PAX: patentowy pokój w świecie Androida. Ceną będzie unifikacja

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W świecie, w którym wynalazczość jest silnie regulowana, a wręcz reglamentowana przez prawo patentowe i ochronę własności intelektualnej, nie fizyka, informatyka i technika stanowią największe wyzwania dla innowacyjności, lecz zespoły prawników. PAX ma to zmienić, przynajmniej w świecie Androida. Ta nowa inicjatywa Google’a ma otworzyć drogę do pokoju i harmonii w ekosystemie najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie.

Android od początku był systemem otwartoźródłowym. Nie oznacza to jednak automatycznie, że był systemem darmowym. Wielu czołowych producentów smartfonów, by uniknąć problemów, zgodziło się płacić Microsoftowi za licencje na własność intelektualną firmy z Redmond, rzekomo wykorzystywaną w ich urządzeniach. Za spokój warto było zapłacić, tym bardziej, że Google nie oferowało żadnego wsparcia prawnego dla Android Open Source Project. W końcu doszło do sytuacji, w której Microsoft więcej zarabiał na licencjonowaniu swoich patentów w Androidzie, niż na swoich własnych systemach mobilnych.

Microsoft nie był tu jedyny, właściwie trudno wskazać producenta spoza Chin, który nigdy nikomu niczego nie zapłacił za rzekome naruszenie patentu w androidowym smartfonie. Patentowe portfolio było bronią zarówno zaczepną jak i obronną na tym rynku, a relatywna zgoda między producentami bazowała przede wszystkim na chęci uniknięcia odwetu – nikt przecież nie mógł być całkowicie pewien, czy akurat coś czegoś gdzieś nie narusza.

PAX to nazwa (nie akronim!) porozumienia Android Network Cross-License Agreement, które ma skończyć z wzajemną podejrzliwością i uczynić Androida znacznie odporniejszym na patentowych trolli. Do porozumienia dołączyć może każdy producent. Konsekwencje są natychmiastowe: wszyscy członkowie zapewniają sobie prawo do wzajemnego korzystania ze swoich patentów bez opłat licencyjnych (royalty-free) we wszystkich dziedzinach związanych z Androidem i jego aplikacjami, zobowiązują się też, że nigdy nie pozwą innego członka porozumienia o naruszenie własności intelektualnej w tym zakresie.

Do PAX przystąpiły oprócz Google już także Samsung, LG, Foxconn, HMD Global (producent nowych Nokii), HTC, Coolpad, BQ oraz Allview. Wspólnie firmy te dysponują 230 tysiącami patentów na rozwiązania, z których będzie mógł skorzystać każdy, kto zgodzi się na te warunki – i będzie produkował urządzenia spełniające wymogi kompatybilności Androida.

Choć na pozór wygląda to wspaniale, to trzeba pamiętać, że PAX jest obosieczną bronią. Google zyskuje w ten sposób większą kontrolę nad losami Androida, rozbraja firmy z ich własności intelektualnej, likwiduje ich potencjalne przewagi konkurencyjne przeciwko rywalom, którzy również dołączyli do porozumienia. Nie jest też nigdzie powiedziane, że członkowie PAX wspólnie nie będą występowali przeciwko tym, którzy zdecydowali się pozostać poza porozumieniem.

Na koniec ciekawostka: licencja PAX nie jest licencją publicznie dostępną, nie możemy zapoznać się z jej szczegółowymi zapisami. O jej treść zainteresowani przystąpieniem mogą jedynie wystąpić, zgłaszając się na stronie inicjatywy.

© dobreprogramy