Otwarte narzędzia od Sony Pictures Imageworks

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Sony Pictures Imageworks, oddział efektów wizualnych i animacji cyfrowej Sony Pictures Digital Productions, uruchomił rozwojowy program Open Source dla grafików.

Wstępnie projekt posiada pięć technologii. OSL (Open Shading Language) to mały, ale bogaty i posiadający zaawansowane algorytmy renderowania język do programowania cieniów. Do przechowywania danych o wokslach (odpowiedników pikseli w grafice 3D) służy narzędzie Field3d, a do maskowania kamery - plugin Maya. Zarządzaniem bazami danych zajmuje się narzędzie Scala Migration. Udostępniono również kolekcję funkcji C++ zgodnymi z interfejsem i zachowaniem zmiennych języka python - Psystring.

Jak powiedział Rob Bredow z Sony Pictures Imageworks, w tworzeniu tych narzędzi pomagali jedni z najlepszych projektantów grafiki komputerowej. Intencją projektu jest zbudowanie większej społeczności, a zarazem większa interakcja w tworzeniu nowych i poprawianiu już istniejących rozwiązań. W tym celu Imageworks uruchomiło specjalną stronę internetową. Oprogramowanie udostępnione jest za darmo.

© dobreprogramy