Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

OwnCloud 3

Temat OwnCloud, czyli własnej, prywatnej chmury był już poruszany na blogu DP. Niedawno ukazała się wersja 3 tego bardzo ciekawego oprogramowania. Myślę, że z tej okazji warto odświeżyć temat.

OwnCloud ma w założeniu dostarczyć nam zestaw usług chmurowych związanych z przechowywaniem i udostępnianiem plików, ich edycją oraz elementami PIM. Standardowo otrzymujemy aplikacje do zarządzania plikami, odtwarzacz muzyczny, galerie zdjęć, kalendarz, kontakty. Bezpośrednio z poziomu OwnCloud możemy również edytować dokumenty tekstowe, czy przeglądać pliki pdf (fajny bajer). Istnieje też zestaw aplikacji (bardziej nazwałbym je pluginami), które możemy włączyć już po instalacji. Są to np. różne backendy uwierzytelniania użytkowników (np. LDAP), klient mail oparty na roundcube, edytor svg. Wybór w porównaniu do wersji 2 jest sporo większy. Jednak, prawdę mówiąc, prawidłowo działał tylko standardowy zestaw aplikacji, pozostałe nie chciały współpracować :(. Zdecydowanie też brakuje mi też aplikacji do zarządzania zadaniami i notatkami.

Instalacja

Instalacja OwnCloud jest prosta. Wszystko czego nam trzeba to serwer WWW z obsługą PHP. Proces instalacji jest przejrzyście opisany na stronie owncloud.org i składa się z:

  • pobrania paczki z oprogramowaniem
  • rozpakowaniem jej
  • przegrania plików na serwer
  • utworzenia jednego katalogu i nadania odpowiednich praw dostępu
  • uruchomienia skryptu instalacyjnego i wypełnieniu go (możemy wybrać z jakiego silnika bazy danych będziemy korzystać)
I voila, mamy własną chmurę, możemy czuć się niemal tak potężni jak Microsoft albo Google.

Użytkowanie

OwnCloud testowałem na 3 przeglądarkach, Operze, Firefoksie i Chrome. Zdecydowanie najlepiej sprawuje się na lisku. W przypadku Opery i Chrome pojawiają się różne drobne usterki interfejsu użytkownika, wpływają one jednak głównie na estetykę programu. Nie są to problemy które uniemożliwiałyby korzystanie z programu. W wersji 3 całość działa już naprawdę sprawnie i na dodatek wygląda nieźle. Możemy przechowywać pliki, dzielić się nimi, słuchać muzyki online, przeglądać zdjęcia czy pliki pdf. w edytorze tekstu jest nawet podświetlanie składnie dla języków programowania. OwnCloud obsługujemy głównie poprzez webowy interfejs. Możliwości są jednak większe. Pliki możemy przeglądać z poziomu menadżera plików przy użyciu protokołu WebDAV. Kalendarz i kontakty możemy synchronizować z używanym przez nas oprogramowaniem. Konfiguracja również jest przejrzysta i nie przysparza problemów. To co sprawiło mi największy zawód, to problemy z dodatkowymi aplikacjami. A właściwie całkowity brak ich działania.

Przyszłość...

...jest bardzo ciekawa. Zespół OwnCloud jest w trakcie przygotowywania aplikacji desktopowych do synchronizacji plików, oraz mobilnych aplikacji na androida i iOS. Ponadto powstała firma, która ma zajmować się oferowaniem oprogramowania OwnCloud i wsparcia dla biznesu. Pozwala to sądzić, że twórcy myślą o tym projekcie o wiele poważniej, niż zwykłym hobby, co w niedalekiej przyszłości może zaowocować naprawdę porządnym i bogatym w funkcje oprogramowanie. Warto interesować OwnCloud ze względu na jego unikalność jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe.

Dla wszystkich zainteresowanych własnoręcznym przetestowaniem OwnCloud, możecie się pobawić moją testową instalacją:
adres: owncloud.adamzajac.info
login:admin
hasło:admin 

oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 04.04.2012 15:48

Cytuję: "Instalacja OwnCloud jest prosta."

Tak wygląda instalacja na serwerze:

http://owncloud.org/support/setup-and-installation/webspace/

A znowuż w systemie Linux:

http://owncloud.org/support/setup-and-installation/linux-server/

Jeśli tak wygląda prosta instalacja, to ja bardzo dziękuję za taką chmurę.

Pozdrawiam.

Demagog   4 #2 04.04.2012 16:02

Skandyn. No bez przesady. Pod linuchem dziecko sobie poradzi, a gimnazjalista to bez problemu (warunek, żeby był choć trochę ogarnięty). To raptem parę komend, które mogę wpisać po jednym przejrzeniu z pamięci.
Może to nie Shitzgrozowy pliczek msi lub exe, ale prościej się nie da. Jeśli to nadal takie trudne to napisać skrypt, który to zrobi też nie problem.

Ach no i instalacja pod winzgrozą. Powiedziałbym tu, że windows ssie pod względem szybkości konfiguracji tego czegoś. Wracając z dalekich mórz OFFTOPU chętnie się potestuje, bo konfiguracja ftp mnie dobija :)

A nie kojarzysz może czegoś takiego tyle,że w pythonie lub ruby. Mam awersje do PHP

Hase   4 #3 04.04.2012 17:03

Nie ma szczególowej dokumentacji na stronie projektu - źle, jest - jeszcze gorzej :P
Opis na stronie opisuje wszystkie możliwe sytuacje jakie mogą zainstnieć w różnych konfiguracjach. W większości przypadków instalacja jest banalnie prosta i ogranicza się do kroków opisanych we wpisie. Mi zajęła jakieś 4 minuty, z czego najwięcej trwało przerzucanie plików na serwer po ftp.

Niestety nie kojarze niczego podobnego w ruby ani pythonie. Wydaje mi się, że póki co own cloud jest dosyć unikalną platformą.

GregKoval   8 #4 04.04.2012 17:14

Dla tych którzy mówią, że to zbyt skomplikowane - tylko, że instalujemy własny serwer, instalujemy ownCloud i mamy w pełni wydajna chmurę do której tylko my mamy dostęp, tak samo jak do desktopa. Bez tych pierdół o niebezpiecznych chmurach i kontrolowaniu naszych informacji przez innych. Ta jest tak bezpieczna jak nasz desktop. To jest właśnie siła open source. Czy jesteśmy za taką wygodę przeboleć "zbyt skomplikowaną instalację"?

adao1003   4 #5 04.04.2012 23:20

Aplikacja na adroidna już jest. A czy to będzie działalo na darmowym hostingu np. cba.pl??

  #6 05.04.2012 00:58

@GregKoval

Ta chmura jest tak bezpieczna jak bezpieczny jest nasz serwer :]

GregKoval   8 #7 05.04.2012 01:26

@bartek46op

Jeśli nie ufamy sobie to znaczy, że i nasz desktop nie jest bezpieczny :]

filozof   11 #8 05.04.2012 01:39

Czy OwnCloud prowadzi śledzenie wersji plików, jak Dropbox czy SpiderOak? Trzeba przyznać, że to całkiem przydatna funkcja, choć oczywiście jej wadą jest zwiększona zasobożerność. Coś za coś. :)

I inna rzecz - katalog publiczny, przez który można udostępniać pliki innym. Czy jest coś takiego?

Czekam na klienta do synchronizacji, bowiem obecnie dzięki temu jestem w stanie utrzymać porządek (a muszę utrzymywać go na komputerze osobistym i służbowym jednocześnie). Wtedy będę mógł myśleć o własnej chmurze... Na ten moment jestem niezwykle zadowolony ze SpiderOak. Może nieco wolno, ale za to bezpiecznie. I łatwo w nim utrzymać porządek. :)

etam   10 #9 05.04.2012 02:32

@filozof
"Czy OwnCloud prowadzi śledzenie wersji plików, jak Dropbox czy SpiderOak?"
Niestety nie.

"I inna rzecz - katalog publiczny, przez który można udostępniać pliki innym. Czy jest coś takiego? "
Jest. Można udostępniać katalogi lub pojedyncze pliki.

filozof   11 #10 05.04.2012 08:23

@etam
Dziękuję! Kibicuję po cichu temu projektowi, więc mam nadzieję, że śledzenie wersji też się pojawi :)

januszek   22 #11 05.04.2012 08:38

Jak "chmura" opiera się o jeden serwer to nie jest chmura ;)

  #12 05.04.2012 15:16

fajny pomysł - polecam
konfiguracja nie jest znów taka skomplikowana

niestety tak jak napisał Hase są problemy pod chrome

@ adao1003
działa na cba

  #13 05.04.2012 16:58

A ja nadal będę się upierał, że żadna z tego chmura.
Jeżeli wrzucamy to na jakieś nasze konto hostingowe to czym to się różni od dostępu z poziomu ftp? Interfejsem, wygodą obsługiwania? No tak, bo czym niby innym?

Nadal jest to jedna kopia, a nie usługa rozproszona i skalowalna.

GregKoval   8 #14 05.04.2012 17:34

@lucasamd

Możesz przecież postawić sobie swój własny domowy serwer prawda? Nie musi on być nawet cały czas włączony tylko wtedy kiedy jesteś poza domem i potrzebujesz dostępu do twoich danych. Jak sama nazwa mówi to jest twoja prywatna chmura, do której nikt nie będzie miał dostępu. Będą mogli cię tylko odciąć od internetu w najgorszym przypadku, ale nikt nie zablokuje ci na stałe dostępu do twoich danych ani nie będzie mógł ich bez upoważnienia podejrzeć. To jest właśnie swoboda tej aplikacji jaką daje jej otwarty charakter.

Hase   4 #15 05.04.2012 18:47

@lukasamd

Mam wrażenie że dochodzi tutaj do pewnego niezrozumienia istoty OwnCloud. To nie jest oprogramowanie do przechowywania plików (jak dropbox, czy skidrive). To platforma do hostowania aplikacji, do których standardowo należy między innymi moduł wirtualnego dysku, ale również kalendarz, kontakty itp. W przyszłości ma się ich pojawić wiele więcej, już teraz standardowo dostarczane są edytor tekstowy i przeglądarka pdf i inne. Co do skalowania, z założenia nie będzie się skalować tak jako choćby chmura Amazonu czy Rackspace, bo jest zależny od infrastruktury jaką posiadasz.

  #16 05.04.2012 20:30

@GregKoval:
Prywatny serwer w domu będzie miał jeszcze mniej wspólnego z chmurą niż serwer hostingowy. Tam przynajmniej jest najczęściej jakaś gwarantowana dostępność np. 99,0% w skali miesiąca.


@Hase:
Jak najbardziej rozumiem, że to nie jest Dropbox czy Skydrive (one moim zdaniem też są słabymi przykładami chmury - Amazon o którym wspominasz czy Azure to prawdziwe chmury). Moim zdaniem zakładanie na własnym serwerze / koncie hostingowym jednak nijak się ma do prawdziwej chmury. Przecież wszystko to mogę zastąpić połączeniem FTP + Google Apps / Live Domains + opcjonalnie coś do kontaktów i kalendarza.
Oczywiście ma to i swoje niezaprzeczalne zalety np. jestem na uczelni, jest zablokowane FTP, to z poziomu www i tak mogę w Dropboxie czy ownCloud wydziwiać co mi się podoba - w takich wypadkach widać tą dostępność, ale są one dosyć rzadkie.

Hase   4 #17 05.04.2012 20:38

OwnCloud ma być chyba wlaśnie taką alternatywą fla Google Apps, tyle że hostowaną we własnym środowisku, czy gdziekolwiek chcesz, bez konieczności korzystania z usług firm trzecich i trzymania danych w obcej infrastrukturze.

skandal   2 #18 06.04.2012 08:33

lukasamd - moim zdaniem nie masz racji. Z tego co piszesz, myślisz bardzo jednowątkowo. Jeśli chodzi o mnie czy Ciebie jako jednostkę, to faktycznie owncloud nie można nazwać typową chmurą, bo jest tylko substytutem do ftp + innych aplikacji. Jednak wciel się w rolę administratora który stawia owncloud dla 30 pracowników? Jest to zadanie uciążliwe jeśli posiadasz kilka aplikacji w kilku różnych miejscach (tak jak napisałeś ftp + GoogleApps + kalendarz). Wtedy hostując na własnym firmowym serwerze owncloud robisz małą chmurę dla pracowników. I tu widać zaletę tego oprogramowania.

skandyn - podlinkowałeś metody instalacji na linuksach. Widziałeś tą do windowsa? Chyba jest jednak bardziej skomplikowana i czasochłonna niż na takim np. Debianie. U mnie Instalacja trwała jakąś minutkę, bo serwer www + mysql stoi od dawien dawna i podejrzewam większość użytkowników testujących owo oprogramowanie też posiada jakiś serwer do właśnie takich zadań.

  #19 09.04.2012 11:34

Witaj Hase!

Orientujesz się (a może gdzieś czytałeś, ponieważ ja na to nie trafiłem) czy jest możliwość aby użytkownicy logujący się do ownCloud widzieli swoje pliki z folderu /home.

Fajnie by było jakby użytkownik mający w pracy zmapowany dysk np. z SAMBY, mógł sobie po pracy sięgnąć do swoich plików. Wiem, że są VPNy (sam je stosuję) jednak dostęp przez ownCloud byłby wygodnieszy.

BenderBendingRodriguez   6 #20 09.04.2012 12:31

Jezu ludzie czepiacie sie jak nietoperze, ownCloud to TWOJA PRYWATNA chmura, a to czy msz dostępność na poziomie 99% i więcej to już zależy od CIEBIE. Naprawdę czy to takie trudne do zrozumienia? Czy to takie trudne do zrozumienia że w ownCloud WSZYSTKO zależy od CIEBIE a nie od kogoś? Kogoś kto może mieć wgląd w przechowywane dane co za tym idzie udostępnianie organom śledczym itp. ?

  #21 09.04.2012 12:36

Jedna sprawa mnie interesuje jak zrobiłeś (co trzeba ustawić) by można udziały użytkownikom przydzielać tz. ograniczać ich konto np. do 1GB itd.
U mnie instalacja poszła prawidłowo wszystko działa tylko nie mam możliwości ustawiania wielkości kont użytkownikom a nie chce by mi serwer zapchali ;)

Hase   4 #22 10.04.2012 18:12

w ustawienia -> użytkownicy masz pole udział, tam sobie podajesz.

  #23 12.04.2012 01:11

Jest już dostępny klient pod windows. Działający sprawnie. Można się pozbywać dropboxa :)
Synchronizacja dobrze działa

  #24 12.04.2012 22:09

Co prawda mam w ustawieniach>użytkownicy pole udział ale jest nieaktywne :( nie mogę nic wpisać/zmienić.

  #25 29.05.2012 14:37

W moim przypadku problem jest taki że chciałem zainstalować to na jakimś darmowym hostingu, np http://www.serversfree.com/ pojemność 10 GB limit transferu 100 GB, ale problem jest z PHP, tutaj jest 5.2 a wymagane jest 5.3 i lipa. Trudno znaleźć darmowy hosting z PHP 5.3. Ja rozumiem że idea jest taka że instalujemy OwnCloud na komputerze w domu i mamy własną chmurę u siebie w pokoju pod pełną kontrolą. Ale nie mam 2 wolnego kompa więc pomyślałem że znajdę darmowy serwer i sobie postawie, wiem że jest serwis ownCube, ale on oferuje tylko 5 GB. Jeśli miałbym kupować drugi komputer żeby mieć własną chmurę to wolał bym od razu kupić nawet najtańszy sprzęcik od Synology, więc to oprogramowanie to taki trochę strzał kulą w płot.

  #26 05.06.2012 18:23
  #27 10.05.2013 16:44

Nie jest tak różowo. Nie znam jeszcze osoby, której udałoby się uruchomić Owncloud na home.pl.
Czy komuś udało się uruchomić Owncloud na jakimś hostingu? Już nawet nie chodzi o webdav...ale sam interface po http.

  #28 27.01.2015 15:07

Zainstalowałem sobie na debianie owncloud server . Adres debiana to 192.168.40.49 . Na drugim kompie mam windowsa 7 i zainstalowałem owncloud client i jak próbuję nawiązać połączenie wpisuję 192.168.40.49/owncloud pojawia się komunikat nie udało się połączyć do owncooud. Może ktoś wie dlaczego?