Otwartość w urządzeniach

Strona główna Aktualności

O autorze

Klub krótkofalarski Tucson Amateur Packet Radio przedstawił propozycję licencji dla otwartych projektów urządzeń.

Licencja nosi nazwę Open Hardware License i obecnie znajduje się w wersji 0.9. Jej autorem jest prawnik John Ackermann. OLH powstała aby pomóc inżynierom w społecznym, grupowym projektowaniu urządzeń. Podlegają jej schematy elektroniczne a także każdy inny rodzaj dokumentacji. Licencja wzorowana jest w dużym stopniu na GPL. Oprócz obowiązku upublicznienia dokumentacji urządzenia zbudowanego na podstawie dokumentacji objętej OLH zabrania też patentowania rozwiązań nią objętych.

OHL występuje w dwóch wersjach: zezwalającej na użycie komercyjne i przeznaczonej tylko do projektów niekomercyjnych. Do obu można zgłaszać komentarze do dnia 7 marca. Open Hardware License została przedstawiona organizacjom Software Freedom Law Center oraz Open Source Initiative. Ze strony tej ostatniej pojawiły się jednak krytyczne komentarze. Eric S. Raymond, założyciel i członek-senior OSI, wskazuje na dosyć zmienione pojęcie dystrybucji występujące w projekcie licencji, mogące powodować wiele sporów występujących na granicach znaczenia tego słowa. Ponadto błędem według niego jest uczynienie adresu listy mailingowej klubu TAPR jedynym punktem kontaktu. Potencjalny problem z tym adresem będzie miał wpływ na wszystkich korzystających z OHL. Ponadto Raymond podkreśla, że jest to publiczna lista i wszelkie wysłane tam wiadomości staną się ogólnie dostępne. Z drugiej jednak strony, Russ Nelson, także członek OSI uważa, że nie ma przeszkód aby używać licencji typu Open Source zaaprobowanej przez OSI do urządzeń.

Stworzona przez Ackermanna licencja nie jest pierwszą z rodziny "open hardware". Jest jednak kolejną inicjatywą wskazującą rozwijającą się potrzebę otwartości sprzętu. Na otwarte płyty główne przyjdzie na pewno jeszcze trochę poczekać. Ackermann spodziewa się jednak w najbliższej przyszłości coraz większej ilości otwartych peryferiów. Pierwsze urządzenia objęte OHL mają się pojawić jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

John Ackermann ma także nadzieję, że otwarte urządzenia pomogą w walce z zabezpieczeniami DRM.

© dobreprogramy

Komentarze