Ostatni taki Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Według Gartnera Vista jest ostatnim monolitycznym systemem z rodziny Windows.

Windows Vista pojawił się z dwuletnim opóźnieniem i choć prezentuje się nie najgorzej jest tylko śladem tego, czym miał być Longhorn. Vista jest systemem skomplikowanym, bardziej niż np. Linux i muszącym być zgodnym wstecz z istniejącymi, nieraz bardzo starymi aplikacjami. Obecny model tworzenia Windows coraz bardziej przestaje się sprawdzać i konieczne jest wypracowanie nowych metod i rozwiązań.

Firma analityczna Gartner stawia tezę, że Windows będzie się musiał stać systemem modułowym, podzielonym na w dużym stopniu niezależne, współdziałające ze sobą bloki. Obecna monolityczna forma utrudnia Microsoftowi rozwój system i jego patchowanie, a firmom wdrażanie.

Kolejną przewidywaną zmianą jest wprowadzenie wirtualizacji, która obecnie umożliwia uruchamianie kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze. Dzięki niej będzie możliwe jeszcze lepsze odseparowanie komponentów Windows. Powstanie warstwa usługowo-serwerowa, odpowiedzialna m.in. za zarządzanie i bezpieczeństwo oraz jedna lub więcej warstw aplikacji. Ma to umożliwić łatwiejsze wprowadzanie poprawek do systemu.

Obecnie liderem wirtualizacji jest otwarty program o nazwie Xen. Co ciekawe, tworząca go firma XenSource powstała na Cambridge University's Computer Laboratory mieści się w... William Gates Building :) Tak więc otwarte oprogramowanie wirtualizacyjne powstaje w budynku ufundowanym przez Gatesa.

© dobreprogramy
s