Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Google Sites

Powszechna opinia, że posiadanie własnej strony internetowej o dowolnej (legalnej) treści to sprawa trudna, pracochłonna i kosztowna, jest zdecydowanie nieprawdziwa. W dzisiejszych czasach wystarczy pomysł na stronę i chęci. Jest wiele firm hostingowych, które oferują swoje usługi całkowicie za darmo, jednak samo stworzenie i edycja strony wymagają od administratora pewnej znajomości chociażby podstaw języka HTML, obsługi programów przesyłających pliki na serwer, jak i pewnej wiedzy w tworzeniu wizualnie dobrej i czytelnej strony.

Gigant internetowy Google wyszedł naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i stworzył usługę, która wymaga od użytkownika jedynie pomysłu na własną stronę i odrobiny chęci do jej skonfigurowania. Google Sites (Witryny Google) to bardzo prosty i łatwy sposób na zaistnienie w Sieci. Nie potrzeba tu praktycznie żadnych umiejętności, wiedzy, ani doświadczenia w tworzeniu i prowadzeniu serwisu internetowego. Samouczek i dość zaawansowana pomoc do usługi nawet laikowi pozwoli stworzyć całkiem niezłą witrynę. Czynności wykonywane przez potencjalnego administratora takiej witryny ograniczają się przede wszystkim do dodawania do strony gotowych już elementów i ich konfiguracji. Cały proces przebiega gładko i bez większych problemów, a wyglądem i sposobem działania przypomina pracę z edytorem tekstowym typu Word czy Writer.

Tworzenie witryny zacząć można bez żadnego wstępnego szkicu, na tej stronie (wymagane jest posiadanie konta Google). Nie ma obawy, że już na samym początku popełnimy jakiś błąd – w Google Sites nie ma praktycznie żadnego elementu, którego nie dałoby się zmienić, poprawić, czy usunąć. Zarządzanie witryną to jeden wielki eksperyment i niezła zabawa. Dowolnie zmieniać można układ witryny i jej właściwości kolorystyczne. Każda podstrona może mieć swój własny układ – na przykład: podział na dwa równe panele, jeden panel lub panel z jednym lub dwoma paskami bocznymi. Zdecydowana większość elementów strony daje się zmodyfikować jednym kliknięciem; przeciętnemu użytkownikowi na pewno to wystarczy, a temu bardziej wybrednemu Google umożliwił edycję bezpośrednio na kodzie HTML. Minusem jest jednak brak możliwości wstawiania zewnętrznych skryptów; nie da się więc umieścić na stronie większości popularnych dodatków zwiększających jej atrakcyjność. Możliwe jest jednak umieszczanie gadżetów utworzonych przez społeczność Google; jest to jednak wybór mocno ograniczony.

Wstawianie poszczególnych elementów na stronę nie wymaga skomplikowanych operacji. Klikamy „Edytuj stronę”, zmieniamy w razie potrzeby jej układ i w odpowiednim panelu używamy opcji „Wstaw”. Następnie wybieramy element do wstawienia (obrazek, linia pozioma, gadżet, pole tekstowe). Przykładowo wstawiamy jakąś grafikę. Wybieramy „Wstaw” > ”Obraz”; otwiera się okno, gdzie klikamy „Wybierz plik" i z dowolnego miejsca w komputerze wybieramy grafikę, która ma się pojawić na naszej stronie. Przesłanie następuje automatycznie. Dodatkowo wstawiony obrazek można wypośrodkować lub przesunąć do którejś z krawędzi panelu, a nawet – dodając odpowiedni adres url - stworzyć z niego odnośnik do dowolnej strony w Internecie.

Wstawienie i formatowanie tekstu to czynność jeszcze prostsza i – jak wspomniałem wyżej – przypomina pracę z edytorem tekstowym. Tekst można formatować dowolnie – rozmiar i rodzaj czcionki, kolor, podkreślenie, kursywa itd. Pojedyncze słowa lub fragment tekstu można zamienić w link do dowolnej strony. Brak tu jedynie możliwości szybkiego wyjustowania tekstu; ale i tę niedogodność można łatwo ominąć, edytując tekst w formacie HTML.

Utworzona przez nas strona może oczywiście zawierać podstrony. Nową podstronę tworzymy za pomocą przycisku „Utwórz stronę”. Już na samym początku można określić, czy nowo utworzona strona ma być stroną nadrzędną czy podstroną jakiejś już istniejącej. Można tworzyć dowolną ilość stron nadrzędnych lub podstron. Google wyposażył swój edytor w moduł „Mapa witryny”, który w postaci przysłowiowego „drzewa” nie tylko wyświetla wszystkie utworzone strony, ale także zezwala na ich dowolne rozmieszczanie. Możemy najpierw stworzyć wiele stron nadrzędnych, a następnie metodą „przeciągnij i upuść” odpowiednio je rozmieścić, tworząc spójny i przejrzysty serwis.

Witryna stworzona w Google Sites nie musi być witryną dostępną powszechnie. Odpowiednie ustawienia strony pozwalają administratorowi na zdefiniowanie dostępu do niej. Najbardziej prywatna opcja zezwala na wyświetlanie i edycję strony tylko jej twórcy/właścicielowi, po zalogowaniu na koncie Google. Inna opcja to możliwość nie tylko wyświetlania, ale i edycji strony, dostępna dla wybranych użytkowników. Opcje prywatności i upubliczniania witryny pozwalają więc stworzyć albo serwis ogólnodostępny (możliwość wyszukiwania i wyświetlania przez wszystkich internautów), albo prywatny (przykładowo witryna typowo rodzinna, przeznaczona dla wąskiego grona członków rodziny i dostępna tylko dla nich).

Przykładowa witryna 

internet porady

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 31.05.2011 20:32

Nie przeczytałem.
Formatowanie tekstu się kłania.

skandyn   10 #2 31.05.2011 21:14

Jesli chodzi o sam wpis to przyjemnie mi się czytało i na pewno przyda się komuś kto nie posiada wiedzy z zakres webmasteringu. Chocaż ja znowu napiszę tak jak to robiłem wcześniej, że teraz dobry hosting kosztuje ok.50 zł za rok (MySQL, PHP). I tak samo można postawić całkiem niezłą stronę internetową bez jakiegokolwiek pojęcia o postawach HTML-a. Dokładniej chodzi mi o witryny stworzone za pomocą systemów zarządzania treścią np. PHP-Fusion lub WordPress.

Pozdrawiam.

  #3 31.05.2011 22:14

Dla tych, co nie wiedzą jak może wyglądać przykładowa stronka:

http://sites.google.com/site/vanderhuman

Ciekawa sprawa. Nie spodziewałem się, że google wyjdzie z taką inicjatywą do użytkowników.

  #4 01.06.2011 10:53

Pozostaje sprawa nieatrakcyjnego adresu.

Ostatni Mohikanin   27 #5 01.06.2011 11:26

@sunbeam96
Czego nie przeczytałeś?

Ostatni Mohikanin   27 #6 01.06.2011 11:30

@Zbigniew2003
Literówka oczywiście całkowicie niezamierzona i już poprawiona :)

Ostatni Mohikanin   27 #7 01.06.2011 11:35

@PavloAkaLogan
Usługa "Google Sites" nie jest niczym nowym. Początkowo dostępna była jedynie dla użytkowników Google Apps; od maja 2008 dostęp do tworzenia witryn w tej "technologii" ma każdy internauta.

Ostatni Mohikanin   27 #8 01.06.2011 11:40

@a.n
Owszem, taki adres do łatwych i ciekawych nie należy, ale jest możliwość podpięcia witryny Google pod domenę niestandardową (http://sites.google.com/support/bin/answer.py?hl=pl&answer=99448).

  #10 01.06.2011 13:06

Ostatni Mohikanin | 01.06.2011 11:35
Usługa "Google Sites" nie jest niczym nowym.

W takim razie powinienem zastosować formę przeszłą.

tomimaki   6 #11 02.06.2011 13:37

@sunbeam96
A co miał poumieszczać w akapitach po 2 zdania?

  #12 06.06.2011 08:46

@a.n
Wcale nie. Wystarczy wykupić domenę, w c-panelu wskazać "Proste przekierowanie" na swoją stronę w Google Sites i zamapować stronę w Google Sites. Nie trzeba zmieniać multum rekordów CNAME. Jak ktoś chce, to znajdzie jak to zrobić. Wtedy cieszymy się swoją stroną we własnej domenie.

  #13 06.06.2011 08:46

@a.n
Wcale nie. Wystarczy wykupić domenę, w c-panelu wskazać "Proste przekierowanie" na swoją stronę w Google Sites i zamapować stronę w Google Sites. Nie trzeba zmieniać multum rekordów CNAME. Jak ktoś chce, to znajdzie jak to zrobić. Wtedy cieszymy się swoją stroną we własnej domenie.

  #14 16.02.2012 12:00

Fajna zabawa w ten webmastering. Tylko niestety nie wszystkie pola stronki stworzonej w Chromie (googlowym oczywiście) są widoczne w innych przegladarkach. Niestety sztandarowym przykładem jest pole Komentarze dodany do stronki. W Chromie jest a w innych przeglądarkach - pusto. Pola nie ma. No chyba że coś robię nie tak. Wtedy proszę o podpowiedź.

  #15 16.02.2012 12:01

Fajna zabawa w ten webmastering. Tylko niestety nie wszystkie pola stronki stworzonej w Chromie (googlowym oczywiście) są widoczne w innych przegladarkach. Niestety sztandarowym przykładem jest pole Komentarze dodany do stronki. W Chromie jest a w innych przeglądarkach - pusto. Pola nie ma. No chyba że coś robię nie tak. Wtedy proszę o podpowiedź.

  #16 01.08.2012 21:31

Witam. Mam pytanie. Jak po utworzeniu już swojej witryny google wyśrodkować ją?? Np. Ustawić rozmiar na 80 % i żeby witryna była po środku a nie dolegała do lewej strony. Dzięki z gory

Ostatni Mohikanin   27 #17 04.08.2012 15:00

@Robsonnn - Nie spotkałem się z sytuacją, by strona "dobijała" do którejś krawędzi. Zawsze była po środku. Podaj adres url do utworzonej strony; zobaczę, o co chodzi.

Autor edytował komentarz.
  #18 05.08.2012 12:18

Już rozwiązalem problem. Trzeba było ustawic inny motyw niz domyslny aby mozna regulowac szerokosc witryny i była ona wyśrodkowana.

  #19 19.03.2013 11:13

kto mi powie jak w google sites ustawić możliwość pisania komentarzy przez wszystkich a nie tylko właściciela czy tych co im zezwolił właściciel? stawiam browar.

Ostatni Mohikanin   27 #20 20.03.2013 22:18

@dustan - z tego, co pamiętam, nie ma możliwości pisania komentarzy przez wszystkich odwiedzających witrynę stworzoną na Google Sites. Google nie zezwala na dodawanie na "swoich" stronach żadnych nieoficjalnych skryptów i dodatków.

Ostatni Mohikanin   27 #21 20.03.2013 22:26

@dustan - można nieco obejść cały ten ograniczony system i pokombinować z tworzeniem formularzy za pomocą Google Docs. Takie formularze można umieszczać na utworzonej stronie. Nie wiem, jak to wygląda w praktyce, bo nigdy nie próbowałem tego robić.
http://ti.e.metis.pl/materialy-szkoleniowe/serwis-www/komentarze-i-formularze
Pół browara mi wisisz...

Autor edytował komentarz.
  #23 07.11.2014 14:37

Wlasnie siedze przy tworzeniu dtronki google i widze ze jest mozliwosc dodawania skryptow bezposrednio do strony na kilka sposobow.