Oryginalny Photoshop CS3 PL za 175 zł - to możliwe!

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niedługo do sprzedaży wprowadzone zostaną niedrogie wersje studenckie flagowych produktów firmy Adobe. Photoshop CS3 for Student PL będzie kosztować 175 zł brutto, a niezwykle bogaty pakiet Creative Suite 3 Design Premium PL - 329 zł brutto.

W ofercie mają znaleźć się studenckie wersje programów Adobe Photoshop CS3 Extended PL, Adobe Acrobat 8 Professional PL, a także pakietów Creative Suite 3 Design Premium PL (w jego skład wchodzą aplikacje: Photoshop CS3 Extended, Illustrator CS3, InDesign CS3, Flash CS3 Professional, Dreamweaver CS3 oraz Acrobat 8 Professional) oraz Creative Suite 3 Web Premium PL (Flash CS3 Professional, Dreamweaver CS3, Fireworks CS3, Contribute CS3, Photoshop CS3 Extended, Illustrator CS3 oraz Acrobat 8 Professional). Wersje "for Student" mają być dostępne nie tylko dla Windows ale także dla systemów Mac OS X. Jak zaznaczamy, produkty będą spolonizowane. Na razie nie wiadomo czy w przyszłości dostępne będą wersje studenckie innych produktów.

Niezwykle ciekawie prezentują się ceny wersji studenckich. Z informacji jakie uzyskaliśmy w firmie Vobis wynika, że programy w wersjach studenckich będzie można nabyć w ich sieci za 175 zł brutto, pakiety zaś za 329 zł brutto - czyli za jedynie około 4% ceny komercyjnych edycji. Produkty mają być dostępne już w połowie stycznia. Warto podkreślić (choć powinno to być oczywiste), że nie będzie ich można wykorzystywać w celach komercyjnych. Wersje studenckie - jak sama nazwa wskazuje - będą mogli nabyć oczywiście studenci uczelni wyższych ale także uczniowie szkół średnich. Po zakupie trzeba będzie wysłać do Centrum Autoryzacji kopię legitymacji studenckiej w celu aktywacji. Co najważniejsze, wersję studencką będzie można używać nawet po zakończeniu nauki - oczywiście nadal wyłącznie w celach niekomercyjnych.

Niedrogie wersje studenckie to prawdziwy przełom w ofercie Adobe. O taki krok postulowały od dawna rzesze użytkowników - nie było bowiem możliwości zakupu legalnej, edukacyjnej wersji pełnego Photoshopa i innych flagowych programów Adobe w cenie, którą zniesie studencka kieszeń. Funkcjonujący na rynku Photoshop Elements doskonale sprawdzał się jako narzędzie do hobbystycznego wykorzystania w domu ale już nie jako podstawa do kształcenia umiejętności w celu późniejszego ich wykorzystania w karierze zawodowej. Jako argument podawany był przykład firmy Corel, która od dawna już oferuje niedrogie wersje dla Studentów, Nauczycieli i Uczniów swoich flagowych produktów CorelDRAW X3 i Paint Shop Pro Photo XI. Zresztą to pod ubiegłorocznym materiałem na ten m.in. temat, pytaliśmy: co na to Adobe?. Odpowiedź jak widać przyszła dość szybko ;-)


Aktualizacja, 02.01.2008, 21:53

Wcześniej niż pierwotnie zapowiadaliśmy, nowe produkty Adobe w wersjach studenckich pojawiły się w ofercie sklepu Vobis w ramach przedsprzedaży. Dostępne są Photoshop CS3 Extended w cenie 175 zł, Acrobat 8 Professional za 175 zł, Creative Suite 3 Design Premium za 329 zł oraz Creative Suite 3 Web Premium za 329 zł. Wysyłka jest bezpłatna. Dostawy rozpoczną się w połowie stycznia.


Aktualizacja, 03.01.2008, 14:57

Otrzymaliśmy bardziej szczegółowe informacje na temat procedury rejestracyjnej. W pudełku z wersją studencką znajdować się będzie karta rejestracyjna, które trzeba będzie wypełnić i wysłać wraz z kopią legitymacji studenckiej do Centrum Rejestracji. Po pozytywnej weryfikacji student otrzyma zwrotnie kod aktywacyjny. Dowiedzieliśmy się też, że jeden student będzie mógł nabyć maksymalnie po jednej sztuce każdego produktu w wersji studenckiej, a zakupionych produktów nie będzie można odsprzedawać. Szczegółowe informacje na temat wersji studenckich znajdą się na stronie www.adobedlastudenta.pl, która wkrótce zostanie uruchomiona.


Aktualizacja, 03.01.2008, 17:30

Jak dowiedzieliśmy się dosłownie przed momentem od polskiego przedstawicielstwa Adobe, wersje studenckie będą mogły być jednak legalne zakupione i wykorzystywane także przez uczniów szkół średnich (tekst pierwotny newsa został o tą informację zaktualizowany). Podejrzewaliśmy taką interpretację już wczoraj ale nie mogliśmy jej do tej pory potwierdzić. Korzystając z okazji zawiadamiamy, że strona www.adobedlastudenta.pl została już uruchomiona.


Aktualizacja, 04.01.2008, 18:52

Strona www.adobedlastudenta.pl została od wczoraj kilkukrotnie zaktualizowana i powoli wygląda na to, że oferta dla studentów nie będzie (delikatnie mówiąc) tak atrakcyjna, jak na to początkowo wyglądało. Z pierwotnych informacji jakie uzyskaliśmy wynikało, że programów w edycjach "for Student" będzie można legalnie używać także po zakończeniu nauki. Teraz okazuje się, że tak ma nie być - choć od strony technicznej będzie to możliwe. Ponadto edycje dla studentów będą mogły być zakupione jedynie przez studentów studiów dziennych, studiów dwuletnich w uczelniach wyższych oraz uczniów szkół średnich (o czym już informowaliśmy). Z możliwości zakupu tej wersji nie będą więc mogli skorzystać studenci studiów wieczorowych czy zaocznych. Takie rozgraniczenie jest już w ogóle kuriozalne, nie tylko ze względu na fakt, iż inne firmy (np. Corel czy Microsoft) studentów w ten sposób nie dzielą oferując im wersje edukacyjne bez względu na tryb studiów, ale przede wszystkim dlatego, że wielu studentów na legitymacjach w ogóle nie ma podanego trybu nauki, a sprawdzenie stanu faktycznego będzie bardzo utrudnione, o ile w ogóle możliwe (chociażby z powodu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych). Ze względu na weekend, na ostateczne i definitywne stanowisko Adobe (o które zabiegamy) pozostaje nam poczekać do poniedziałku - z tego też względu nie zmieniamy na razie pierwotnego materiału.


Aktualizacja, 04.01.2008, 20:47

Wygląda na to, że ograniczenie czasowe o którym piszemy w dzisiejszej aktualizacji z godz. 18:52 to "inicjatywa" polskiego oddziału Adobe. Jak sprawdziliśmy w dziale FAQ na łamach brytyjskiej witryny Adobe poświęconej edycjom studenckim, na tamtym rynku nie ma mowy o żadnym ograniczeniu czasowym - mało tego jest wyraźnie zaznaczone, że z produktów tych można będzie korzystać także po zakończeniu nauki (oczywiście nadal w celach niekomercyjnych). Nie ma też żadnego zapisu ograniczającego możliwość skorzystania z oferty studentom studiów wieczorowych czy zaocznych (czy też według nowej nomenklatury studentom studiów niestacjonarnych). Jako, że zarówno Polska jak i Wielka Brytania są członkami Unii Europejskiej, a produkty te są w analogicznych edycjach, nie widzimy powodów dla których warunki oferty studenckiej w naszym kraju miałyby być poddane takim restrykcjom. Miejmy nadzieję, że polski oddział Adobe szybko wycofa się z tych pomysłów i oferta dla studentów powróci do pierwotnego kształtu.


Aktualizacja, 05.01.2008, 00:21

Skontaktował się z nami przedstawiciel polskiego oddziału Adobe, który pragnął podkreślić, że co prawda w Wielkiej Brytanii obowiązuje analogiczna oferta dla studentów to jednak produkty w wersjach studenckich są tam oferowane w dużo wyższych cenach - stąd też inne są ich warunki licencyjne. Dodał też, że wersje studenckie z okresem użytkowania ograniczonym do zakończenia studiów mogą mieć wymierną wartość dla użytkowników, którzy w przyszłości chcieliby zakupić wersję komercyjną ponieważ dają one prawo do zakupu dużego tańszego uaktualnienia (upgrade) komercyjnej wersji. Chcielibyśmy także poinformować, że we wtorek planujemy publikację materiału w którym będziemy omawiać ostateczne warunki oferty Adobe dla studenta.


Aktualizacja, 08.01.2008, 16:20

Zgodnie z zapowiedzią opublikowaliśmy materiał Adobe dla studenta - od rewelacji do kompromitacji w którym szczegółowo opisujemy całe zamieszanie związane z ofertą studencką na programy Adobe.

© dobreprogramy
s