Otter Browser Otter Browser 1.0.01

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Otter Browser to polska przeglądarka internetowa, która garściami czerpie to co najlepsze z klasycznej Opery 12, już nierozwijanej, ale dobrze znanej ze swoich ogromnych możliwości. Wzoruje się ona także na coraz popularniejszym Maxthonie. Za rozwój przeglądarki korzystającej z QtWebKit i stawiającej na modułowość odpowiada Michał Dutkiewicz, znany jako Emdek.

Przeglądarka oferuje użytkownikowi wszystkie najważniejsze funkcje tj. przeglądanie stron w kartach, wsparcie dla nowoczesnych technologii internetowych i obsługę Flasha. Choć z pozoru prosta, pozwala na szeroką personalizację i zmianę dużej liczby ustawień: konfigurację proxy, ładowanie kart na żądanie, przedstawianie się jako zupełnie inna przeglądarka, a także dokładną konfigurację obsługi stron korzystających z szyfrowania SSL. Jak przyznaje sam autor, przed projektem jeszcze długa droga, aby osiągnął on poziom klasycznej Opery. Nie boi się on jednak stwierdzenia, że na obecnym etapie możliwości są już porównywalne z nową Operą, a biorąc pod uwagę zupełnie inną ilość osób zaangażowanych w oba te projekty, jest to zdecydowany sukces.

Wydra, bo tak po polsku nazywa się ta przeglądarka, korzysta z QtWebKit, niemniej od samego początku była projektowana z myślą o użyciu innych rozwiązań. Dzięki Qt 5.3 możliwe będzie wykorzystanie QtWebEngine, a także silnika Blink znanego z Google Chrome. Główne zamierzenie tej przeglądarki to przekazanie władzy w ręce użytkownika. Nie chodzi tu o skopiowanie dawnej Opery, lecz zaproponowanie przeglądarki modułowej, którą każdy będzie mógł dostosować do własnych potrzeb. Oczywiście nie wszystkie opcje w ogóle da się przenieść do Otter Browser.

Przeglądarka w wersji beta jest dostępna zarówno dla systemu Windows jak i Linux – na stronie projektu znajdują się zarówno pliki instalacyjne jak i paczki deb, w tym drugim przypadku tak w edycji 32, jak i 64 bit. Przypominamy, że jest to wersja beta, przeglądarka może więc zachowywać się niestabilnie, a także nie oferować niektórych istotnych funkcji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Usuwanie historii na wierzchu, opcja własnych skryptów, tryb offline, zapisywanie sesji
Monity o przestarzałości, wolne ładowanie stron, zbyt minimalistyczny interfejs
ocena użytkownika
18.04.2020 13:47 • Recenzja do wersji 1.0.01

Jako minimalistyczna wersja Opery Otter nastawiony jest na współpracę z danymi z tejże przeglądarki. Interfejs z niezłym zarządzaniem historią otwieranych stron oraz sesji, i właściwie niewiele więcej. Jeśli mamy własne skrypty, można program dopasować do siebie, ale nastawieni na gotowe rozwiązania z kolekcji dodatków poczują się tutaj jak na pustyni. Dodatkowo minimalizm programu niespecjalnie przekłada się na szybkość wczytywania stron. Czarna strona, pasek, i w końcu strona właściwa. Strony typu YouTube powitają nas monitami o przestarzałej przeglądarce.