Otr.to – szyfrowany komunikator zagrozi sukcesowi MegaChatu?

Otr.to – szyfrowany komunikator zagrozi sukcesowi MegaChatu?

Otr.to – szyfrowany komunikator zagrozi sukcesowi MegaChatu?
10.03.2015 15:06

Trudno dziwić się wzrostowi popularności usług i aplikacji, które oferują użytkownikom możliwie jak najlepsze zabezpieczenie przed inwigilacją i zapewniają anonimowość. W czasie, gdy Sieć staje się coraz częściej przestrzenią dla działalności przestępców, terrorystów i agencji rządowych, rozwiązania oferujące szyfrowaną komunikacje są w cenie. Przykładem może być tworzony przez Kima Dotcoma MegaChat, jednak nie tylko. Udostępniony został właśnie skoncentrowany na prywatności komunikator Otr.to

W przypadku Otr.to wiele mówi już sama nazwa. OTR to akronim od Off-the-Record, protokołu kryptograficznego, który gwarantuje tajność treści rozmowy między innymi dzięki doskonałej poufności przekazu (tymczasowe klucze AES i protokół Diffiego-Hellmana) oraz uwierzytelnianiu zaprzeczalnemu. Ta druga właściwość opiera się na braku podpisów cyfrowych wiadmości, przez co sfałszować może je każdy, jednak dopiero po zakończeniu rozmowy. Niemożliwe jest dzięki temu stwierdzenie kto był nadawcą komunikatu oraz przeprowadzenie ataku typu man in the middle.

Obraz

Otr.to to komunikator uruchamiany w przeglądarce zgodnie ze standardem WebRTC. Mimo oferowanych zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa jego obsługa jest prosta. Po wczytaniu się strony użytkownik otrzymuje czteroznakowy identyfikator oraz link do konwersacji, z których jeden wysyła do swojego przyszłego rozmówcy. Ten wprowadza na stronie kod lub otwiera link, po czym rozmowa się rozpoczyna. Ze względu na ograniczenia w protokole OTR niemożliwe jest na razie przesyłanie plików oraz rozmowa z udziałem wielu osób jednocześnie.

Program umożliwia nie tylko komunikację w czasie rzeczywistym, ale także pozostawienie tajnej wiadomości, która zostanie przed adresata odczytana później. Odbywa się to poprzez zaszyfrowanie wiadomości oraz wygenerowanie klucza oraz linku do niej. To nadawca decyduje czy adresat odszyfruje treść poprzez samodzielnie wprowadzenie klucza czy tylko poprzez kliknięcie na linku. Po wyświetleniu wiadomość zostaje usunięta. Takie zastosowanie Otr.to zdaje się nieco mijać się z celem – po co bowiem szyfrować wiadomość, skoro klucz do niej zostanie i tak przesłany na przykład e-mailem czy SMS-em.

Zastosowane w programie rozwiązania służące ochronie przed inwigilacją robią wrażenie skutecznych. Istotny jest też fakt, że użytkownik strony otrzymuje gotowy produkt i nie musi na przykład samodzielnie instalować wtyczek w komunikatorze. Taki stan rzeczy sprawia, że Otr.to może być bardzo ciekawą alternatywą dla promowanego dzięki medialnej osobowości Dotcoma MegaChatu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)