n-bitowa nostalgia - SpectraVideo SVI-738

Miało być o Cobrze, ale Cobra ma się dobrze i może chwilkę poczekać, gdyż wpadł mi w ręce bardzo ciekawy komputer.

Poznajcie MSX

W 1983 r. firma ASCII Corporation powołała do życia standard komputera domowego MSX ( a później MSX2, MSX2+, TurboR) Komputery zgodne z tym standardem produkowało kilka japońskich i koreańskich firm oraz w Europie Philips MSX znaczy Machines with Software eXchangeability, choć niektórzy twierdzą, że skrót ten oznacza MicroSoft eXtended Basic, gdyż zastosowany interpretera BASICa pochodzi właśnie od Microsoftu i bazuje na GW-BASIC ‘u.

O MSX napiszę jeszcze w późniejszych odcinkach, a teraz kilka słów o bohaterze dzisiejszego wpisu.

SpectraVideo SVI-738 X'Press to komputer domowy zgodny z standardem MSX, (ale posiadający układ graficzny spełniający wymagania standardu MSX2, po dodaniu pamięci i wymianie ROMów i kilku drobnych przeróbkach elektronicznych, staje się w pełni z nim zgodny). W Polsce, mimo negatywnej opinii fachowców, sprzedawany był w sklepach Centralnej Składnicy Harcerskiej w cenie 590.000 zł (w Poznaniu widziałem te komputery na ul. Armii Czerwonej, dzisiejsza św. Marcin).

Bliżej mi nieznane grono fachowców, nie zalecało Centralnej Składnicy Harcerskiej sprzedaży SVI-738, zarzucając mu małą popularność standardu MSX w Polsce i Europie, brak oprogramowania, literatury oraz co najważniejsze niepopularny format dyskietki 3,5”:-)

Wygląd

SpectraVideo SVI-738 X'Press (rocznik 1985) nawiązuje swoją stylistyką do starszego o rok Apple IIc. Mamy z prawej strony stację dyskietek, podobną klawiaturę i rączkę/podstawkę.

Mój egzemplarz posiada polską klawiaturę (to pierwszy komputer domowy z polską klawiaturą w standardzie programisty)

Wnętrze

Sercem maszyny jest procesor Zilog Z80 A

Komputer cechuje się następującymi parametrami.

Uzbierałem dostateczną ilość informacji aby spróbować go uruchomić. Za tydzień zdam Wam relację co z tego wyszło.

cdn...

PS. 

Maj 2018

Ciąg dalszy jednak nie nastąpi, z braku ochoty i czasu, sprzedałem opisywaną maszynę i póki co temat został odsunięty na nieokreśloną przyszłość.