n-bitowa nostalgia - intro

Nostalgia - tęsknota za czymś przeszłym, co utrwaliło się w pamięci lub do czegoś, co wyobrażono sobie w marzeniach.

źródło: Wikipedia

Postanowiłem napisać w kilku odcinkach, o sprzęcie, z którym rosłem i wychowywałem, ale którego nigdy nie miałem. O sprzęcie na temat, którego, jest bardzo mało informacji w intrenecie, a jeśli są, to często niekompletne lub brak ich w języku polskim.

Będzie także o urządzeniach, które powstają dziś i są zupełną przyrodniczą ciekawostką techniczną.

Jolla JP-1301 - pierwsze starcie i dlaczego Cię sprzedałem

Wyraziłem tutaj moje emocje dotyczące pięciomiesięcznego używania smartphone Jolla, i może tekst jest nieco niespójny, ale taka właśnie jest Jolla JP-1301. Opisuję tu raczej to, co mi się nie spodobało - choć dziewczyna ma wiele zalet.

Święty Mikołaj

aka

Gwiazdor

aka

Ded Mopoz*

aka

(*BTW dlaczego nie można pisać cyrylicą?)

Santa Claus

... pojawił się w 2013 r, dzień wcześniej czyli 23 grudnia i wyręczał go kurier.

Co otrzymujemy w komplecie:

 • Smartphone Jolla (JP-1301),

Intel i7 4770K + ASUS Z87-Deluxe - co dostajemy?

Dzień drugi!

Wprawdzie każdy z nas może sobie sprawdzić co oferują podzespoły, które otrzymałem do testów, ale postanowiłem opisać te cechy, które mnie najbardziej interesują.

PROCESOR

Intel i7 4770K

Procesor dostałem w wersji tray, czy użytkowniku dobierz sobie sam chłodzenie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ wersja K ma, że się tak wyrażę, "ułatwioną możliwość kręcenia".

Intel i7 4770K + ASUS Z87-Deluxe - zestaw testowy

Kurier UPS dostarczył dzisiaj paczkę od Dobrych Programów, o dziwo z Dobrym Sprzętem - zabawę czas zacząć. Dziś bardziej teoria, bo 2 tygodnie czasu to mało, zwłaszcza jak się ma pracę i klientów na karku, a trzeba przemyśleć konfiguracje i testy.

Postanowiłem stworzyć i użyć następującą platformę testową:

PLATFORMA TESTOWA

 • Procesor: Intel i7 4770K wersja tray
 • Płyta główna: ASUS Z87-Deluxe
 • Pamięć: Kingston 16GB 2133MHz model: KHX21C11T2K2/16X
 • Dysk twardy: 120GB SSD Samsung 840 EVO

iPhone z Androidem, w oczekiwaniu na Jolke!

Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu,

Gdy pisałaś: "tak mi źle,

Urwij się choćby zaraz,

Coś ze mną zrób,

Nie zostawiaj tu samej, o nie".

Oczekiwać dostawy Jollki można: kreatywnie, jak i bezproduktywnie.

Ja postanowiłem udowodnić wszystkim zagorzałym przeciwnikom Apple, że wcale sprzęt spod znaku nadgryzionego jabłka, nie jest taki zamknięty, i zainstalować najbardziej otwarty system, jakim jest oczywiście Android, na Apple iPhone, bez żadnego jailbreaka.

Potrzebne nam będą:

1.

Dzień dobry, zastałem Jolkę? Czekaj Pan...

Czekam trzeci dzień i patrze w drzwi.

Czy przyjdzie ktoś od Ciebie?

Czy przyjdziesz Ty?

Z tymi słowami Kazika (KULT) na ustach, codziennie odbieram pocztę elektroniczną, licząc na informację o wysyłce smartfona Jolla. Wiem, ze nie jestem tutaj odosobniony i w sumie cieszę się z tego.

Piszę o tym, ponieważ ostatni raz cieszyłem się jak małe dziecko, gdy czekałem na mojego pierwszego smartfona, czyli: Apple iPhone 3G.

CadSoft Eagle 6.x.0 w 64-bitowym Debianie Wheezy

W Linux'ie w zasadzie liczą się dwa programy do projektowania płytek drukowanych PCB:

 • KiCad
 • Eagle
 • Jeśli chodzi o tego pierwszego, to nie napotkałem żadnych problemów podczas instalacji na komputerze z Debianem Wheezy, ale już Eagle odmówił współpracy.

  To będzie króciutki poradnik jak zainstalować CadSoft Eagle 6.x.0 w 64-bitowym Debianie Wheezy.

  Po pierwsze musimy dodać 32-bitową architekturę do naszego 64-bitowego systemu, wykonując w terminalu następujące polecenia, oczywiście posiadając uprawnienie root'a:

  Apple Server is not dead!

  Jakiś czas temu Apple zrezygnowało z produkcji swoich serwerów które w zasadzie nadawały się tylko do łatwego zarządzania i serwowania www (aż przykro pisać), bo konkurencja zarówno komercyjna jak i open source robi resztę lepiej.

  Ludzie (mądrzy lub nie) z Sonnet'a, wpadli jednak na pomysł, żeby zrobić nowy serwer Apple z maca mini i zobaczcie co im wyszło!

  http://www.sonnettech.com/product/xmacminiserver.html

  ATOM tfu psie krwie... AVOTON oł je!

  Byłem wczoraj (23.09.2013) na konferencji IMCC (Intel Microsoft Channel Conference), i jak większość tematów na niej poruszanych; bla bla ultrabooki, bla bla mobilność, bla bla wydajność etc., my już znamy, tak zaciekawił mnie nowy procesor Intela pt. AVOTON, który jak się okazuje jest serwerową wersją ATOMa.

  AVOTON jest 64-bitowym, lutowanym do płytki (SoC) lub serwera (blade) procesorem. Więcej znajdziecie o nim w:

  Sentyment czy zdrowy rozsądek?

  Od dłuższego czasu przyglądam się tak zwanemu cyklowi życia produktu i chodzi mi o cykl życia sprzętu. Jeszcze niedawno informacja o w/w nie była informacją jawną, a dziś każdy szanujący się producent stara się ją podawać lub przynajmniej jak np. w przypadku Apple wiemy, że 2 razy w roku czeka nas jakaś nowość i na podstawie tego możemy się domyślić, że za 2 lata do mojego iPhone 5 nie wgram już iOSa 10, czyli krótko mówiąc smartphone przestanie być wspierany.Dlaczego o tym piszę? Ano, dlatego, że już za 4 miesiące mojego notebooka trzeba będzie zastąpić nowszym modelem.