Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Programowanie Bios — tanio i skutecznie

Witam wszystkich czytelników. Życzę miłej lektury.
Niestety czasem aktualizacja biosu w naszej płycie głównej może zakończyć się niepowodzeniem. Najgorzej jest w przypadku, gdy uszkodzony został BootBlock.

  • Obszar, który podczas aktualizacji oprogramowania nie jest zapisywany.
Co zrobić w takiej sytuacji. Zalecam spróbować samemu dokonać naprawy.

Unieruchomiony bohater tego wpisu.

Zaczynam działać #1

Otwieram obudowę i sprawdzam czy producent mojej płyty głównej był dla mnie wyrozumiały. Dokładnie mówiąc czy zastosował on kość SPI w podstawce DIP-8.

Niestety w przypadku kości SPI w obudowie SO-8 musimy skorzystać z odpowiedniego adaptera (ADAPTER SO8 ISP HEADER), który nie zawsze będzie skutecznym rozwiązaniem. Dziękuje użytkownikowi SweetDreams za podesłanie rozwiązania z adapterem.

Odczytuje wartości z naszego układu, jest to WINBOND W25Q64BVAIG.

Opis Funkcji Dual Bios

Producenci płyt głównych w niektórych modelach umieszczają DualBios (możliwe różne nazwy). Przechodzę do konkretów. Płyty z tą funkcją posiadają dwa układy (2 kości flash), podczas uszkodzenia jednego układu, automatycznie komputer uruchomi się korzystając z sprawnego biosu z drugiej kości. Istnieje także możliwość automatycznego przywracania zawartości z sprawnego układu na uszkodzony.

Wybór programatora i zakupy u Chińczyka

Mamy na rynku urządzenia w różnych przedziałach cenowych. Oczywiście chciałem przeznaczyć na ten cel małą ilość pieniędzy. Mój wybór padł na urządzenie oparte o układ CH341A. Jest bardzo tani i co najważniejsze wspiera kość bios która została zastosowana w mojej płycie głównej.

Zdecydowałem, że programator kupię w Chinach. Miałem zapasowy sprawny komputer więc nie zależało mi tak bardzo na czasie. Przesyłka dotarła do mnie po 3 tygodniach. Koszt programatora to $3.25 wraz z darmową przesyłką do naszego kraju. Bez problemów można go zakupić u nas w kraju (trochę drożej).

Zaczynam działać #2

Najpierw należy wymontować kość bios z podstawki na naszej płycie głównej. Możemy ułatwić sobie sprawę korzystając z Ekstraktora DIP.
Wymontowana kość z płyty głównej Asrock B75-PRO3
Teraz należy podłączyć programator do komputera. Jeśli urządzenie zostanie wykryte prawidłowo, powinniśmy ujrzeć w menadżerze urządzeń następujący wynik.
Uwaga, czasem mogą być problemy z poprawnym wykryciem urządzenia. Wtedy sterownik należy zainstalować ręcznie. Najwyższy czas na zamontowanie naszej kości w programatorze.

Uwaga !!!

Dziękuje użytkownikowi foreste za zwrócenie uwagi w tej kwestii.
  • Układ należy zamontować w odpowiednim miejscu na programatorze. Jeśli nie dostosujemy się wytycznych układu, zamiast naprawy doprowadzimy do większych szkód (Doprowadzimy do spalenia układu.) Tak samo musimy uważać podczas montażu kości w gnieździe na laminacie płyty głównej.

W przypadku mojego programatora wszystkie cenne informacje są na jego laminacie.

Mój układ korzysta z inteface 25xx. Czyli kość wkładam w złącze pierwsze od lewej strony wtyczki usb 2.0. Zwróćcie uwagę na wycięcie w waszym układzie. Musicie zamontować kość zgodnie z rysunkiem także pod tym względem.

Jeśli dotychczas wszystko przebiega prawidłowo włączamy program do zarządzania programatorem.

Kość jak i sam programator zostały wykryte prawidłowo. Przedstawię wam listę kroków które wykonałem.
  • Wybieram "Rease" czyszczę zawartość kości
  • Sprawdzam czy nasz układ rzeczywiście jest pusty. Korzystając z opcji "Blank"
  • Otwieram odpowiednik katalog i wybieram bios dla mojej płyty głównej(najnowszą wersję)
  • Wgrywam zawartość pliku bios na kość spi. Funkcja "Program"
  • "Verify", weryfikuję dane z pliku i kości
  • Montuje kość DIP-8 na odpowiedniej podstawce w mojej płycie głównej
  • Włączam komputer, czekam z niecierpliwością. Jest, udało się. Komputer działa

Uszkodzona Kość

Nikomu tego nie życzę, ale może zdarzyć się przykra sytuacja. Kość BIOS odmówiła całkiem posłuszeństwa. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak zakupienie odpowiedniego układu(możemy poprosić sprzedawcę o wgranie na nią biosu). Ceny nie są wielkie wystarczy wejść np. na AliExpress ustawić odpowiednie filtry i za bardzo niską cenę będziemy posiadaczami nowej kości.

Podsumowanie

Pewnie każda osoba która dobrnie do tego momentu będzie zastanawiała się nad jedną sprawą. Czy było warto poświęcać czas i pieniądze na naprawę uszkodzonego oprogramowania na kości Bios. Powiem wam tak, zdobyłem nową wiedzę, wydałem na ten cel mało pieniążków. Zawsze mogą mi się one zwrócić np. kolega będzie miał podobny problem,pomogę mu(otrzymam pieniądze na przysłowiowe piwko).Dlatego uważam, że czasem warto spróbować samemu zabrać się za naprawę pewnych rzeczy.

Liczę, że kliku czytelników strawiło ten tekst i dotarło do końca tego wpisu.

 

sprzęt oprogramowanie programowanie

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 17.02.2016 08:09

Całkiem przydatny poradnik. Aczkolwiek jak to wygląda w przypadku BIOSów UEFI? Ktoś może ma rozeznanie w temacie?

fiesta   15 #2 17.02.2016 10:06

" Zawsze mogą mi się one zwrócić np. kolega będzie miał podobny problem,pomogę mu(otrzymam pieniądze na przysłowiowe piwko)."

I w ten właśnie sposób psuje się rynek potencjalnych klientów. Taka naprawa to minimum 50 zł ...

BTW czy to aby nie powrót syna marnotrawnego, specjalisty od wyłamywania zaczepów w rozbieranych laptopach ;)

Autor edytował komentarz.
Szern   10 #3 17.02.2016 10:18

Bardzo fajny poradnik. Tylko raz, dawno, dawno temu ucegliłem BIOS (zleciłem zaprogramowanie). Tekst uświadomił mi, że niewielkim kosztem można to zrobić samemu. Co więcej, że programowanie kości (niekoniecznie BIOS-u) nie jest już kosztowną widzą tajemną...

WODZU   18 #4 17.02.2016 11:57

@fiesta: Zawsze ktoś będzie psuł rynek niskimi cenami. Widzę to w swojej branży, gdzie ktoś, komu tzw. psim swędem wpadły pieniądze, np. odziedziczone po rodzicach, ciotce z Ameryki czy w inny sposób, kupuje sprzęt i realizuje na nim zlecenia w takiej cenie, że później brakuje mu na opłacenie serwisu. Dlatego podchodzę do tego inaczej. Nie walczę z takimi ludźmi, tylko korzystam z ich tanich usług jako pośrednik :)

SweetDreams   10 #5 17.02.2016 12:27

> "Niestety w przypadku kości SPI w obudowie SO-8 "
Nie, nie musimy :)
http://allegro.pl/adapter-so8-isp-header-klips-pomiarowy-so8-soic8-i5716989119.html

Berion   16 #6 17.02.2016 12:35

@GBM: Tak samo.

Dziś większość (?) płyt głównych ma zapasowy bank lub całą kość właśnie na wypadek badflashy, a jeśli nie ma, to takich mobo nie kupować. Ale poradnik fajny.

Autor edytował komentarz.
SweetDreams   10 #7 17.02.2016 14:04

@GBM: Przy czym pamięci SPI tutaj nie zawsze są stosowane. Popularne są miedzy innymi obudowy PLCC - w takim przypadku można "na gorąco" wyciągnąć kość w trakcie pracy komputera, włożyć uszkodzoną i wtedy zrobić flash.

foreste   16 #8 17.02.2016 14:16

Poradnik więcej skod wyczyni niż dobrego
brak w tekście wzmianki o poprawnym włożeniu okładu
zle włożony układ uszkodzi się i uwali programator

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #9 17.02.2016 15:37

Poradnik fajny, ale częściowo, wyjątkowo zgadzam się z @foreste, brakuje podstawowych informacji, kierunek osadzenia w programatorze, czy ma to znaczenie, czy może nie ma, osadzenie na mobo, itp.

To już ingerencja w hardware bardzo niskopoziomowa, dlatego, może być bardzo kosztowna :)

foreste   16 #10 17.02.2016 15:57

@Semtex: ma znacząco każdy układ ma swoją pinologie i trza trzymać tego nie widziałem układu co można było dowolnie podpinać napięcie itp są jedynie pewne wyjątki np spi programowe czy sprzętowe, ale sumując tu został popełniony poważny błąd , w rekach laika elektronicznego będzie sama strata.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #11 17.02.2016 16:05

@foreste: Ja to wiem, a raczej jestem pewien, że w tym wypadku kierunki mają znaczenie, jednak to informacja ważna dla chcących skorzystać z tego poradnika.

  #12 17.02.2016 17:43

@foreste: Poradnik więcej skod wyczyni niż dobrego
brak w tekście wzmianki o poprawnym włożeniu okładu
zl e włożony okład uszkodzi się i uwali programator
Od tego jest instrukcja obsługi programatora. Zatem RTFM!

  #13 17.02.2016 18:33

Przypomniały mi się czasy WinCIH-a ...
Większość płyt teraz ma dodatkowe zabezpieczenia jak DualBIOS czy recovery boot block, w netbookach Acera działa odpowiednia kombinacja klawiszy przy uruchomieniu i bez udziału ekranu programujemy na nowo kość z pendrive.
Poza tym strasznie zawiłą ścieżkę naprawy wybrałeś bo całość można było załatwić w 2-3 dni. Ale jak zwykle trzeba zareklamować "chiński" portal....

  #14 17.02.2016 18:36

A tak jeszcze jedno BIN który jest na sieci nie zawsze jest pełnym wsadem z układu więc radzę robić to z rozwagą albo u kogoś kto się na tym lepiej znać niż bloger-amator.

Over F.A.   5 #15 17.02.2016 18:38

@Semtex Zaraz zabieram się za edycję wpisu. Dodam że nie możemy także sugerować się grafiką wyświetlaną w programie.

Autor edytował komentarz.
Over F.A.   5 #16 17.02.2016 18:40

@SweetDreams: Racja chociaż podobno bywały problemy z takim podłączeniem. Mam stary laptop więc pewnie kiedyś rozszerzę ten wpis.

Autor edytował komentarz.
Over F.A.   5 #17 17.02.2016 18:42

@GBM: Jeśli chodzi o moją płytę główną jest to właśnie nowy standard czyli BIOS UEFI z graficznym środowiskiem.

Kurcze przesadziłem z ilością odpowiedzi :(, liczę na wyrozumiałość moderatora.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #18 17.02.2016 21:15

Powinienem Ci skompresować te odpowiedzi do jednej, ale ze względu na ciekawy debiut na blogu nie zrobię CI tego :) Mam nadzieje, że masz w rękawie jeszcze nie jeden taki poradnik, bo to co opisałeś dobrze się czyta, no i czegoś nowego się dowiedziałem:)

Over F.A.   5 #19 17.02.2016 21:36

@Shaki81: Dziękuje za wyrozumiałość i opinie.

sagraelski   9 #20 18.02.2016 07:33

Interesujący wpis, udany debiut! ;)

pocolog   13 #21 18.02.2016 09:59

Przydatna wiedza, flashowanie BIOS wreszcie nie będzie takie przerażające ;)

Ciero   8 #22 18.02.2016 10:56

O! Zawsze mnie to interesowało, ale jakoś czasu brak aby samemu to sprawdzić. Ciekawe.
Pzdr.

Mark7   6 #23 18.02.2016 18:59

@Berion: No właśnie. Nie wiem jak inne płyty ale wszystkie Gigabyte i Asusy posiadaja 2 BIOSy. W razie problemów można przełączyć na zapasowy.

Autor edytował komentarz.
czarnylas   14 #24 18.02.2016 19:41

Jak mamy flashowanie biosu to może będzie coś na temat flashowania kart SD ?

foreste   16 #25 18.02.2016 20:45

@czarnylas: Bedze o flash owaniu pendrive myślę nad takim blogiem ;)

Over F.A.   5 #26 18.02.2016 20:52

@Mark7: Dodałem w temacie informację o funkcji Dual Bios.
Dokonałem aktualizacji wpisu dla punktu "Zaczynam działać #2"

@GUTEK@   7 #27 18.02.2016 21:23

A ja programuje kości SPI czymś takim: http://rayer.g6.cz/elektro/spipgm.htm

Over F.A.   5 #28 18.02.2016 21:30

@@GUTEK@: Troszkę po za tematem, korzystałem z twojego firmware w tunerze wiwa. Spisywał się świetnie.

czarnylas   14 #29 18.02.2016 21:35

@foreste: Czekam na wpis, walczę ze swoją kartą microsd która padła i kombinuje żeby odzyskać z niej dane.

pocolog   13 #30 18.02.2016 21:56

Duży plus za kontakt z czytelnikami i natychmiastową aktualizację wpisu po uwagach od bardziej doświadczonych kolegów. Moim zdaniem bardzo dobry debiut :)

Over F.A.   5 #31 19.02.2016 20:20

@pocolog: Dziękuje, po cichu liczę że mój następny wpis także zainteresuje sporą ilość użytkowników, oby :).

bravo   19 #32 21.02.2016 15:26

Ciekawy wpis. I teraz cała wiedza tajemna serwisów poszła się w**** :-)

  #33 21.02.2016 17:19

@bravo: Czy ja wiem. Tutaj raczej wymieniłem podstawy. Dziękuje za komentarz.

Patool   7 #34 10.05.2016 13:58

@fiesta: To chyba masz małe pojęcie o rynku. Takie działania właśnie zwiększają konkurencyjność rynku. Możesz iść do kolegi, ktory ma jakies tam umiejętności i zrobi Ci to za grosze lub też pójść do serwisu gdzie powinienes otrzymać fachową pomoc oczywiscie za większe pieniądze. Żadne psucie rynku.

  #35 22.07.2016 00:14

Czy ktoś może pomóc i podpowiedzieć jak wgrać najnowszy bios asus'a w formacie CAP ? Program wgrywa go bez problemu na chip'a jednakże po odpaleniu takiego mobo, w kółko się restartuje, na ekranie czarna rozpacz -/

  #36 29.01.2017 02:14

Bardzo fajny poradnik. Wcale nie tak łatwo uwalić kość czy programator, poza tym są to tak tanie dziś rzeczy że niema się czym przejmować a nauka jest bezcenna. Uważam że serwisowanie po znajomych nie jest niczym złym. Sam tak zaczynałem, nawet nie pobierałem za to kasy bo mi też kiedyś ktoś pomagał w dobie kiedy nie było jeszcze internetu i poradników. Z czasem ludzie sami zaczęli mi wciskać kasę i jakieś tam mniej-więcej stawki się uśredniły. Kiedyś nie miałem czasu ciotce gadu się nie uruchamiało, nie chciała czekać zadzwoniła po pogotowie komputerowe i za zainstalowanie gadu koleś
skasował 100zł. To jest psucie rynku :)

Over F.A.   5 #37 04.02.2017 22:01

@JG (niezalogowany): Dziękuje za opinie. Czasem trzeba zaryzykować, w moim przypadku opłacało się. Mogę nadmienić że od wgrania tej wersji biosu komputer nadal pracuje wzorowo.

  #38 15.06.2017 20:50

Poradnik bardzo dobrze napisany dobrze opisany sposób włożenia kości .Zwróćcie uwagę na wycięcie w waszym układzie. Musicie zamontować kość zgodnie z rysunkiem także pod tym względem.(Rysunek z prawej strony na programatorze)

  #39 05.09.2017 18:37

takiego gów**** jak te klipsy to nie ma nighdzie! Nic nie warte, kupiłem to i ani to nie widzi kości ani nie programuje, raz wykryło na 30razy i tyle. Nie polecam tego badziewia. CHcesz mieć dobrze bios wgrany?? To wylutuj kość i zaprogramuj bezpośrednio w programatorze, bedziesz pewien że jest ok.