Oracle nie rezygnuje ze wsparcia Javy 7 na XP i przypomina, że „na upartego” Java 8 na XP też działa

Strona główna Aktualności

O autorze

Dalsze wspieranie popularnej aplikacji dla systemu operacyjnego, którego wsparcie zostało zakończone przez producenta nie jest niczym niezwykłym. Wspieranie w takiej sytuacji ogromnego, złożonego środowiska uruchomieniowego to zupełnie inna sprawa. Dostarczanie kolejnych aktualizacji za darmo – to już powinno budzić zdziwienie. A mimo to sytuacja taka staje się coraz częstszą. Dla porzuconego przez Microsoft Windows XP dalej wspierane są najpopularniejsze niezależne przeglądarki, a teraz Oracle oświadczyło, że nie zamierza w najbliższej przyszłości rezygnować z wspierania na tym systemie Javy 7.

W oświadczeniu na łamach korporacyjnego bloga Oracle, wiceprezes firmy Henrik Stahl przedstawił w dość ciekawych słowach przyszłość Javy na Windows XP. Na początku potwierdził, że Oracle nie świadczy już oficjalnego wsparcia dla Windows XP. Jednak znaczenie tego stwierdzenia jest dalekie od tego, co na ten temat wypisuje prasa.

Nie ma więc co słuchać tych, którzy mówią, że Java nie będzie już działała na XP, czy też kolejnych łatek od Oracle'a nie będzie można zainstalować na XP. W rzeczywistości zakończenie oficjalnego wsparcia znaczy jedynie, że jeśli klient, który podpisał z Oracle umowę o świadczenie wsparcia napotka błąd podczas pracy na Windows XP, to Oracle może wymagać odtworzenia tego błędu na nowszych wersjach Windows. Jeśli okaże się, że błąd jest związany z porzuconym systemem Microsoftu, Oracle nie jest zobowiązane do wydania poprawki – co zresztą może być technicznie niemożliwe.

Zakończenie wsparcia w tym wypadku należy rozumieć jedynie jako przyznanie się do niemożliwości zagwarantowania użytkownikom pełnego bezpieczeństwa. Pozostałe kwestie związane ze wsparciem nie uległy zmianie – JDK 7 i JRE 7 pobrane z oficjalnej witryny Javy będzie można wciąż zainstalować na XP, na systemie tym działać też będą kolejne łatki wydawane dla Javy 7. Będzie tak do samego końca publicznego wsparcia Javy 7, którego koniec planowany jest na kwiecień 2015 roku.

A co po kwietniu 2015? To już zależy od sytuacji na rynku. Oracle oświadczyło, że jeśli zaobserwuje, że popularność Javy 7 na XP będzie wysoka (nie definiując precyzyjnie tego określenia), to podejmie kroki, by chronić użytkowników. Tego, jakie to kroki pan Stahl już nie zdradził, informując jedynie, że jego firma ma w tej kwestii wiele opcji.

Wiceprezes Oracle'a przypomniał też, że wbrew obiegowej opinii, Java 8 działa na Windows XP. Tym co nie działa jest instalator Javy – i jego firma nie wie jeszcze, czy zdecyduje się naprawić tę sytuację. Czy warto bowiem przechodzić na Javę 8 bez aktualizacji systemu operacyjnego? Jeśli jednak ktoś chce na własną rękę zainstalować Javę 8 w XP, nie powinien mieć z tym żadnego problemu, wystarczy ręcznie rozpakować archiwa instalatora.

Tak czy inaczej sytuacja dla użytkowników XP wygląda lepiej, niż dla użytkowników 32-bitowych wersji OS-a X pod koniec okresu wsparcia Javy 6. Jak niektórzy może pamiętają, oryginalna implementacja Javy 6 na Maki była ściśle zintegrowana z systemem Apple'a, wykorzystując wiele prywatnych, nieudokumentowanych interfejsów systemowych. Przed wydaniem Javy 7 obie firmy porozumiały się w kwestii współpracy nad wersją dla OS-a X. W efekcie porozumienia Apple przygotowało w systemie publiczne interfejsy, niezbędne do działania OracleJDK i OpenJDK, zaś Oracle dostarczyło samo JDK i JRE.

Te publiczne API były dostępne jednak tylko w nowszych, 64-bitowych wersjach OS-a X dla komputerów z procesorami Intela, więc uruchomienie OpenJDK 7 na 32-bitowych wersjach PowerPC, mimo że było w teorii możliwe, kończyło się raczej kiepsko – ze względu na brak odpowiednich API uruchomienie czegokolwiek poza najprostszymi testowymi aplikacjami kończyło się fiaskiem.

W wypadku XP i Javy 8 sytuacja jest zgoła odmienna – po zainstalowaniu środowiska uruchomieniowego działają bez problemu zarówno aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika, jak i oprogramowanie typowo serwerowe. Jeśli ktoś się więc bardzo uprze, może z XP jako środowiska dla Javy korzystać jeszcze wiele lat.

Na koniec ciekawostka. Henrik Stahl, zapytany o wsparcie Javy na Windows XP Embedded, wciąż wspieranej przez Microsoft wersji XP dla urządzeń wbudowanych, stwierdził, że Oracle nigdy Javy na ten system oficjalnie nie wspierało – ale jeśli ktoś takiego wsparcia potrzebuje, to niech skontaktuje się z działem sprzedaży Oracle.

© dobreprogramy
s