Otwarta Java oficjalnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj informowaliśmy o opublikowaniu wersji RC języka Java w wersji 6.0, tymczasem pojawiły się oficjalnie informacje na temat tego, że finalna wersja będzie posiadała całkowicie otwarte źródła. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia na ten temat.

Już teraz dostępne są fragmenty kodu platformy Javy (Standard Edition) oraz wersji na urządzenia mobilne (Micro Edition). Wersja Enterprise Edition w ramach projektu GlassFish jest już od ponad roku dostępna na otwartych licencjach Common Development i Distribution Licence (CDDL). Całość kodu ma być otwarta do końca marca 2007 i będzie dostępna na licencji GPL.

Java będzie największym na świecie otwartym projektem. Twórcy Javy przewidują, że ten krok może wypromować Javę do roli wiodącego języka do tworzenia nowej generacji internetowych, stacjonarnych i korporacyjnych aplikacji. Użycie licencji GPL pozwoli na zbliżenie się do Linuksa, prawdopodobnie już wkrótce maszyna Javy stanie się jednym ze standardowych komponentów tego systemu.

Szczegółowe informacje na temat procesu otwierania Javy znaleźć można na specjalnie przygotowanej stronie producenta, z której pobrać można także część dostępnych już źródeł. Więcej informacji w oficjalnym ogłoszeniu prasowym.

© dobreprogramy
s