Oszczędzaj prąd gdziekolwiek jesteś. Aplikacje, dzięki którym zapłacisz mniej

Strona główna Aktualności

O autorze

Idą podwyżki cen prądu i pewnie wielu z Was zastanawia się, jak uniknąć wyższych rachunków. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, jakie urządzenie należy wyłączać? Może warto kupić nowy czajnik albo żelazko? I wreszcie – jak wysokie rachunki czekają nas w najbliższym miesiącu? Nie brakuje aplikacji, które policzą to wszystko za nas.

Prąd w domu

Prąd w domu to aplikacja firmy Tauron, służąca do monitorowania zużycia prądu i wyliczania kosztów. Dzięki temu można znaleźć najbardziej „prądożerne” urządzenia, być może ograniczyć ich używanie lub wymienić na nowsze.

Bez rejestracji aplikacja pozwala obliczyć koszty utrzymania trzech urządzeń. Po darmowej rejestracji odblokowuje wszystkie.

Stanomierz

Stanomierz to jedyna w tym przeglądzie aplikacja dla systemu iOS. W aplikacji można zapisywać stany liczników i monitorować zużycie mediów. Przy odczytywaniu licznika można wygodnie włączyć latarkę w iPhonie. Zużycie w kolejnych miesiącach zostanie zilustrowane na wykresie. Dane można przechowywać lokalnie lub synchronizować z kontem na stronie stanomierz.pl.

Co ważne, iPhone nie jest niezbędny do korzystania z usługi stanomierz.pl. Po założeniu konta można te same czynności wykonywać w przeglądarce, w tym oglądać wykresy na większym.

Darmowa wersja aplikacji pozwala monitorować zużycie prądu, płatna wersja także wody (z podziałem na ciepłą, zimną i ogrodową) i gazu.

kalkulator Kosztów Enenrgii

Kalkulator Kosztów Energii to prosta aplikacja, która pozwala obliczyć koszt pracy urządzenia w zadanym czasie, na podstawie ceny za 1kWh. Wystarczy w ustawieniach wpisać wartość z cennika dostawcy, a w kalkulatorze moc urządzenia i czas pracy.

Kalkulator kosztów

Kalkulator kosztów to praktyczna aplikacja, która pozwala obliczyć koszty utrzymania domu oraz koszty podróży, na podstawie danych o samochodzie i trasie. Można tu obliczyć orientacyjną wysokość rachunków za prąd na podstawie ceny za kWh i listy pracujących urządzeń, oszacować zużycie wody oraz paliwa na trasie.

Kalkulator rachunków

Kalkulator rachunków pozwala oszacować wysokość rachunków za prąd i gaz według dostępnych taryf dostawców PGE, PGNiG i TAURON. W ustawieniach dla każdego z operatorów można wybrać odpowiednią taryfę i podać wskazania licznika, co pozwala oszacować koszty. Aplikacja pokaże te informacje w postaci podobnej do rachunku dostawcy.

Balance

Na koniec, na osłodę, chcę Wam polecić bardzo przyjemną dla oka grę logiczną, która pozwala przy okazji zdobyć nieco wiedzy na temat tego, jak działają sieci energetyczne – Balance. Gra polega na tym, by zbudować z dostępnych elementów sieć, która dostarczy energię do wszystkich miasteczek w okolicy, przetrwa nieprzewidziane zdarzenia i będzie odporna na obciążenia. Ponadto zadaniem gracza jest kontrola produkcji energii i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie w każdej z widocznych na planszy elektrowni.

Gra powstała dzięki wysiłkom norweskiego dostawcy energii Statnett.

© dobreprogramy