Oszuści udają autorów gry na PlayStation, wyłudzają dane logowania

Strona główna Aktualności
Oszuści udają autorów Elder Scrolls Online, wysyłają wiadomości PlayStation
Oszuści udają autorów Elder Scrolls Online, wysyłają wiadomości PlayStation

O autorze

Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie danych logowania od graczy. Podszywają się pod autorów gry online i grożą blokadą konta, jeśli nie podasz swoich danych. Ciekawe jest to, że groźba nie jest rozsyłana e-mailem, ale jako prywatna wiadomość PlayStation Messages.

Oszuści udają deweloperów gry Elder Scrolls: Online. Osobom korzystającym z komunikatora PlayStation Messages rozsyłają wiadomości z informacją, że konto gracza zostanie zablokowane z powodu podejrzanej aktywności. By temu zapobiec, gracz miałby podać oszustom swoje dane: adres e-mail, hasło do konta Elder Scrolls: Online i datę urodzenia. Ofiara ma na to 15 minut, co podnosi adrenalinę.

Daj swoje dane, bo zarobisz bana

Wiadomość wygląda jak oficjalny komunikat od autorów gry i jak na spam tego typu, jest przyzwoicie napisana. Poniższy zrzut ekranu pochodzi z wątku na Reddicie:

Atak może być bardzo skuteczny. O ile do ataków phishingowych zaczynających się od e-maila zdążyliśmy się już przyzwyczaić, mało kto spodziewa się go w komunikatorze PlayStation. Ponadto gracze online są szczególnie wyczuleni na banowanie – znane są przypadki, gdy konta były blokowane za samo podejrzenie oszustwa. Zaangażowany gracz Elder Scrolls: Online może spanikować i podać swoje dane oszustom.

Wiadomości od oszustów rozsyłane za pośrednictwem nie są niestety nowością. W 2018 roku do graczy pisały „znudzone dziewczyny”. Już w 2016 roku oszuści wiedzieli, że społeczność graczy to kopalnia złota.

Żadne banowanie ci nie grozi. Możesz grać spokojnie. Rozwiązanie Bitdefender zabezpieczy twoje loginy i hasła.

Na wszelki wypadek znów przypominam kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Żaden wydawca gry ani producent konsoli nigdy nie poprosi cię o twoje hasło, ani inne dane, potrzebne do logowania. Jeśli masz możliwość, włącz dwuetapowe uwierzytelnianie na swoich kontach. Dzięki temu, jeśli ktoś uzyska dostęp do twojego loginu i hasła, i tak nie będzie mógł się zalogować.

© dobreprogramy
s