Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przyspieszyliśmy z Intelem i Asusem. Po pierwsze nauka i zabawa

Konkursy, w których do wygrania jest coś więcej niż paczka jednosmakowych żelków lub Kinder Niespodzianka z jakimś nudnym badziewiem w środku, zawsze wzbudzają spore emocje. Tym bardziej, jeśli są to konkursy organizowane przez portal dobreprogramy.pl, a w wykazie nagród przewijają się takie słowa kluczowe, jak "Asus", "Transformer", "500 GB", "SSD". Wówczas emocje te siłą rzeczy muszą przekroczyć poziom standardowy.

Mam wrażenie, że dobroprogramowych konkursów było w ostatnim czasie jak na lekarstwo (oczywiście nie licząc comiesięcznej szansy na małe-co-nieco w rywalizacji najlepszych blogerów). Być może właśnie dlatego ogłoszony 1 grudnia konkurs "Przyspieszamy z Intelem i Asusem" wywołał u mnie (i nie tylko u mnie) wibrującą do teraz falę entuzjazmu. Nie przypominam sobie, bym od czasów swojej rejestracji w portalu nie wziął udziału w jakimś dobroprogramowych konkursie. I nie chodzi tu o zachłanność na nagrody (bo przecież w słynnym konkursie z diodą, jako użytkownik "ultra szybkiego" łącza mobilnego, już na samym początku stałem na straconej pozycji), lecz o dobrą zabawę i możliwość sporego poszerzenia wiedzy.

Konkurs "Przyspieszamy z Intelem i Asusem" swoją tematyka sięga zagadnień, które w moim świecie są zupełnie obce. Obce nie znaczy niemożliwe do poznania, dlatego w ułamku sekundy postanowiłem, że konkurs ten nie będzie mógł się odbyć beze mnie - mimo nikłej wiedzy, mimo marnych szans na udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi, mimo sporej konkurencji, mimo wszystko...

Udział w konkursach to przecież taka forma rozrywki (i czasem żmudnej harówy, wyciskającej z Google'a siódme poty), w której szansa na główną wygraną wynosi 1 do X, gdzie X oznacza liczbę uczestników. Wyjście z założenia, że szansa na wygraną równa się zero, przeczy głównej zasadzie wszelkich konkursów, czyli zasadzie "Baw się i ucz".

Konkurs z Intelem i Asusem w tle miał jeszcze jeden dodatkowy smaczek - warunkiem udziału w losowaniu głównych nagród było udzielenie poprawnych odpowiedzi na wszystkie dziesięć pytań. Gdyby pytania trudnością dorównywały tym w stylu "ile jest dwa plus dwa?", konkurs w moim mniemaniu nie byłby wcale żadnym konkursem, a czekający na najwyższym stopniu podium ASUS Transformer Book T100 mentalnie straciłby na swej wartości. Jestem zwolennikiem konkursów dla aktywnych, takich, w których aby zyskać minimalną szansę na wygraną, trzeba się czymś wykazać, chociażby zaangażowaniem i wytrwałością.

Wielu komentujących kolejne zestawy pytań w intelowsko-asusowskim konkursie narzekało na niejednoznaczność pytań i co za tym idzie - mnogość możliwych odpowiedzi. Być może dla znających temat procesorów i overclockingu faktycznie ta niejednoznaczność stanowiła problem. Dla mnie jednak, jako dla prostego chłopa, dla którego temat ten był w dniu ogłoszenia konkursu równie tajemniczy jak tajemniczy jest dla Gargamela plan wioski smerfów, "przyspieszanie z Intelem i Asusem" zamknęło się przede wszystkim w jednym słowie - wyzwanie. No i oczywiście zabawa i nauka, bez których wszelkie nasze działania przypominałyby automatyzację w jakiejś podrzędnej hali produkcyjnej.

Konkursowe wyzwanie wymagało ode mnie pełnej współpracy z Google'em, a że najlepszy wujek internauty na żadne z konkursowych pytań nie podawał ścisłej odpowiedzi jak na tacy, wyszukiwanie zwracało wiele różnych wyników. Gdyby skupić się tylko na tych, które mniej więcej pozwalało na udzielenie odpowiedzi na zadane pytania, czytanie ich zajęłoby łącznie kilkadziesiąt minut. Tym jednak jako ludzie różnimy się od oczipowanych blaszaków, że wykonując zlecone zadanie, nie wykonujemy go w ściśle określonych ramach, lecz swoją uwagę rozdzielamy jednocześnie na inne sprawy. Przynajmniej ja tak mam :)

Takie szerokie spojrzenie na temat spowodowało, że nad ostatnim konkursem na dobrychprogramach przesiedziałem nie kilkadziesiąt minut, lecz ładnych parę godzin. Że co - że nie wiem, jak używać przeglądarki? Wiem, wiem; ale temat overclockingu tak mnie wciągnął, że swoja wiedzę w tym zakresie pogłębiłem w ciągu tych jakże emocjonujących pięciu dni tysiąckrotnie, zahaczając o wątki poboczne, których przestudiowanie wcale nie było obligatoryjne dla podania odpowiedzi na pytanie.

I o to właśnie chodzi - by rozwijać się i uczyć na każdym kroku. A gdy tej nauce towarzyszy choć cień szansy na zwiększenie posiadanych zasobów sprzętów lub gadżetów, to tym bardziej motywacja staje się silniejsza.

Wielu biorących udział w konkursie postulowało, by przy okazji publikowania kolejnych zestawów pytań pojawiały się odpowiedzi na poprzednie pytania. Ile z tych osób, wiedząc że odpowiedziało źle na - przykładowo - pytanie nr 4, szukało by odpowiedzi na pytanie nr 5 i kolejne? Część na pewno tak, ale większość machnęłaby ręką i odpuściła konkurs. Nie dla wszystkich hasło "I do it for fun" jest kumplem w codziennym życiu.

Gdy piszę ten tekst, zwycięzców konkursu "Przyspieszamy z Intelem i Asusem" jeszcze nie podano. Być może poznamy ich dopiero w środę. Do tego czasu, z kulminacją w dniu ogłoszenia wyników, przyspieszone tempo bicia serca towarzyszyć będzie każdemu, kto jest święcie przekonany o prawidłowości swoich odpowiedzi na pytania konkursowe. Ot ewidentny przykład jak konkurs o podkręcaniu procesorów może podkręcić serca użytkowników.

Summa summarum - przyspieszanie z Intelem i Asusem uważam za świetną rywalizację. Przednia zabawa i sporo nowej wiedzy (tej technicznej, której mi, jako humaniście, brakuje najbardziej).

Są spore szanse, że na co najmniej jedno pytanie konkursowe odpowiedziałem źle; nie godnym więc, by znaleźć się w bębnie maszyny losującej. Znajdzie się tam jednak wielu z Was. I właśnie tym szczęśliwcom życzę, by pod choinką znaleźli takie cuś:

 

internet hobby

Komentarze

0 nowych
lordjahu   22 #1 08.12.2014 10:23

Ja wiem że jedno pytanie mnie zagięło totalnie i zamiast pomyśleć po prostu je olałem. Podkręcanie nigdy nie było moim hobby - brałem udział w konkursie dla zabawy :)

mmarekk   8 #2 08.12.2014 10:42

fajny tekst, pozdrawiam

GBM   22 #3 08.12.2014 10:58

Właśnie! Zabawa, świetna zabawa w postaci treningu wyszukiwania informacji w Internecie. Czyli bardzo cennej umiejętności w dzisiejszych czasach :)

Żałuję, że nie zapisywałem wszystkich swoich odpowiedzi... W momencie opublikowania wyników, byłoby to fajne porównanie :)

flaszer   10 #4 08.12.2014 11:19

Też uważam, że zabawa była świetna - każdego dnia z niecierpliwością wyczekiwałem kolejnego zestawu pytań, a przed ostatecznym wysłaniem odpowiedzi były chwile wątpliwości - "czy taka odpowiedź wystarczy? czy jest poprawna"? Oby więcej podobnych inicjatyw. A wam jak i sobie życzę oczywiście szczęścia w trakcie losowania! :)

FaUst   13 #5 08.12.2014 11:32

Całkiem ciekawa forma konkursu, ale podejrzewam że poległem. Mimo wszystko warto było odświeżyć sobie co nieco wiedzy z dziedziny OC :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 08.12.2014 11:40

W mojej ocenie jak ktoś ma w 10 pytaniu odpowiedź 2,74 cm, to ma z całą pewnością źle, mimo iż sam autor tak napisał w swoim artykule. To czy to podpucha była, czy nie, dowiemy się w środę zapewne. To co jest pewne, że nie jest to prawidłowa odpowiedź, chyba, że autor nie napisałby, że chodzi o próżnię, wtedy można by było dywagować, a tak to jest oczywista sprawa :)

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #7 08.12.2014 11:47

@DjLeo: ~5.9958cm, przecież to podstawy fizyki (5GHz i c).
Może rzeczywiście jak pisano to podstawy "starego toku nauczania", ale jak poważnie ludzie mają problem z obliczeniem tego, to ja wysiadam. To troszkę jak dyskusje w internecie ile jest 2+2*2
(Jak oczywiście tam nie było podpuchy, albo ja źlę myślę, że to takie proste).

Autor edytował komentarz.
maciek03   9 #8 08.12.2014 11:48

gdzie i kiedy wyniki konkursu?

bachus   23 #9 08.12.2014 11:53

@maciek03: wg. regulaminu dzisiaj, ale pewnie sierotka TomekB będzie losować w środę ;-)

maciek03   9 #10 08.12.2014 11:56

@bachus: to nie ładnie tak się nie trzymać regulaminu

Intelek   2 #11 08.12.2014 11:59

Fajny konkurs, po mimo faktu iż nawet odpowiesz na wszystkie pytania prawidłowo to i tak nie wiesz czy wygrasz.

bachus   23 #12 08.12.2014 11:59

@maciek03: mogę się mylić (pamięć wzrokowa), ale ja z reguły czytam regulaminy i na 99% było, że 8 grudnia 2014.

maciek03   9 #13 08.12.2014 12:06

@bachus: też uważam że 8-12-2014

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 08.12.2014 12:13

@bachus: no niby ja odpowiedziałem c/5e9, czyli zwykłe dzielenie prędkości światła przez 5 mld i tyle. Czyli właśnie niecałe 6cm. Ale zakładamy, że chodzi o próżnię, ale co jeżeli została uwzględniona przenikalność krzemu? Ale to znowu wynik wychodzi z goła inny niż 2.7cm :) No nic poczekamy zobaczymy. Obstawiam, że c/5e9 czyli te ok. 6 cm to prawidłowa odpowiedź.

Autor edytował komentarz.
jarocin007   3 #15 08.12.2014 12:14

konkurs fajny, ale moglibyście podać już prawidłowe odpowiedzi :P

budda86   9 #16 08.12.2014 12:17

@bachus, @maciek03: W regulaminie było, że 8 grudnia, ale potem w komentarzach pojawił się pomysł żeby losować podczas środowego progeamu na żywo, i eimi potwierdził że tak będzie. Nie wiem czy doczytaliście, ale w regulaminie był punkt mówiący o możliwości zmiany regulaminu przez organizatora :)

"Wielu biorących udział w konkursie postulowało, by przy okazji publikowania kolejnych zestawów pytań pojawiały się odpowiedzi na poprzednie pytania"

Oczywiście, że to niemożliwe. Celem konkursu z puntu widzenia sponsorów nie była dobra zabawa, tylko zwiększenie świadomości rozwiązań Intel i Asus wśród czytelników. Publikacja poprawnych odpowiedzi przeszkodziłaby w realizacji tego celu.

A mi ten konkurs przywrócił apetyt na zabawę w OC :)

@@DjLeo: Myślę,że przybliżenie prędkości rozchodzenia się sygnału do prędkości światła jest uzasadnione. Zresztą eimi pisał, że bardziej chodzi o zrozumienie samego procesu, niż o konkretne liczby.

Autor edytował komentarz.
marqs37   12 #17 08.12.2014 13:04

Trafiłeś idealnie w moje przemyślenia, świetny tekst. Co do ogłoszenia wyników to eimi w którymś miejscu w komentarzu pisał że wyniki będą we środę w programie na żywo.

Co do pytania 10 to miała być droga sygnału w procesorze więc logiczne wydaje się że trzeba uwzględnić przenikalność w krzemie ale uważam, że pytanie miało być bardziej na przemyślenie co z tej drogi wynika więc myślę że wszystkie odpowiedzi będą uznawane.

Autor edytował komentarz.
kilgour   8 #18 08.12.2014 13:21

@Ostatni Mohikanin
Gratuluję wpisu!
Przy okazji: przeczytałeś "Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka", czy tylko film obejrzałeś? :-)

Autor edytował komentarz.
jawnuta   7 #19 08.12.2014 13:21

nie które pytania były nie precyzyjne sformułowane.

bachus   23 #20 08.12.2014 13:37

@marqs37: na tej zasadzie trzeba by uwzględnić jeszcze kilka czynników.

marqs37   12 #21 08.12.2014 13:54

@bachus: Racja i dlatego sądzę że to pytanie będzie uznawane nawet bez uwzględniania przenikalności

bachus   23 #22 08.12.2014 13:59

@marqs37: na tak sformułowane pytanie poprawna odpowiedź to także: "jak stąd do tamtąd". ;-)

moh3r   11 #23 08.12.2014 14:05

@bachus: Jeśli napisałeś, że dla uproszczenia przyjmujesz prędkość światła, to nie powinno być problemu.

marqs37   12 #24 08.12.2014 14:10

@bachus: Nie sądzisz, że pierwsza część pytania miała na celu skłonić do myślenia co z tą odległością mają zrobić inżynierzy? Tak na to patrząc to już czy mierzy się biorąc pod uwagę prędkość światła czy wyliczamy dokładnie biorąc pod uwagę wszystkie czynniki jest mniej ważne. Właśnie po to stosuje się przybliżenia

DarkPeter   6 #25 08.12.2014 14:19

I tak dzisiaj wyniki, więc wrzucam ciekawostkę na 10 pytanie:

"Okazało się bowiem, że przy 5 GHz wewnątrz układu zachodzą bardzo dziwne zjawiska, w których rezultacie trudno określić, co jest sygnałem, a co szumem spowodowanym przez wysoką temperaturę. Słowem – zero przestaje różnić się od jedynki, więc procesor działa, ale nie liczył prawidłowo... Gigahercowa droga została zamknięta. I to nawet wcześniej, niż zamknęła ją prędkość światła, która nakłada górne ograniczenie na długość połączeń wewnątrz układu scalonego. W czasie jednego taktu zegara w procesorze pracującym z prędkością 3 GHz światło przebywa dystans 10 cm. Skrócenie tego dystansu trzykrotnie, czyli zwiększenie częstotliwości pracy do 10 GHz, mogłoby sprawić, że sygnał elektryczny nie zdąży dotrzeć z jednego krańca procesora do drugiego w ciągu jednego cyklu pracy, a to znaczy, że procesor nie byłby w stanie pracować".

Agnes.87   7 #26 08.12.2014 14:35

Bardzo przyjemny tekst. Zgadzam się z nim w pełni.
Konkurs miał być przede wszystkim formą zabawy nie pozbawioną rywalizacji. Oczywiście chodziło o zainteresowanie się produktami Intela i Asusa ale przy okazji było świetną formą poznania być może obcych nam rozwiązań.
Konkurs miał po prostu za zadanie: bawiąc uczyć, ucząc bawić. ;)

Ostatni Mohikanin   27 #27 08.12.2014 14:38

@kilgour: Zdecydowanie wolę książki ;

Ostatni Mohikanin   27 #28 08.12.2014 14:43

@DarkPeter: Przy okazji szukania odpowiedzi na ostatnie pytanie zacytowany przez Ciebie tekst przeczytałem chyba ze dwadzieścia razy. Jeśli i wielu innych poszło tym tropem, tamtejszy portal zaliczył pewnie rekord odwiedzin ;)

Ostatni Mohikanin   27 #29 08.12.2014 14:45

@Agnes.87: "bawiąc uczyć, ucząc bawić. ;)"
A na tych, którzy dobrze się bawili i jednocześnie w przypadku których nauka nie poszła w las, czeka Asus Transformer :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #30 08.12.2014 14:53

Najważniejsze, że zabawa była przednia, a chyba o to głownie chodziło.

moh3r   11 #31 08.12.2014 15:27

@Shaki81: Nie wiem czy przedzieranie się przez marketingowy bełkot Asusa nazwałbym "przednią zabawą".

DarkPeter   6 #32 08.12.2014 16:46

Nie wiem jak wy, ale ja zawsze do konkursów podchodzę na luzie i jak to dobrze ujęli przedmówcy jest to przednia zabawa. A skąd tyle jadu w komentarzach niektórych to nie rozumiem. Przecież wszystko jest dobrowolne i nikt nikogo do niczego nie zmusza. Jak komuś nie odpowiada nie musi brać udziału, tylko bądźmy ludźmi i nie krytykujmy wszystkiego ,bo coś poszło nie tak.

bachus   23 #33 08.12.2014 17:26

@DarkPeter: "bo się należy", "bo wiem lepiej", "bo jesteście debile", "bo złodzieje nie podali, że będzie konkurs", "bo (...)".

DarkPeter   6 #34 08.12.2014 17:29

@bachus: Tak troche politycznie to zabrzmiało, haha

WildKali   3 #35 08.12.2014 20:09

Jako ciekawostkę powiem, że tak mocno zaintrygowało mnie te 10 pytanie, iż postanowiłem dzisiaj zapytać o to zadanie mojego nauczyciela od fizyki. Po kilku wyprowadzeniach wyszedł mu wzór c/f, gdzie c-prędkość światła a f-częstotliwość. Obliczyłem dokładnie tak samo i jeżeli okaże się, że to dobra odpowiedź będę bardzo z siebie zadowolony :D

Ostatni Mohikanin   27 #36 09.12.2014 05:51

@WildKali: Ja podałem w odpowiedzi, że sygnał pokona nie więcej, niż 2 cm. Z matmy byłem słaby zawsze, z fizyki zresztą też, i w dodatku źle zinterpretowałem pewien artykuł.
Ale co tam - nie zawsze jest niedziela :)

#r2d2#   13 #37 09.12.2014 14:04

Może w środę dostaniemy jakiś wykład eimiego, w którym wyjaśni zjawiska fizyczne zachodzące w procesorze ;-)

Thor1990   5 #38 09.12.2014 19:44

Były już wyniki konkursu? Z tego co pamiętam, to miały być wczoraj...

Ostatni Mohikanin   27 #39 09.12.2014 20:12

@Thor1990: Wyniki będą jutro - podczas programu na żywo o godz. 18:00.

Semtex   19 #40 09.12.2014 20:35

@DjLeo: Nie wiem jak jest z tym 2,47, Markov w swoim opracowaniu stwierdził, że jeden takt jest zbyt krótki aby sygnał przebył "z jednego końca chipa na drugi", dotarłem do tekstu źródłowego, sam Markov nie podał wyniku w liczbie, może stąd wyszła taka wartość :P

Thor1990   5 #41 10.12.2014 10:41

@Ostatni Mohikanin: Tak bardzo będę w pracy :(
Mam nadzieję, że wyniki będą podane również w formie "pisanej" na DP ;)

Ostatni Mohikanin   27 #42 10.12.2014 11:11

@Thor1990: No oczywiście!

Ostatni Mohikanin   27 #43 11.12.2014 07:08

Losowanie na żywo niejednemu po raz kolejny podkręciło obroty w klacie. Znamy zwycięzców, emocje opadły. Teraz czekamy na kolejny (już zapowiedziany!) konkurs.

Thor1990   5 #44 11.12.2014 15:06

@Ostatni Mohikanin: Możesz podesłać link do informacji o zwycięzcach? Ja przegapiłem losowanie :|

Ostatni Mohikanin   27 #45 11.12.2014 15:18

@Thor1990: Zwycięzcy zostali wylosowani podczas wczorajszego programu na żywo: http://www.dobreprogramy.pl/Jak-zmienia-sie-Windows-10-O-tym-dobreprogramy-na-zy....
Żebyś nie musiał oglądać nagrania z zapartym tchem, ostudzę Ci emocje: nie wygrałeś nic. Nie martw się - ja też nie :)

Thor1990   5 #46 11.12.2014 19:25

@Ostatni Mohikanin: Dzięki za link. Wiem, na 10 pytaniu poległem ;]

Ostatni Mohikanin   27 #47 11.12.2014 20:07

@Thor1990: A ja na żadnym, co zadziwiać mnie będzie jeszcze długo :)