n-bitowa nostalgia — Cobra 1(2)

Minął ponad rok od poprzedniego wpisu poświęconego mikrokomputerowi Cobra 1. Przez ten czas udało mi się nawiązać kilka kontaktów z pasjonatami i posiadaczami tego komputerka. Oto, co zebrałem.

Znane działające egzemplarze - ciąg dalszy

nr 5

Model Sławomira Umpirowicza znanego kolekcjonera prowadzącego stronę - Notatnik Fana Satrych Komputerwów.

nr 6

Model Pana Ryszarda z Gorlic, który dodatkowo ma kartę pamięci - kartridż z asemblerem.

Wczytywanie asemblera z taśmy było nieco uciążliwe i czasochłonne, więc wykombinowałem, iż dobrym rozwiązaniem byłaby jakaś dodatkowa pamięć gdzie można by było tego asemblera trzymać i szybko wczytywać. Ponieważ pamięci EPROM o dużej pojemności to było marzenie, więc zastosowałem pamięć typu RAM i podtrzymanie bateryjne. Całość zmontowana na dodatkowej płytce i podpinana do złącza zewnętrznego Cobry. Poniższy układ został wykonany w 1987 r i do dziś pracuje poprawnie.

Ryszard z Gorlic

Oprogramowanie

Komputer posiadał dwie wersje interpretera BASIC-u, wywodzące się z amerykańskiego Tandy Radio Shack TRS-80 model II nazywany dalej Basic TRS oraz BASIC TDL o większej precyzji obliczeń. Ze względu na prostotę programowania, w tym właśnie języku powstało najwięcej aplikacji. Redakcji kwartalnika AV przeprowadziła badania wydajności komputera, a ich wyniki opublikowano w numerze 2/1987.

Sławomir Umpirowcz, także przeprowadził test wydajności komputerów ze swojej kolekcji. Jego wyniki potwierdzają testy redakcyjne.

Można wysnuć dość odważną tezę: im komputer prostszy tym szybszy.

W 1986 roku nakładem WNT ukazała się książka autorstwa twórcy maszyny, dotycząca programowania komputera w języku BASIC, jako ciekawostkę podam, że nakład tej publikacji to 50000 szt. dość odważny jak na ilość "wyprodukowanych" urządzeń. Usprawiedliwieniem tak wysokiego nakładu może być to, że BASIC Cobry był zgodny z wersją języka pracującą w innej polskiej maszynie, czyli Meritum. Ale to troszkę naciągane wytłumaczenie

Oprócz opisu języka i przykładów programowania znajdziemy tutaj: mapę pamięci Cobry 1, wykaz znaków semigraficznych, wydruk pamięci generatora znaków, czy też trzy stronicową instrukcję obsługi komputera.

Komputer standardowo posiadał generator znaków oparty na układzie MCY7304AA, który posiadał ograniczoną ilość znaków semigraficznych, stąd niektórzy konstruktorzy zaczęli stosować własne generatory w postaci odpowiednio zaprogramowanej pamięci EPROM 2716. Spowodowało to, że nie na wszystkich komputerach programy wyświetlały się tak samo.

Gra NALOT w dwóch wersjach, ze standardowym zestawem znaków i z semigrafiką.

Na łamach AUDIO hifi VIDEO pojawiło się kilka autorskich gier użytkowników komputera napisanych w BASIC-u.


  • Master-Mind 1/87
  • Biorytm 2/87
  • Bombardowanie 4/87

Klub Użytkowników Cobry-1

Ostania znaleziona przeze mnie wzmianka o komputerze w magazynie AUDIO hifi VIDEO znajduje się w numerze 4/1988 i ma następującą treść:

Z listy tej wynikałoby, że powstało wtedy minimum 40 szt. tego urządzenia. Wyprodukowano 100 szt. płyt głównych (płytek drukowanych PCB) w firmie TORAL, kilka odnalazło się dziś wśród czytelników elektrody, kilka jest w rękach kolekcjonerów, część pewnie zaliczyła elektrośmieci.

Emulatory

Aby poznać COBRĘ JEDEN można dziś szukać tego "białego kruka" na forach, aukcjach etc. lub uruchomić sobie jeden z emulatorów. Na tą chwilę dostępne są dwa emulatory mikrokomputera Cobra-1. Oba powstały dzięki pracy użytkowników forum elektroda.pl

1. sq6fmy

Pierwszy emulator C1, jaki mi wpadł w ręce to dzieło użytkownika sq6fmy działający jako samodzielna aplikacja W32 w konsoli system Windows, jego praca wygląda tak:

Emulator możesz pobrać tutaj.

Koledze sq6fmy udało się uruchomić swój emulator w dwóch środowiskach projektowych: na STM32 z rdzeniem Cortex-M4 (@168MHz) i w układzie FPGA Xilinx Spartan 6 .

2. Andrzej Lisek

Drugi emulator jest autorstwa Andrzeja Liska, który jest także autorem emulatora CA-80, opisywanego wcześniej, do którego powrócę w nowym wpisie na blogu.

Małe podsumowanie, ale to nie koniec

Na koniec kilka podziękowań.

Chciałbym serdecznie podziękować za okazane mi wsparcie merytoryczne następującym osobom:

Tomasz Dulek http://www.retro-komputery.pl/

Sławomir Umpirowicz http://www.primostudio.pl/nfsk/

Wkrótce Cobra ponownie powróci, ale najpierw CA-80.