Otwarte LEGO MindStorms

Strona główna Aktualności

O autorze

LEGO MindStorms to seria popularnych klocków rozbudowanych o możliwość zaawansowanego programowania. Na sierpień zapowiadane jest wydanie nowej serii o nazwie NXT. Nowe klocki wyposażone będą w złącza USB, technologię Bluetooth, trzy silniczki serwo, sensory światła, dzwięku, dotyku i ultradźwięków. Całość składać będzie się z 571 części, do zarządzania i oprogramowywania posłuży nowy pakiet LabVIEW produkcji firmy National Instruments.

Najważniejsze w nowej serii jest jednak to, że równocześnie producent postanowił udostępnić na otwartej licencji pełną specyfikację i narzędzia deweloperskie do urządzeń, oprogramowania i komunikacji przez Bluetooth. Ujawnione zostaną też szczegóły nowej, 6 żyłowej magistrali służącej do łączenia poszczególnych elementów. Pozwoli to na tworzenie własnych rozszerzeń, sensorów i programów współpracujących z całością. Decyzja firmy Lego z pewnością przyczyni się do popularyzacji tej serii, gdyż jej właściciele dostaną do ręki narzędzia ograniczone jedynie ich wyobraźnią.

Zestaw klocków LEGO MindStorms NXT pojawi się w sierpniu, nabyć go będzie można między innymi poprzez internetowy sklep LEGOshop.com, rekomendowana cena to 250 dolarów.

© dobreprogramy
s