Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Stare radio — nowe życie

Ostatnio będąc u swoich dziadków,zaciekawił mnie pewien przedmiot zalegający w szafie. Było to stare radio „Unitra Lena 2”. Zapytałem Dziadka czemu z niego nie korzystają. Uzyskałem odpowiedź, radio odbiera tylko pierwszy program polskiego radia. Pomyślałem sobie hmm może podejmę rękawicę i przestroje go na nowe pasmo. Pierwsze co zrobiłem po powrocie do domu to włączyłem komputer i rozpocząłem poszukiwania. Trafiłem zupełnie przypadkowo na filmik pokazujący w jaki sposób dokonać przestrojenia. (Kanał UNITRA-SM, gorąco polecam), skonsultowałem się z twórcą tego poradnika i w komentarzu otrzymałem wszystkie niezbędne informacje. Rozpoczynam operację, pacjent czuje się w miarę dobrze, mam nadzieję że jego stan ulegnie sporej poprawie.

Mój pacjent:

Rozbieramy, rozbieramy

Zabieram się za otwarcie pacjenta. Odkręcam dwie śrubki z tyłu obudowy(*), kolejne dwie od spodu obudowy(**).

Ściągam tylną obudowę. Odłączam antenę. Następnie należy usunąć suwak od potencjometru głośności. Zrobiłem to już wcześniej. Teraz odkręcam płytkę pcb wraz z komponentami od przedniego panelu(***).

Obudowa zdemontowana.

Poważna operacja

Dopiero teraz zdałem sobie sprawę że porwałem się z motyką na słońce. Wcześniej kilka razy w życiu lutowałem. Dlatego tutaj narastały moje obawy. Czas się otrząsnąć. Korzystam z opisu dotyczącego przestrojenia.

UNITRA-SM:
Aby trochę sobie ułatwić sprawę, możesz nie ruszać kondensatorów w obwodach wejściowych (selektywnych) - C101, C102, C103 - zostaw je, nie wymieniaj. Wymień za to koniecznie resztę + ten na wejściu na mieszacz samowzbudny, który łączy emiter T102 do masy.
To jest: C105 (33p) na 12p, C116 (75p) na zworę (wystarczy drut, nawet myślę, że będzie wskazany), C117 (12p) na 3,3p oraz ten, o którym mówiłem czyli C119 (56p) na 33p.

Oczywiście zaopatrzyłem się w odpowiednie kondensatory. Bez schematu radia także nie dałbym rady. Najwięcej problemów sprawiło mi wylutowanie puszki ukf. Zajęło mi to sporo czasu, możliwe że mojej lutownicy brakuje mocy lub też ja sam byłem powodem tego stanu rzeczy. Puszka była utrzymywana za pomocą trzech wyprowadzeń(*).

Nieszczęsna puszka:

Potem kolejny problem, lampka informującą o stanie zasilania z sieci. Próbowałem lekko wygiąć płytkę i zdemontować puszkę (niestety brakowało mi cierpliwości). Dlatego przystąpiłem do brutalnej metody (Brzeszczot dobry na wszystko), odpiłowałem podstawkę lampki. Tutaj już zapewne kilka osób doprowadziłem do stanu przedzawałowego.
Wyciągnąłem puszkę ekranową. Nareszcie uzyskałem dostęp do głowicy ukf.
Teraz długo wyczekiwany moment, wylutowanie starych kondensatorów, zamontowanie nowych + zwory w miejsce C116(75pF).

  • Pomarańczowy: C105 (33pF) na 12pF
  • Zielony: C116 (75pF) na zworę(wykorzystałem wyprowadzenie z kondensatora)
  • Fioletowy: C119 (75pF) na 33pF
  • Niebieski: C117 (12pF) na 3.3pF

Zestrojenie radia

Najwyższy czas na zestrojenie radia. Jeśli udało nam się wlutować wszystkie kondensatory, nie ma zwarć. Musimy z powrotem zamontować puszkę ukf, przylutować i przystąpić do zestrojenia.

UNITRA-SM:
Kolejną czynnością jest zestrojenie heterodyny. Ustawiasz suwak na koniec skali (108MHz) i szukasz górnej stacji trymerem C115, potem zjeżdżasz na dół (88MHz) i szukasz dolnej stacji cewką L106. Potem wracasz do trymera itp. Czynności te trzeba powtórzyć kilkakrotnie, bo wpływają na siebie nawzajem. Jeśli złapiesz skrajne stacje i ustawisz je mniej więcej 1cm od końców skali musisz zestroić wzmacniacz w.cz. na maksimum wzmocnienia. Najpierw górne stacje trymerem C104 a następnie dolne cewką L103

Niestety nie jestem w stanie dokonać pełnego zestrojenia. Najbliższa stacja w mojej okolicy odpowiadająca dolnemu zakresowi to 87,6 MHz, najwyższą jest rmf 104.7 MHz. Dlatego w tym paśmie dokonałem zestrojenia.

Rezultat: Powiem szczerze mogło być lepiej, podkreślam video kiepskiej jakości.

https://www.youtube.com/watch?v=GIutTCCpqlE

Podsumowanie

Jest to mój drugi wpis, mam wielką nadzieję że kogoś zainteresował. Możliwe że są tutaj fani tego typu sprzętu i bez problemu wytkną mi moje błędy, doradzą jak zachować się na przyszłość itp. Wszystkie cenne rady mile widziane. Wiem że nie jest to idealne zestrojenie. Jednak widzę dobre strony. Wcześniej mogłem złapać tylko jedną stację. Teraz jestem w stanie ustawić kilka stacji, więc mały sukces został osiągnięty.
 

sprzęt porady hobby

Komentarze

0 nowych
mly   8 #1 13.03.2016 18:33

Co prawda to dobre programy ale doceniam twoje zaangażowanie, to że ci się udało i chciało ci się to opisać. Faktycznie mogłoby być więcej ciekawych opisów sprzętu i modernizacji. A skoro to twój drugi to czekam na następne.

Over F.A.   5 #2 13.03.2016 18:44

@mly: Dziękuje za przeczytanie mojego wpisu.

macminik   18 #3 13.03.2016 19:44

A mnie się wpis podoba. Może to nie do końca IT, ale czemu nie. Sensownie napisane i zilustrowane.

  #4 13.03.2016 20:24

A już myślałem, że kolega wypruje wszystkie bebechy i wstawi tam jakieś badziewie do odbioru DAB i odtwarzania MP3. No, tego byśmy nie przeżyli.

maew   7 #5 13.03.2016 21:37

Bardzo fajnie, że chcesz naprawić dziadkom stare radio! Trzymam kciuki, żeby udało się na 100%. No i tematyka ciekawa. Ja mam w domu stuletnie radio, nawet nie sprawdzałem czy działa ale też się za to wezmę ;)

bachus   23 #6 13.03.2016 22:18

Dobry wpis, taki inny! Już myślałem, że robisz to, co chcę zrobić od miesięcy, ale nie mam czasu - mam takie stare duże brytyskie radio totalnie zepsute, przerdzewiałe. Chcę wywalić ze środka bebechy, wsadzić Rpi i przerobić to na radio internetowe.

tylko_prawda   11 #7 14.03.2016 07:23

Mnie się podoba. W sumie to raczej nie miało dużego sensu, ale dobrze się czytało. Życzę więcej wpisów!

kkowalewski   8 #8 14.03.2016 10:33

Moja babcia na strychu ma jeszcze fajniejsze radio "Irena". Wygląda jak wojskowy radioodbiornik https://www.youtube.com/watch?v=2nEvViOcl7U

MKjanek32   2 #9 14.03.2016 13:51

Dobry opis. I gratuluję, widzę, że Lena to dosyć ambitny odbiornik, jak na pierwsze przestrojenie - ja niecałe 2 lata temu przestrajałem radio w kultowym Kasprzaku RM-201, tam wystarczyło wylutować bodajże jeden kondensator i zestroić.
Właśnie, a do samego zestrojenia mogę polecić taki sposób: zaopatrujesz się w jakiś tani transmiter MP3 z pendrive na pasmo UKF do samochodu z regulowaną częstotliwością i zasilacz 12 V. Na nadajniku ustawiasz 87,5 MHz, dostrajasz radio, później 108 MHz, dostrajasz (i powtarzasz, ile razy trzeba). Wzmocnienie sygnału możesz już później ustawić do najwyższej i najniższej stacji, nie musisz koniecznie do transmitera. Jako, że nie mam miernika częstotliwości, sam taki patent stosowałem do zestrojenia głowicy w moim amplitunerze Tosca AWS 303, produkcji dzierżoniowskiej DIORY - który był już kiedyś przestrojony w jakimś warsztacie, ale najwyraźniej heterodynę zestroili mu właśnie do lokalnych stacji, więc nie pokrywał całego zakresu.

A sens taka zabawa jak najbardziej ma - to jest naprawdę porządny, polskiej produkcji sprzęt, który działa latami. W przypadku takich prostych odbiorników, rzeczywiście wygląda to może trochę inaczej, ale weźmy taką Toscę. Pod względem parametrów praktycznie nie odbiega od wielu dzisiejszych urządzeń tej samej klasy (nieraz trochę kosztujących), a moja w tym roku będzie miała już 35 lat - i jedyna poważniejsza awaria w ciągu ostatnich, powiedzmy, 15 lat (wcześniej byłem za mały, żeby pamiętać), to tzw. zimny lut na jednej z nóżek scalaka demodulatora 2 lata temu. Powodował on częste wyłączanie się stereodekodera przy odbiorze UKF; naprawa zajęła jakieś 15 minut...

Autor edytował komentarz.
Over F.A.   5 #10 14.03.2016 17:48

Dziękuje wszystkim za pozytywne słowa.

kkowalewski: Wygląda wspaniale. Militarny styl widać na pierwszy rzut oka.

MKjanek32: Masz rację, miałem najpierw przestroić radio Unitra Diora Śnieżka R-206, niestety ktoś już w niej grzebał wcześniej.
Pomysł mega. Wtedy nie ogranicza mnie pasmo radiowe w mojej okolicy. Widać że nie była to typowa masówka, tylko przemyślane urządzenia. Marzy mi się Lena model 3, była przystosowana już do CIR. Podejrzewam że odbiór byłby na niej idealny. Podobno bardzo dobra czułość. Twój sposób na 100% wypróbuję, kupiłem używaną Lene 1. Dlatego za jakiś czas zabiorę się do pracy na niej.

  #11 14.03.2016 18:27

sluchalem na tym Glosu Ameryki
obym znowu nie musial

fiesta   15 #12 14.03.2016 20:19

@MKjanek32: "ale weźmy taką Toscę"

W Tosce to akurat nie było najmniejszego problemu z przestrajaniem bo była produkowana w wersji eksportowej na zachód, więc wystarczyło przelutować moduł głowicy UKF i radio działało na nowym zakresie bez potrzeby dostrajania.

Na takową Toscę patrzę na półce (kupiona za pierwsze zarobione pieniądze) i działa do tej pory. Jedyną wadą były ciągle przepalające się żarówki do podświetlania skali. Zostały zastąpione żółtymi LEDami i od tej pory nie ma problemu.

Autor edytował komentarz.
  #13 15.03.2016 08:43

kupiłem pod koniec lat 70-tych radio z Unitry -taraban,gra do dzisiaj mając większość stacji

Over F.A.   5 #14 15.03.2016 17:21

@Anonim (niezalogowany): Czyli trochę lat na karku ma a gra nadal świetnie.