n-bitowa nostalgia - intro

Nostalgia - [...] tęsknota za czymś przeszłym, co utrwaliło się w pamięci lub do czegoś, co wyobrażono sobie w marzeniach.

źródło: Wikipedia

Postanowiłem napisać w kilku odcinkach, o sprzęcie, z którym rosłem i wychowywałem, ale którego nigdy nie miałem. O sprzęcie na temat, którego, jest bardzo mało informacji w intrenecie, a jeśli są, to często niekompletne lub brak ich w języku polskim.

Będzie także o urządzeniach, które powstają dziś i są zupełną przyrodniczą ciekawostką techniczną.

INTRO

Pierwszym komputerem, z którym miałem okazję obcować był ZX Spectrum. I nie bójcie się, nie będę go tutaj opisywać i to z kilku powodów. Po pierwsze: 6-7 chłopaków z ulicy, próbujących swoich sił, w jakiejś grze typu F1 (bardzo długo czekało się na swoją kolejkę, a grało krótko) przyczyniło się do podjęcia życiowej decyzji: "nigdy więcej, nie chcę mieć nic wspólnego z komputerami" , a po drugie: temat komputerów od sir Clive Sinclair'a, rozpoczął kolega polf

Wspominam go dlatego (ZX), że mimo to, wszystko od niego się zaczęło. Zafascynowany dokonaniami twórców muzyki elektronicznej, takimi jak np.: Ricochet - Tangernie Dream, zapragnąłem mieć syntezator(y) i sekwenser MIDI. W tym czasie, owe instrumenty i komputer taki jak Atari ST, nie były w zasięgu możliwości finansowych mojej rodziny, toteż postanowiłem sobie taką maszynerię zbudować. W 1986 roku, w czasopiśmie IKS (Informatyka Komputery Systemy dodatku "Żołnierza Wolności") pojawiła się seria artykułów z kodem w BASIC-u o sekwenserze MIDI na ZX Spectrum właśnie. I choć nigdy ZX Spectrum nie miałem, to naukę języka BASIC i elementów asemblera Z80, zacząłem na sucho, na kartce papieru, z książki Rolanda Wacławka - Mój MIKRO-KOMPUTER ZX Spectrum. A pierwszy fizyczny program powstał w 1989 r. na Amstradzie CPC-6128 i był to katalog gwiazd i gwiazdozbiorów, napisany w mieszance asm/bas.

Zaczynam więc od komputerów z procesorem Zilog Z80, już wkrótce Cobra-1.