Otwarte konwertery dla Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft będzie współtworzyć na zasadach Open Source narzędzia do konwersji plików pomiędzy formatami Open XML i Unified Office Format (UOF). Ponadto wydano bętę konwertera OpenXML/ODF Translator dla wersji XP, 2003 i 2007 programów Excel i PowerPoint.

Format UOF jest formatem rozwijanym w Chinach przez Chińską Grupę Roboczą ds. Oprogramowania Biurowego, ośrodki akademickie oraz dostawców oprogramowania biurowego. Konwerter pomiędzy formatami UOF i Open XML będzie rozwijany przez Microsoft, Pekiński Uniwersytet Aeronautyki i Astronautyki i inne podmioty. Tworzony będzie jak Open Source na licencji BSD. Oprogramowanie, jak wiele innych otwartych projektów, będzie hostowane na sourceforge.net. Prototyp ma być dostępny 30 lipca a wersja finalna w styczniu przyszłego roku. Co ciekawe UOF także bazuje na XMLu ale używane w nim tagi zawierają chińskie znaki.

Także na SourceForge opublikowano betę konwertera pozwalającego na odczyt i zapis plików w formacie OpenDocument Format (stosowanym przez OpenOffice.org) dla programów Excel i PowerPoint (XP, 2003 i 2007). OpenXML/ODF Translator utrzymuje się w grupie najaktywniej rozwijanych projektów na SourceForge i został pobrany ponad sto tysięcy razy.

© dobreprogramy
s