reklama

Otwarta implementacja VHD od Citriksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z zapowiedziami, Citrix wydał implementację formatu wirtualnego dysku Virtual Hard Disk (.vhd). Jest on dzisiaj wykorzystywany w narzędziach wirtualizacyjnych Virtual PC i Virtual Server oraz Hyper-V.

Citrix przyjął format VHD za standard dysków wirtualnych we wszystkich produktach tworzonych w przeciągu najbliższych dwóch lat we wrześniu 2007 w ramach Open Specification Promise - inicjatywy mającej na celu zwiększenie roli otwartych standardów w polityce Microsoft. Po długim okresie prac, firma udostępniła wreszcie własną implementację VHD na zasadach Open Source na licencji Berkeley Software Distribution, która najprawdopodobniej stanie częścią Xen.

Jak przekonują twórcy Xena, implementacja VHD w wykonaniu Citriksa nieznacznie różni się od dotychczasowych implementacji. Nie obsługiwały one podstawowych funkcjonalności tego formatu, takich jak snapshotting i klonowanie przez co nie zawsze nadawały się do zastosowań produkcyjnych. Jedną z nowości w implementacji Citriksa jest nowa wersja biblioteki biktap oferującej kilka interesujących nowości - urządzenia blktap są teraz tworzone bezpośrednio z linii poleceń dom0, możliwe jest też pauzowanie i tworzenie snapshostów dysków na żywo.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama