się TuneUp było czyszczenie i defragmentacja rejestru.
Skanowanie rejestru dało wynik 2115 błędów.

Jednak po zakończeniu operacji program ponownie wysypywał się:
Powtórzenie operacji dało wynik ponad 2800 błędów i jak poprzednio po zakończeniu operacji program ulegał awarii. Odpuściłem sobie kolejne próby i przeszedłem do modułu odpowiedzialnego za defragmentację:

Trwała ona 20 minut i wymagała zrestartowania komputera.
Kolejnym krokiem miała być defragmentacja dysku systemowego, ale TuneUp stwierdził, że operacja ta nie jest konieczna.

Na tym więc zakończyło się moje sprzątanie i przeszedłem do ponownych testów "wydajności".

Wyniki

Po ponownym przeprowadzeniu testów byłem trochę ...rozczarowany.
Z resztą wystarczy spojrzeć na wyniki:

Średni czas ładowania systemu wydłużył się o prawie 50 sekund. Rekord to ostatni pomiar - 4 minuty 11 sekund. Nie tego się spodziewałem.
Przeglądarki pracują podobnie jak wcześniej. Nie widzę praktycznie żadnych różnic. Podobnie jak Foxit i Patran - bez zmian.
Excel i Word minimalnie przyspieszyły, ale różnica przy takich czasach jest mało odczuwalna.
Największą różnicę widać przy otwieraniu projektów w Matlabie oraz Visual Studio. Oba programy mocno przyspieszyły swój start. Za to w drugą stronę poszedł SolidWorks - czas uruchamiania wydłużył się o ponad 10 sekund.

Avast!

Jednym z testów było skanowanie dysku za pomocą programu antywirusowego.
Przed optymalizacją czas skanowania wynosił 27m 38s i zostało przeskanowane 32 GB danych: 62440 plików (w tym jeden wirus) i 46403 folderów. Daje średnią szybkość skanowania na poziomie 19,76 MB/s.
Po optymalizacji ilość danych zmniejszyła się do 27,86 GB czas skanowania do 15m 53s (29,65 MB/s). Przeskanowano 53067 plików i 40328 katalogów.

Chrome

Przy otwartych 10 kartach zużycie pamięci wynosiło 195 MB przed i 187 MB po optymalizacji.
Wyniki z testów Peacekeeper: 2882 pkt przed, 2792 pkt po.

SunSpider 271,1 ms przed, 264,4 ms po.
Zużycie pamięci przez system operacyjny (przy otwartej przeglądarce - 10 zakładek) oraz komunikatorze WTW2 spadło z 2,68 GB do 2,4 GB.

Wcześniej: ilość dostępnej pamięci 1383 MB, ~1500 wątków i 109 procesów.

Wnioski

AVG TuneUp 2014 nie sprawdził się u mnie jako złoty środek na przyspieszenie mocno zaśmieconego komputera. Pozwolił tylko na niewielkie oczyszczenie dysku twardego ze zbędnych plików jednak nie poprawiło to komfortu pracy. Czas ładowania systemu wydłużył się dość znacznie. Przyspieszyły nieliczne programy, które uruchamiam maksymalnie kilka razy dziennie więc korzyść z tego jest bardzo mała. Zużycie zasobów spadło minimalnie. W dodatku program działa wolno i często ma problemy ze stabilnością.

Moja ocena dla TuneUp to 3/10 za czytelny interfejs, kilka przydatnych funkcji (m.in. szukanie duplikatów plików) i zgrupowanie wszystkich opcji w jednym miejscu.

Na optymalizację poświęciłem około 8 godzin. Najwięcej czasu zajęło odinstalowanie zbędnych programów. Na reinstalację systemu wraz ze sterownikami i całym potrzebnym mi oprogramowanie poświęciłbym około połowy tego czasu :)

Mimo wszystko myślę, że warto było. Powstał mój pierwszy wpis a ja nauczyłem się, że żadna "optymalizacja" nie może równać się z reinstalacją systemu.

No i ostatnie - w końcu mogę zobaczyć co miałem ustawione na tapecie :)

Jeszcze jakiś czas pomęczę się z tą 7. Czekam na premierę Windows 8.1 i wtedy przejdę na nowszy system przy okazji wymieniając dysk na SSD.

To na tyle. Mam nadzieję, że ktoś wytrwał do końca. 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 06.09.2013 08:51

Przetestuj wise care moim zdaniem lepszy mam licecje roczna na 2012 tuneup jestem rozczarowany

Icearas   3 #2 06.09.2013 08:58

Wg Twojego opisu wynika na to, ze podobny efekt można osiągnąć bez tego programu. Osobiście stosuje programy wbudowane w system, Ccleaner, kilka programów od Asampoo itp. Efekty są całkiem zadowalające, przy cxzym mimo większej ilości programów czasu na to wszystko potrzeba mniej. :-)

Over   9 #3 06.09.2013 09:12

Tak jak sądziłem, więcej marketingu niż rzeczywistości :)
Nigdy za bardzo nie wierzyłem w takiego typu programy to tak jakby powiedzieć wlej nasz olej do silnika który zwiększy ilość KM o 50% - wiadome że ściema ;)

  #4 06.09.2013 10:27

jedyny sluszny program to ccleaner reszta tak namiiesza w systemie ze ten juz nie wstanie

dzikiwiepsz   13 #5 06.09.2013 10:58

Ja nie używam takich pakieto - wynalazków i puki co mój system działa dobrze, kiedyś zainstalowałem to tuneup utilities (oryginalne) nie od avg ale widzę ze są podobne kiedyś 2 razy od kompa odszedłem na chwilkę gdy wróciłem widziałem efekt bsoda czyli info o nim że był na drugi dzień to samo było, więc podziękowałem i wywaliłem ten program :D

ziemowy   7 #6 06.09.2013 11:04

Ja jakoś nigdy nie wierzyłem w tego typu wynalazki.

Severus   4 #7 06.09.2013 11:19

kiedys sie w takie rzeczy bawilem i zawsze wychodzilo gorzej niz przed, wiec zrezygnowalem. teraz od czasu do czasu przejedzie sie kompa odkurzaczem i git.

mam3ok0   4 #8 06.09.2013 11:23

To jest bardzo dobry program dla osób, które znają wszystkie jego funkcje! Po pierwsze, program współgra lepiej z architekturą 32-bitową, a ty masz 64kę, więc nie narzekaj, że nie działały ci różne moduły, bo z tego co tu opisałeś wykorzystałeś jakąś 1/3 tego, co oferuje program. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek podkręceniu wydajności komputera, bo jak sam napisałeś niczego takiego nie zrobiłeś!!! Gdzie opisy trybów turbo/economy? Gdzie podkręcenie neta?

  #9 06.09.2013 11:33

lepiej chyba zrobic reinstalacje systemu i wszystkich sterownikow oraz softu jaki chcesz. Potem zrobic obraz systemu i tyle. Jak zacznie sie kicha to tylko 2h i masz system czysty I swiezy jak po instalce :)

jawnuta   7 #10 06.09.2013 11:34

zainstaluj wash and go firmy abelsoft a się mocno zdziwisz.

SweetDreams   10 #11 06.09.2013 12:09

@mam3ok0
"To jest bardzo dobry program dla osób, które znają wszystkie jego funkcje!"
Bardzo dobry do czego? Połowę jego funkcjonalności można znaleźć w systemie operacyjnym. Do innych zastosowań jak wyszukiwanie zduplikowanych plików czy bezpiecznego usuwania danych z reguły używam bardziej wyspecjalizowanych programów :)

"Po pierwsze, program współgra lepiej z architekturą 32-bitową, a ty masz 64kę, więc nie narzekaj, że nie działały ci różne moduły, bo z tego co tu opisałeś wykorzystałeś jakąś 1/3 tego, co oferuje program."
W którym miejscu widzisz moje narzekanie na niedziałające moduły? No tak - to, że nie działa (wydawałoby się) podstawowa funkcjonalność to normalne :) W końcu kto używa wersji 64 bitowych...
Wykorzystałem wszystkie moduły, które opisałem w blogu do tego "Zwiększenie wydajności" i "Naprawa problemów". Sporo z nich się dublowało jak na przykład "Konserwacja". Co jeszcze? Miałem sobie edytować rejestr, wyszukać duże pliki czy może wyświetlić informacje o systemie?

"Nie ma tu mowy o jakimkolwiek podkręceniu wydajności komputera, bo jak sam napisałeś niczego takiego nie zrobiłeś!!!"
"Zwiększ prędkość komputera nawet o 50%" :)

"Gdzie opisy trybów turbo/economy?"
Np na stronie internetowej producenta ;)

"Gdzie podkręcenie neta?"
Z moim internetem wszystko ok :)

rgabrysiak   14 #12 06.09.2013 12:21

Ja już dawno temu wyleczyłem się z takich cudownych programów do optymalizacji wszystkiego. Ograniczeń sprzętowych nie przeskoczymy.

snowyowl   1 #13 06.09.2013 14:23

Tylko Revo uninstaller do odinstalowywania i Ccleaner do czyszczenia- ta parka się u mnie ostała i to już się raczej nie zmieni.

Adi_Cherryson   5 #14 06.09.2013 14:32

Test niekompletny. Nie wykorzystałeś wszystkich możliwości programu.

W wersji 2013 na karcie Optymalizacja Systemu była funkcja Zwiększanie wydajności. W tej wersji będzie to chyba karta Optymalizuj. Powinieneś to wykonać na początku zaraz po instalacji - podać jak chcesz mieć "ustawiony" system (najlepszy wygląd, najlepsza wydajność itp). Można było użyć też modułu StartUp Optimizer i Program Deactivator.

Wersja 2013 działa bardzo dobrze na Win7 64 i moim zdaniem jest skuteczna...

  #15 06.09.2013 15:24

Twoje mierzenie czasu rozruchu "aż do momentu, kiedy dysk przestanie pracować" jest wielce do... kitu. Takie rzeczy sprawdza sie inaczej programami, np. do momentu, kiedy pojawi się pulpit, albo aż zostaną załadowane wszystkie sterowniki i usługi. A nie na "czuja". Bezsens.

SweetDreams   10 #16 06.09.2013 15:44

@jawnuta
Zdziwię się czym?

@rgabrysiak
Nie chodzi o ograniczenia sprzętowe a o przywrócenie przynajmniej częściowo dawnej sprawności systemu. Kiedyś ładowanie się systemu trwało 40 sekund a nie 240 :)

@Adi_Cherryson
Przed napisaniem komentarza mogłeś pokusić się o przeczytanie tych napisanych przed Twoim.

@Bolek9874
Dla mnie wielce do kitu jest sprawdzanie po jakim czasie na ekranie pojawi się pulpit skoro jeszcze przez dwie minuty od tego czasu nie mogę nic zrobić na komputerze.

TadueusTaD   8 #17 06.09.2013 15:57

Odkurzacz, CCleaner (czasem ze wsparciem RegSeekera), PageDefrag, defrag systemowy i nie ma bata!

arlid   16 #18 06.09.2013 19:20

A jak z usługami w tle? Działają jakieś?

macaleks   14 #19 06.09.2013 22:02

TuneUp Utilities pod AVG jest dd.Mam 2010 jest OK.JetClean,Odkurzacz no a na pierwszym miejscu Ccleaner,Auslogics Registry Defrag,System Ninja,Revo Unistaller,Registry Life/kapitalny/PrivaZer i gra gitara ;)
Reszta:http://prntscr.com/1pq9ee
Chodzi jak nówka!Pozdro.

  #20 06.09.2013 22:13

==================================================================
TuneUp + CCleaner to wszystko czego potrzeba plus systemowe zarządzanie usługami.
==================================================================
Nie wspominasz o ustawieniach dla czyszczenia systemu i przeglądarek - ważne żeby tam wejść przy pierwszym starcie i odpowiednie skonfigurować wszystkie niezbędne parametry zarówno dla standardowej konserwacji jak i automatycznej... Kilka minut zabawy, ale potem wszystko śmiga aż miło.
Istotne jest również utworzenie profilu użytkownika.
Przypuszczalnie wolniejszy start systemu spowodowany był tym, że skoro podczas czyszczenia usuwane są pliki pf, a więc system musi je sobie odbudować (jeśli w TU nie wyłączymy czyszczenia pf lub nie wyłączymy odpowiedniej usługi w systemie)...
Nie pamiętam aby kiedykolwiek program w wersji od 2008 - która debiutowała na moim komputerze.

mam3ok0   4 #21 06.09.2013 23:07

"żadna "optymalizacja" nie może równać się z reinstalacją systemu"
"Na reinstalację systemu wraz ze sterownikami i całym potrzebnym mi oprogramowanie poświęciłbym około połowy tego czasu :) "

Zauważ, że drugą połowę tego czasu musiałbyś poświęcić na aktualizacje systemu, a instalacja każdej aplikacji na nowo niesie za sobą konieczność ponownej jej konfiguracji itd, itp. Nie rozumiem także, co chciałeś udowodnić tą "recenzją"... na podstawie jednego programu, którego nawet nie wykorzystałeś w należyty sposób śmiesz twierdzić, że jest do bani i ba! twierdzisz nawet, że inne programy też tak działają (wtf??) Chcesz mieć szybszy komputer? Zainstaluj sobie 8mkę, albo wymień bebechy kompa. Program do optymalizacji to tylko program... do optymalizacji. Taki jest jego cel. Na sprzęcie z małą ilością ram sprawdza się wyśmienicie. Inne programy tego typu sprawdzają się gorzej, a uwierz mi, swego czasu testowałem ich całą masę. Dla zwykłego użytkownika taki program naprawdę może zastąpić kilka programów. A optymalizacja w czasie rzeczywistym przy dużym obciążeniu ramu, może naprawdę zapobiec zwiechom , restartom i co z tego wynika może zapobiec utracie niezapisanych danych, itp bo i do tego też ten program ma służyć!!

SweetDreams   10 #22 07.09.2013 00:17

"Zauważ, że (...)"
Zauważyłem :)

"Nie rozumiem także, co chciałeś udowodnić tą "recenzją""
Przeczytaj jeszcze raz kilka pierwszych zdań z mojego wpisu - tylko trochę wolniej niż wcześniej.

"(...) na podstawie jednego programu, którego nawet nie wykorzystałeś w należyty sposób śmiesz twierdzić, że jest do bani i ba!"
Co jest podmiotem w tym zdaniu? Chyba nie "recenzja"?
I jak wygląda należyte wykorzystanie tego programu?

"twierdzisz nawet, że inne programy też tak działają"
Na podstawie moich doświadczeń z tego typu programami dokładnie tak twierdzę.

"Zainstaluj sobie 8mkę, albo wymień bebechy kompa."
Dzięki za dobrą radę. Z pewnością skorzystam :)

"Na sprzęcie z małą ilością ram sprawdza się wyśmienicie."
Proponuje więc zaopatrzyć się w większą ilość pamięci zamiast wydawać pieniądze na ten program.

kostek135   8 #23 07.09.2013 00:31

Programy przyśpieszające komputer nie istnieją. Głównym powodem, że Windows się zaśmieca, jest jego sposób organizacji plików. Żadne cuda na kiju tego nie zmienią. Te programy można klasyfikować tylko jako poprawiacze samopoczucia, bo coś się zrobiło.

  #24 07.09.2013 11:28

@SweetDreams
"Nie chodzi o ograniczenia sprzętowe a o przywrócenie przynajmniej częściowo dawnej sprawności systemu. Kiedyś ładowanie się systemu trwało 40 sekund a nie 240 :) "

Też nie dawno miałem taki problem i u mnie pomogło wywalenie avasta, co ciekawe wcześniej działał dobrze, dopiero od wersji 8 zaczął zamulać.

Łukash   10 #25 07.09.2013 15:02

Używam TuneUp od lat - obecnie posiadam wersję 2011 i nie mam zamiaru używać późniejszych ;)

Modułu których używam to :
Registry Editor - lepsze wyszukiwanie kluczy od systemowego Regedit
TuneUp Registry Cleaner - bardzo dobrze uzupełnia się z CCleanerem - jeden coś znajduje po drugim - są to dla mnie sprawdzone sposoby na bezpieczne czyszczenie rejestru.
TuneUp System Control - mini Panel Sterowania w jednym miejscu, z tym że jest bardziej uzyteczny od GodMode, wiele głęboko zakopanych ustawień, do niektórych nie ma dostępu z pod gui Windows - dla mnie to najbardziej użyteczny moduł
Tuneup Drive Defrag - lecz tylko czasem, defragmentator posiada bardzo dobry i szybki algorytm, ładnie układa pliki na dyskach.

Innych "cudownych" modułów typu Live optimalization" nie używam, usługa TuneUp = wyłączona, spowolnienia systemu niema.
Dla mnie TuneUp 2011,Vista Manager i Ultimate Windows Tweaker to niezbędne programy których używam po instalacji systemu, rzadko wykorzystuje ich pełną funkcje ponieważ system instaluje raz na dobrych kilka lat ;), ale leżą na dysku, o jeść nie wołają a czasem się przydają ;)

demisen   5 #26 07.09.2013 17:49

"Konfiguracja komputera zmieniała się cały czas. Początkowo system został zainstalowany na całkiem innej maszynie. Obecnie z poprzedniej konfiguracji został tylko ...radiator na procesorze."

Po tych zdaniach można od razu przestać czytać ten wpis. Wiem, że Win7 jest odporniejszy na zmianę wszystkich gratów (kto pamięta czasy Win XP i chipsetów VIA/nForce), ale jak zmieniasz graty to reinstalujesz system. To chyba oczywiste ? Po takiej zamianie gratów bez reinstalki OS, pojawiają się problemy z wydajnością, trybami pracy DMA itp. I właśnie takie błędy w aplikacjach jak ich wywalanie się.

Dodatkowo jak robisz jaki kolwiek benchmark, gdzie udział bierze HDD, warto dać screen z SMART dysku, najlepiej z HDD Scan 3.3, wtedy wiadomo czy te benchmarki są w jakiś sposób miarodajne. Wiesz skąd mogą pojawić się gorsze wyniki ? Po defragmentacji dane zostały przeniesione na "gorsze" sektory na HDD, ale dopóki nie odczytasz SMARTu nic nie można powiedzieć na ten temat. Tak więc jak się okaże, że SMART w tym HD103SJ jest kiepski to cały twój wpis jest nic nie wart.

przemor25   14 #27 08.09.2013 12:08

I właśnie dlatego korzystam z tego, co jest zawarte w systemie. Zwykłe Oczyszczanie Dysku i sprawa załatwiona. Już dawno temu wyszedłem z założenia, że co jak co ale to programiści Microsoftu najlepiej się znają nad konserwacją i optymalizacją systemu Windows i wszelkie ingerencje optymalizatorów firm trzecich prędzej czy później zrobią kaszankę w systemie i wtedy pozostaję tylko reinstalacja lub format. Jeszcze jak się bawiłem w takie programiki to używałem Ccleaner, który z tego co widzę dalej się rozwija i ma się dobrze, dlatego nie warto testować tych pseudo programów tylko używać tego, co jest dobre i sprawdzone.

  #28 08.09.2013 19:50

W ogóle nie polecam korzystać z takich programów, jedynie
systemowe oczyszczanie dysku i defragmentator dysku wbudowany w windows 8.

  #29 09.09.2013 09:14

Zamiast tego typu programów lepiej jest
1) Wyłączyć plik stronicowania, gdy ma się więcej niż 3 GB RAM
2) Przenieść plik stronicowania na partycję inna niż systemowa
3) Jeśli płyta główna posiada kontroler SATA, jak najszybciej pozbyć się dysków PATA
4) Zwiększyć liczbę pamięci RAM - dla systemów 32-bitowych do conajmniej 2 GB, dla systemow 64-bitowych do conajmniej 4 GB
5) Używać regularnie CCleanera + Defragglera, najlepiej raz na tydzień (częściej nie ma sensu), można też użyć dodatkowo JetClean, Wise Registry Cleaner lub produktu Auslogics
6) Ręcznie kasować zawartość katalogów temp (C:\Windows\Temp, C:\Users\%user%\AppData\Local\temp)
7) Co jakiś czas w przeglądrkach oczyszczać historię odwiedzić + katalogi temp
8) Zmniejszyć do minimum ilośc programów odpalanych ze startem systemu (Autostart + wpisy w rejestrze) - na moich maszynach mam zawsze tylko 3-4 ikonki w trayu: głośność, antywirus, ikona sieci, opcjonalnie ikona odmontowania głośników), reszta programów odpalana jest na żądanie.
9) Kilka tweaków rejestru, które można zrobić ręcznie: menushowdelay, waittokill
10) Optymalizacja środowiska, np. wyłączenie cieni pod menu, wyłączenie buforowania miniatur w explorerze, wyłączenie ukrywania ikon w tray itp.
11) Wyłączenie niepotrzebnych usług w servies.msc
12) Kilka pomniejszych tweaków, które z osobna niewiele dadzą, ale ziarnko do ziarnka...

  #30 09.09.2013 09:16

Zapomniałem napisać o usuwaniu hotfixów i czyszczeniu C:\Windows\SoftwareDistribution\Donwload, ale jak ktoś dobrze skonfiguruje CCleanera, to nie musi robić tego ręcznie ;)

DragDay7   2 #31 16.09.2013 16:01

Ładnie zasyfiacie swoje systemy. CCleaner, Defraggler, TuneUp... Na pierwszym miejscu trzeba pamiętać by nie generować śmieci... śmieciami.

  #32 26.01.2014 17:33

Sratatata. Nie znacie się. Oryginalny TunerUp 13, to klasyk, ale ma też swoje małe wady. ;s

Najważniejsza funkcja, to monitorowanie stanu systemu. Lubie grzebać w nim grzevać, bawić się z personalizacją podmienianą nawet raz na dwa tygodnie, ręcznie czyścić wszystko od danych prefetch po rejestr, ręcznie usuwać sterowniki z niego i takie tam pierdoły. Robię to czasem dla zabawy ze względu na to, że wiem dużo, ale jeszcze nie na tyle by załatać każdy błąd. Od zawsze lubiłem w nim grzebać, bo w końcu nie na marne go kupowałem. Nie raz namieszałem takie błędy, że nie szło dojść do tego co się stało, a jeden błąd wywoływał inne i tak kolejne szły. TunerUp monitorował wszystko i to było jego główną zaletą. Może nie wszystko, ale czasem się zdarzyło, że mi pomógł w czymś. Najgorsze było to jak sam wywoływał błędy przez "zmniejszanie wydajności poprzez wyłączenie jakichś funkcji systemu np. efekty zanikania, przezroczystość", "pamiętasz ten program?" i tak o to pozbywamy się nawet oprogramowania toshiba, raczka muzycznego czy programy graficzne. Najgorsze przez to później problemy, które nie oznaczają tylko braku plików. Przychodzą one z czasem. Wyłączenie usług wyszukiwania też jest rzeczą karaną przez program. Z czasem robiło to ciężkie błędy i wyzwaniem jest tego naprawić. Oczywiście nie wszystko udało się zrobić, ale chociaż naprawiłem łączność z internetem co nie było łatwe. Błąd za błędem jak się to mówi. ;d Naprawiłem błędy zakorzenionego explorera, tryb awaryjny nie trybił i nawet nie dało się odtworzyć niczego. Awaria po całości przez główne błędy systemu i resety na nowo. Ekspo reset reset przy każdym włączeniu "mój kompjuter, menadżer zadań, panel sterów". Zostało mi wtedy wiersz poleceń, a że jestem samoukiem, to jakoś to było. Nie wszystko pomogło, a poprawy były jak wyciąganie zardzewiałego gwoździa z łaty. ;p Osobny program z funkcjami explorera działają cuda i czasem warto jest mieć takiego 7zipera. ;d Fajna opcja (nie tworząca problemów to efekty wizualizacji choć, mogłaby być bardziej dopracowana, a nie radze próbować dopasowywać nieufnych plików). Jak nie załapiesz błędu z początku, to następnym razem. ;d Zawsze narobi problemów np. przy zmianie wyglądu na mac ze źródeł chomikaaaaaa, jutubaa i takiego tam syfu. xd Co tam jeszcze było fajnego? Odzyskiwanie usuniętych plików. Przydatne naprawdę, głównie jak nie zrobimy punktu przywracania... Chociaż częściowo można naprawić błędy, a wtedy to wykorzystać. Optymalizacja? To nie wywoływało błędów. Czy przyśpieszało? Może i nie, a może odrobinę, ale i również nie zwalniało pc. Umiarkowany stan przez 3 miesiące z małą pomocą. ;p

Moja opinia jest taka. Mając takie programy jak ten najlepiej jest nie wyłączać programów w celu przyśpieszenia i najlepiej ustawić na jak najlepszy wygląd. Ręcznie czyścić pozostałości i ręcznie wyłączać tylko DOSTĘPNE usługi. Nie bawić się z nieufną personalizacją, nie korzystać z funkcji "Turbo, Oszczędności Energii" przy antywirusach, grach online, instalowaniu, wgrywaniu, chodzeniu po internecie, czatach, fb. (Tworzy niezauważalne luki systemu. Niektórych nie potrafiłem naprawić). Jeśli chcemy tego typu program, to optymalizacja, czyszczenie rejestru, odinstalowanie gier jest jeszcze bezproblemowe, wizualizacja pewnych plików (zaufanych) i dogląd całego systemu. Dla monitorowania, który pomagał mi w 60% zauważalnych błędów do systemu wyjaśniał mi przyczynę, dlatego opinia jest 6/10.

Jeśli używamy, oprogramowania z głową, to luz inaczej możemy się spodziewać 50h przed pc na doszukiwania się problemów przy niewielkiej znajomości konsoli. Ostatecznie reset systemu, gdy napotkacie błędy explorera. ;d Bez płytki, za żadne skarby tego nie naprawimy. xd I pamiętajmy o 7zip!

  #33 10.04.2015 19:54

Witam. Używam AVG Tune Up od ponad 2 lat. W dodatku moim programem antywirusowym jest AVG Internet Seciurity. Muszę przyznać, że bardzo dobrze współpracują z moim komputerem. Dość często używam opcji "konserwacja jednym kliknięciem" i jestem zadowolony z efektów. Wcześniej używałem CCleaner'a ale poza czyszczeniem rejestru i śmieci z przeglądarek nic innego nie miał do zaoferowania. Jedynym minusem TuneUp'a jest to, że na słabszych komputerach przymula bo jednak zabiera troszkę tego ramu. Ważną rzeczą jest też odpowiednie skonfigurowanie ustawień, bo jak to większość programów tego typu mogą zaszkodzić zamiast pomóc. Ale z czystym sumieniem polecam produkty firmy AVG.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.