Oświadczenie Microsoftu w sprawie decyzji UOKiK

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft wydał oświadczenie w związku z komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie postępowania wyjaśniającego dotyczącego sprzedaży laptopów z oprogramowaniem firmy Microsoft.

Jak wyjaśnia Microsoft umowy zawierane z producentami komputerów przewidują, że mają oni pełną swobodę w preinstalacji systemów operacyjnych innych niż Windows. Producenci mogą stosować dowolne preinstalacje systemów operacyjnych oceniając rozwój rynku, dostępność odpowiednich systemów operacyjnych i preferencje konsumentów. Mogą również oferować komputery bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Preferencje odbiorców biznesowych i konsumentów są jedynym wyznacznikiem zachowania producentów. Należy również podkreślić, że zarówno polscy, jak i międzynarodowi producenci komputerów, mają w swojej ofercie modele wyposażone w różne systemy operacyjne. Poza tym Microsoft udostępnia od dawna odpowiednie informacje na swoich stronach internetowych, które w sposób przystępny pozwalają przeciętnej osobie zapoznać się z licencją oraz jej warunkami.

Producenci komputerów są zobligowani kontraktem do podawania ilości sprzedanych komputerów z preinstalowanym systemami Windows, ponieważ jest to podstawa finansowego rozliczenia sprzedaży pomiędzy nimi a Microsoft. Umowa nie nakłada obowiązku raportowania do Microsoft ilości komputerów z jakimikolwiek innymi systemami.

Preinstalacja systemu operacyjnego nie jest w rozumieniu firmy Microsoft ograniczaniem konkurencji i działaniem na szkodę konsumenta. Producenci instalując i przystosowując fabrycznie system operacyjny do konkretnego modelu komputera umożliwiają konsumentom od pierwszej chwili pełne skorzystanie ze sprzedawanego towaru.

© dobreprogramy

Komentarze