Otwarte standardy wkraczają na Słowację

Strona główna Aktualności

O autorze

Rząd sąsiadującej z Polską Słowacji, poinformował o przygotowywaniu, w ramach planu informatyzacji kraju, ustawy nakazującej używanie przez tamtejszą administrację i inne organizacje publiczne otwartych standardów zapisu dokumentów.

Według ustawy, preferowanym formatem zapisu dokumentów tekstowych ma być PDF, dopuszczalne mają być jednak również formaty RTF, HTML, a także ODF, głównie za sprawą planów rozszerzenia listy natywnie obsługiwanych formatów przez pakiet Microsoft Office, zaś DOC ma być używany wyłącznie na potrzeby administracji. W przypadku grafik rastrowych mowa jest o formatach GIF, PNG, JPG, GeoTIFF i TIFF, jeśli zaś chodzi o grafiki wektorowe - Shapefile, SVG oraz Flash. Rekomendowanym formatem audio i video ma być MPEG, OGG oraz MPEG-7, zaś streamingu H.261 i nowszych. Część ta jednak wygląda niekompletnie od czasu przeniesienia xvida do AVI. Nie zapomniano również o archiwach, dopuszczalne mają być tutaj bowiem ZIP, TAR i GZ. Jedynie formatem plików prezentacji multimedialnych ma stać się PPT Microsoftu.

Ustawa ma dotknąć też witryny internetowe przekraczające sto stron. W ich przypadku, wymagany ma być dodatkowy kanał RSS i możliwość wyszukiwania za pomocą słów kluczowych, np. poprzez popularne ostatnimi czasy tzw. chmury tagowe. Traktuje ona także o korzystaniu z protokołu IPv6, dbaniu o bezpieczeństwo przechowywanych danych poprzez wykonywanie kopii zapasowych, systemów kontroli dostępu i innych. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia.

© dobreprogramy
s