Ostatnie godziny na pozyskanie Windows 10. Za darmo tylko do soboty w południe

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po swojego darmowego Windowsa 10, macie na to ostatnie godziny. Przypominamy: użytkownicy licencjonowanych kopii Windows 7 oraz Windows 8.1 mogą jeszcze zdecydować się na uaktualnienie używanego systemu. Do kiedy jednak dokładnie? Jak poinformował nas oficjalnie Microsoft, oferta ta ważna jest do 29 lipca, godziny 23:59 czasu UTC-10, czyli do jutra – godziny 11:59 30 lipca czasu warszawskiego.

Jak najprościej uzyskać tą darmową aktualizację? Większość użytkowników może zrobić to za pomocą narzędzia gwx.exe, od wielu miesięcy przypominającego w systemie o możliwości uaktualnienia. Tutaj wystarczy tylko kliknąć jego ikonkę w zasobniku systemowym, by otworzyło się okienko Uzyskaj system Windows 10. Potem wystarczą tylko dwa kliknięcia i proces rozpocznie się automatycznie.

Jeśli nie działa u Was z tych czy innych powodów narzędzie gwx.exe (np. kiedyś je usunęliście, nie mogąc znieść tego natręta), nie wszystko jest stracone. Są dwie metody, które jeszcze zadziałają:

Pierwsza polega na wykorzystaniu mechanizmu Windows Update. W tym celu należy włączyć automatyczne aktualizacje w ustawieniach Windows Update, a potem uruchomić konsolę CMD.exe jako administrator. Należy w tym celu wejść do menu Start i w jego wyszukiwarce wpisać „Wiersz polecenia”, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybrać opcję „Uruchom jako administrator”. Wówczas należy wpisać w konsoli polecenie wuauclt.exe /updatenow i zamknąć konsolę. Windows Update powinno samo rozpocząć proces aktualizacji systemu.

Druga metoda polega na skorzystaniu z narzędzia Windows 10 Media Creation Tool. Pozwala ono nie tylko stworzyć instalacyjny pendrive czy DVD z systemem, ale też bezpośrednio zaktualizować Windows 7/8.1. Wystarczy w tym celu po uruchomieniu kliknąć „Uaktualnij ten komputer teraz”. Narzędzie pobierzecie z naszej bazy oprogramowania. Aktualizacja powinna zająć od jednej do dwóch godzin.

A co będzie, jeśli nie zdążycie na czas? No cóż, na razie żadnych dowodów na to, że Microsoft zechce przedłużyć swoją ofertę. Od jutra pozostanie Windows 10 sobie kupić. Wersja Home kosztuje około 460 złotych.

© dobreprogramy
s