Otwartość kontra wolność wyboru w Firefoksie 3.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Otwartość i wolność wyboru to tylko pozornie pojęcia, które mają ze sobą wiele wspólnego. Powoli przekonują się o tym programiści Mozilli podczas opracowywania nowej wersji Firefoksa o numerze 3.1. Zasadnicze pytanie brzmi: czy przeglądarka powinna wspierać otwarty standard i mieć możliwość samodzielnego dekodowania materiałów audio i wideo w formacie Ogg, czy też nadal powinna polegać na plug-inach dołączanych przez programistów według ich własnego uznania? Ta pierwsza opcja to plus za otwartość, ale faworyzuje jeden format nad innymi. Ta druga zmusza użytkowników do instalacji plug-inów, ale daje wolność wyboru spośród różnych formatów.

Pytanie ma większe znaczenie teraz, gdy pojawiła się pierwsza alfa Firefoksa 3.1. To właśnie na tę wersję planowana jest natywna obsługa formatu Ogg dla zawartości osadzonej na stronach za pośrednictwem nowych tagów HTML5 - video oraz audio. Do takiego rozwiązania nie jest przekonane konsorcjum W3C. Jego zdaniem byłoby to zasadne tylko wówczas, gdyby istniał kodek obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, odpowiedni dla wszystkich odtwarzaczy. Poza tym musiałby być zgodny z modelem Open Source, wolny od patentów i niezwiązany z żadnych komercyjnym producentem. Coś takiego raczej trudno sobie wyobrazić.

Czy to dobry kierunek rozwoju ognistego liska? Czy wbudowanie kodeków do obsługi jednego formatu to zaprzeczenie idei wolnego oprogramowania, czy wyznaczanie nowych standardów? Jedno jest pewne - Firefox 3.1 to dopiero wczesna wersja rozwojowa i wiele, także w kwestii samej koncepcji, może się jeszcze zmienić.

© dobreprogramy