Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

HotZlot 2034 — rzut oka w kryształową kulę

4 lipca 2014 r. odbędzie się HotZlot 2014, czyli zlot czytelników portalu dobreprogramy.pl. Będzie to już ósme tego typu spotkanie i jeśli nie walnie w nas meteoryt, nie pochłonie czarna dziura, a Towarzysz Władimir swoje napoleońskie zapędy zakończy na Półwyspie Krymskim, i w ogóle szeroko rozumiany palec boży nie dźgnie nas w klatę - to tegoroczny HotZlot na pewno nie będzie ostatnim w historii.

Dlaczego "HotZlot"? Pewnie niewielu zastanawia się nad genezą tej nazwy, a jeszcze mniej genezę tę miało możliwość poznać. Ja miałem. Chyba.

Było to Roku Pańskiego 2011, w pięknej scenerii rozpalonej słońcem Doliny Charlotty, gdzie ja, Ostatni z Mohikanów, miałem zaszczyt po raz pierwszy uczestniczyć w HotZlocie. W ostatnim dniu Zlotu, kiedy to zgodnie z tradycją Esencja Złotego Łana leje się strumieniami i rozplątuje większość języków, miałem przyjemność zasiąść przy wspólnym stole z anielsko rozweseloną (zwłaszcza w tym pamiętnym dniu) słynną Maszyną Losującą, czyli qbap'em.

Według zasłyszanej wówczas opowieści, nazwę HotZlot wymyśliła była dziewczyna qbap'a. Wiem/pamiętam tylko tyle, że w swej prostocie i jednocześnie genialności nazwa spodobała się Redakcji i w niezmienionej formie od II Zlotu funkcjonuje do dziś. Czy historia tej nazwy miała jakiś szerszy zarys albo drugie dno, tego nie wiem, bo obszary mojego umysłu, odpowiedzialne za pamięć, zostały wówczas nieco zmiękczone pianą na bazie chmielu.

Domyślać się jedynie mogę, że ówczesnej partnerce qbap'a słowo "hot" zapewne przyszło na myśl jako pierwsze, gdy spoglądała na swego wybrańca - wówczas jeszcze młodego, przystojnego, zadbanego i właśnie "gorącego". Ach, stare, dobre czasy, panie qbap'ie...

Ok, dość odgrzewania kotletów sprzed lat. Czas spojrzeć w przyszłość; i to nie w tę za rok, dwa, pięć, ale w tę za lat dwadzieścia. Czy HotZlot pozostanie HotZlotem?

Portal dobreprogramy.pl ma się świetnie i raczej nie sądzę, by mógł znaleźć się po niewłaściwej stronie mocy, tym samym ginąc w otchłaniach internetu, a w umysłach internautów stając się mglistym wspomnieniem. Co ma początek, ma i swój koniec, ale w przypadku dobrychprogramów koniec ten jest jedynie domniemaną teorią, a realne kształty przyjmie... Nie! Nie przyjmie!

Z organizacją HotZlotu będzie podobnie - dopóki istnieje portal i dopóki "sól tej ziemi", czyli użytkownicy, trwają przy nim wiernie, dopóty zloty będą organizowane. Tak przynajmniej ja prorokuję. No chyba, że jest coś, o czym nie wiem... Ale nie - skupmy się na optymistycznej wersji: HotZloty były, są i będą.

A jak wyglądać będą jego uczestnicy? Nie chodzi tu o dosłowny wygląd zewnętrzny. Choć faktycznie będzie to ciekawy obrazek, zwłaszcza z Redakcją w tle - do bandy łysych adminów dołączą Krogulec z Gutkiem, Docent wreszcie (jak na pana w średnim wieku przystało) dowie się, co to znaczy mieć brzuch, Nicolassa oprószy siwizna, a TomisH symulator kozy zacznie mylić z symulatorem samego siebie. Cóż, starość nie radość. I tylko Xyrcon - jak na damę przystało - pozostanie młoda i piękna.

Pewnie, że Redakcja za dwadzieścia lat częściowo się zmieni, ale ci, co już tu są, zostaną, bo zgodnie z wizją Mr. Donalda zobowiązani są "szarpać" co najmniej do cyferki 67 na liczniku.

Skoro już naświetliłem przyszły wizerunek Redakcji, nie fair byłoby pozostawienie bez podobnego wypadu w przyszłość użytkowników. Nie ma podstaw, by sądzić, że nawet za dwadzieścia lat kilkunastoosobowa grupa najbardziej ambitnych blogerów, komentatorów, forumowiczów i w ogóle tych, którzy regularnie swe myśli przerzucają na łamy portalu, straci wenę, zapał i chęć do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przez to nie zasłuży sobie na udział w HotZlocie 2034.

W swej kuli widzę, że po torbę z zestawem startowym stoi Shaki81. Dla niego mam coś, co powszechnie nazywamy "good news" - rok 2034 to czasy, w których dobroprogramowe kurtki pasują nawet na takie wielkoludy jak Shaki81 :)

Co widzę jeszcze? Ostatnimi czasy na Zlotach pojawiała się taka chwila, że bezradnie rozkładano ręce i smutnie powtarzano, że "z pustego i Salomon nie naleje". Jeśli z obecnych bywalców HotZlotów choć jedna trzecia znajdzie się na spotkaniu w roku 2034, w garnku z zupą chmielową nikt nie ujrzy dna. Po pierwsze - szwankujące pęcherze i szalejące prostaty nie pozwolą tej jednej trzeciej na zbyt duże spożycie; po drugie - zaważy tu kwestia czysto fizycznej gibkości i sprawności, która maleje wraz z wiekiem. Podobnie jak wytrzymałość kości, których uszkodzenia w razie zbytniego zachwiania równowagi nie zaryzykuje starsza część zlotowiczów. Nawet Over skoryguje swe przedzlotowe obliczenia (wtajemniczeni wiedzą, o jakie obliczenia chodzi), biorąc poprawkę na swe (za dwadzieścia lat) prawie pięćdziesięcioletnie biodra, które mogłyby ulec przemieszczeniu w razie wyczyniania podobnych jak zeszłego lata bezwładnych akrobacji.

Oczywiście przytyki o starczej niedołężności traktujcie z przymrużeniem oka i kwitujcie uśmiechem, bo tak naprawdę

starzy jesteśmy tylko wtedy, jeśli się takimi czujemy

Właśnie - co do uśmiechów: ich Łowcę również widzę za dwie dekady siedzącego na sesji Microsoftu (którą gwoli ścisłości prowadzi wygięty reumatyzmem Łukasz Foks), łowiącego uśmiechy zebranych własnym uśmiechem - dziwnie szerszym i bielszym, niż dotychczas. No tak - dziadzia Zbyszek chwali się sztucznym uzębieniem...

Nawet Banan, który dziś jeszcze nie łapie się na najbliższy Zlot z powodu mleka pod nosem (cóż, taki regulamin), i który na przyszłoroczną "18-tkę" czeka jak na zbawienie, po setkach testów, podsumowań i zniszczonych pendrive'ów, w roku 2034 szykować się będzie po raz - załóżmy - dziewiętnasty na HotZlot, nawet on będzie w takim wieku, że część uczestników zastanawiać się będzie, czy mówić do niego "Banan", czy "Pan Banan". Oczywiście tradycyjna impreza integracyjna szybko wypłucze wahanie młodzików :)

Sam sobie muszę wreszcie powiedzieć "dość!", zanim zbyt mocno zapędzę się w te zgryźliwe docinki. Nie na tym miał się opierać fundament tego wpisu. Chodzi przede wszystkim o rzecz taką - że na HotZlocie 2034 (a nawet wcześniej) będziemy mieli niezłe zróżnicowanie demograficzne. Będą tam przecież zlotowicze, którzy już dziś mają zaliczonych kilka takich wypadów, ale będą też i tacy, którzy na Zlocie pojawią się po raz pierwszy. Teoretycznie różnica wiekowa pomiędzy uczestnikami może wynieść nawet 40 lat.

Kryształowa kula pokazuje tylko mgliste kontury ludzi, nic nie mówiąc o ich bliższych ze sobą powiązaniach. Redakcja (całkiem słusznie) stara się wykrywać pary, które HotZlot chętnie potraktowałyby jako tanie cenowo, ale bogate w wyżerkę i popitkę, miłosne gniazdko. Zdarzyć się jednak może, HotZlot stanie się familijnym piknikiem, na którym znajdą się rodzice wraz ze swoimi dziećmi. No bo co stoi ku temu na przeszkodzie? Jeśli dzieciak przejmie geny "skomputeryzowanego" ojca, dodatkowo odziedziczy po nim smykałkę do mądrego naciskania w klawisze, a ojciec, wciąż czując się pięknym i młodym, nie zamieni laptopa na różaniec, to obaj mają wielkie szanse znaleźć się na HotZlocie 2034.

Zauważyliście pewien schemat, powtarzający się na weselach, imieninach i innych podobnych stypach? Młodzież siedzi w jednym kącie, a ciotki i dziadki w drugim. Na HotZlocie każdy siedzi tam, gdzie chce. Ale czy zbyt duże zróżnicowanie wiekowe będzie w stanie podzielić naszą dobroprogramową społeczność? Walę prosto z mostu: NIE. Ponieważ HotZlot to nie wesele, ani imieniny; ponieważ na HotZlotach nie ma ciotek, ani wujków; nie ma starych, ani młodych; ponieważ HotZlot zakiełkował dzięki Sieci.

A Sieć nie dzieli, lecz łączy ludzi.

 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 15.04.2014 00:08

Łoo Panie, ale żeś pojechał :) Gratulacje inwencji twórczej, chociaż do 2034r. tyle rzeczy się może wydarzyć, że ja (choć ze smutkiem) wątpię w istnienie jeszcze wtedy HotZlotów... ale trzymam kciuki! Miło się czytało.

lordjahu   22 #2 15.04.2014 08:34

Przedostatni obrazek miażdży :D

Over   9 #3 15.04.2014 11:00

Heh dobreee fajnie się czytało, co prawda troszke za bardzo wybiegłeś w przyszłość moim zdaniem bo wystarczyło by 10 lat do przodu ale wpis fajny i można sie pośmiać (nawet z samego siebie) :-)

wojtekadams   19 #4 15.04.2014 12:20

@Zbigniew2003
Przecież Bąki to ty bez skrępowania puszczasz zawsze i wszędzie.

Co do wpisu w sam raz na początek dnia ;]

Axles   18 #5 15.04.2014 13:56

Świetnie się czytało, gratulacje wielkiej fantazji, ale trzymam kciuki by tak właśnie to w przyszłości wyglądało.

Dimatheus   23 #6 15.04.2014 13:59

Hej,

Świetny wpis! Ubawiłem się do łez. Kurcze, to ja będę już po pięćdziesiątce. :D

Pozdrawiam,
Dimatheus

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #7 15.04.2014 15:16

Czyli ja swoją pierwszą kurtkę (czyli pasująca na mnie) za 20 lat założę? No cóż trochę ciepliwośći jeszcze ode mnie redakcja wymaga. Ale co tak jeśli HZ będą odbywać się co roku to poczekam i te 20 lat.

XMan   7 #8 15.04.2014 15:29

Dziękuję serdecznie :)
W 2034 roku będę mieć 77 lat.
Jak dożyję to przyjadę, będziecie mi zamiast piwa podawać tabletki, kaczkę oraz basen...

Songokuu   15 #9 15.04.2014 16:19

@Zbigniew2003

Czy to oficjalne złożenie zamówienia? :P

@Shaki81

A może zrobisz psikusa redakcji i zmniejszysz się do rozmiaru S? :D

Banan   10 #10 15.04.2014 16:35

Pan Banan mówi, że zbawienie nastało właśnie dziś!

McDracullo   17 #11 15.04.2014 16:37

A co z mordziem w 2034? Wygra coś? A raczej co wygra?

WODZU   18 #12 15.04.2014 16:53

Hmmmm, się okaże :)

"...nie zamieni laptopa na różaniec..."
Chyba raczej na pilota do telewizora, bo to jest symbol stetryczenia i zakładam, że nie widziałeś dziewczyn z Oazy ;)

ariiell   13 #13 15.04.2014 17:38

:D Świetne poczucie humoru jak i opis HZ 2034 :D Wyobraziłam sobie to wszystko i jakoś... no nie mogę: ale czy ktoś sobie wyobraża wtedy słynną Lożę Szyderców? :D

wojtekadams   19 #14 15.04.2014 17:57

@ariiell
nikt już o nich nie będzie pamiętał - bo nie dożyją ;) pytanie czy dotrwają do HZ 2014 ;) przecież oni już są na wyczerpaniu...

xomo_pl   24 #16 15.04.2014 20:36

świetny wpis :D

wieszak   11 #17 15.04.2014 20:54

wojtekadams
| 15.04.2014 17:57 #15
@ariiell
nikt już o nich nie będzie pamiętał - bo nie dożyją ;) pytanie czy dotrwają do HZ 2014 ;) przecież oni już są na wyczerpaniu...

To Cię poniosło kolego. Chciałbyś być jak nie jeden z nich. Pamiętaj nasze starsze roczniki mają się lepiej niż te Wasze przytrute konserwantami na samym początku swojego istnienia :D

Wpis niczego sobie, fajnie się czytało.

Ostatni Mohikanin   27 #18 15.04.2014 21:55

Fajnie, że jak na razie wpis podoba się wszystkim, którzy go skomentowali. O to chodziło, żeby było śmiesznie i przede wszystkim żeby nikt nie poczuł się urażony.
A swoją drogą - zastanawialiście się kiedyś tak na poważnie nad tym, że faktycznie za kilkanaście lat HotZloty mogą być mieszanką ludzi aż tak zróżnicowanych wiekowo?

Ostatni Mohikanin   27 #19 15.04.2014 22:04

@Banan - "Pan Banan mówi, że zbawienie nastało właśnie dziś!"
Mógłbyś tu nam co nieco wyjaśnić?

Maniek_88   10 #20 15.04.2014 22:06

Ogólnie nie mam nic do dopowiedzenia, ale chcę zaznaczyć ze wpis świetny więc winszuję :)

Gratulacje :)

Banan   10 #21 15.04.2014 22:50

@Ostatni Mohikanin

Wkrótce wszyscy zrozumiecie.

stasinek   12 #22 16.04.2014 02:39

z ostatnim zdaniem bym polemizował
ze znaczkiem @ ostatniej fotki mam jedno skojarzenie http://www.okolicenajblizsze.pl/items/1167/normal_foto.jpg
ale przedostatnie wymiata

stasinek   12 #23 16.04.2014 02:40

znaczy sie foto

WODZU   18 #24 16.04.2014 09:13

@Ostatni Mohikanin
Cóż tu wyjaśniać - Bananowi widocznie stuknęła 18-ka :)

Banan   10 #25 16.04.2014 09:43

@WODZU

Niekoniecznie, osiemnastkę będę miał 30 stycznia.

  #26 16.04.2014 09:51

Fajnie się czytało.
Banan - już Pan Banan? No to Drużyna Złocistego Pierścienia czeka.

freyah   18 #27 16.04.2014 10:41

Nie ma to jak dobra dawka humoru przed podróżą:D bardzo fajny wpis!

WODZU   18 #28 16.04.2014 13:23

@Banan
Czyżby list żelazny? ;)

Ave5   8 #29 16.04.2014 18:05

Biedni nieświadomi współbetonowicze, Banan wykupił cały Zamek na Skale aby być na Zlocie. Plecaki będą poukrywane w keszach w okolicy (promień 50 km).

Ostatni Mohikanin   27 #30 17.04.2014 23:40

@lordjahu - "Przedostatni obrazek miażdży :D"
Tak miało być :) Po drugie - to obrazek proroczy...

Ostatni Mohikanin   27 #31 18.04.2014 10:52

@ Dimatheus: "Kurcze, to ja będę już po pięćdziesiątce"
Tak, a ten mały szkrab na Twoim avatarze będzie po dwudziestce. Teoretycznie na zlocie w 2034 będziecie siedzieć przy jednym stoliku i delektować się tzw. pianą :)

Ostatni Mohikanin   27 #32 18.04.2014 10:56

@Zbigniew2003: "W 2034 roku będę tak zamożnym człowiekiem..."
Tym bardziej uważał Cię będę za świetnego kumpla. I Twój portfel też ;)

  #33 18.04.2014 22:50

Nie wiadomo, czy Redakcja planuje Zloty za 5 lat, a co tu dopiero mówić o czymś za lat 20...

Piotrek_20   11 #34 23.04.2014 10:55

@Ostatni Mohikanin, @Zbigniew2003,
Ha ha, ale się uśmiałem czytając ten bardzo dobry wpis i Wasze komentarze :)

Dimatheus   23 #35 10.05.2014 23:09

Hej,

@ Ostatni Mohikanin - Jedno tylko przychodzi na myśl - aż strach się bać.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Gutek   14 #36 11.06.2014 11:25

2034 spłacę kredyt i łysy nie będę, wezmę drugi kredyt na przeszczep włosów hehehe