Outlook 2010 nadal z silnikiem Worda

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft potwierdził, że Outlok 2010, podobnie jak jego poprzednik, będzie wykorzystywał silnik Worda do tworzenia i renderowania wiadomości.

Przypomnijmy, że Office 2007 i znajdujący się w nim Outlook po raz pierwszy porzucił silnik Internet Explorera na rzecz Worda, jeśli chodzi o renderowanie wiadomości. Wielu użytkowników uważało to nie tylko za krok wstecz, ale wręcz traktowało ten fakt jako błąd popełniony podczas prac programistycznych. Microsoft uparcie twierdził jednak, że tak jest lepiej.

Gdy okazało się, że w zbliżającej się wersji 2010 Outlook nadal będzie korzystał z silnika Worda, zwolennicy HTML nie kryli oburzenia. Sytuacja ta nie podoba im się do tego stopnia, że zorganizowali akcję protestacyjną za pośrednictwem serwisu Twitter. Oliwy do ognia dolały słabe wyniki wydajności nowej wersji silnika renderującego. Microsoft zarzeka się jednak, że w oficjalnej wersji Technical Preview planowanej na lipiec będzie już znacznie lepiej (test wykonano bowiem na nieoficjalnej wersji, która wyciekła z Microsoftu).

Microsoft upiera się, że silnik Worda jest bardziej odpowiedni niż wersja korzystająca z Internet Explorera - po pierwsze jest bezpieczniejszy, po drugie jest prostszy (korzysta się z tych samych, znanych z Worda narzędzi), po trzecie ma więcej funkcji edycyjnych. Przeciwnicy z kolei głośno zwracają uwagę, że chcieliby korzystać m.in. ze styli CSS podczas wysyłania newsletterów tak, by wiadomości wyglądały podobnie do firmowych stron internetowych. Poza tym w dyskusji pojawia się także argument, że odczyt przygotowanego przez Worda e-maila w kliencie pocztowym inny niż Outlook może być dość karkołomnym zadaniem. Tak czy inaczej raczej mało prawdopodobne jest, by Microsoft teraz po trzech latach ze swojego pomysłu się wycofał.

© dobreprogramy