PC-BSD 7.0 Beta 1, czyli BSD dla przeciętnego użytkownika

Strona główna Aktualności

O autorze

PC-BSD to system stworzony na bazie FreeBSD, w założeniu będący prostym w obsłudze systemem z rodziny BSD, przeznaczonym dla użytkowników biurowych i domowych. Niedawno ukazała się testowa wersja wydania 7.0.

PC-BSD 7.0 bazuje na FreeBSD 7-STABLE, serwer grafiki to X.Org 7.3, a domyślnie oferowane środowisko graficzne - KDE 4.1. Prócz tego dostępna jest nowa metoda instalacji z DVD, USB, sieć lokalnej bądź Internetu, wraz z nowymi opcjami konfiguracji klawiatury oraz zintegrowanymi sterownikami dla kart graficznych NVIDIA i rozszerzonym wsparciem sprzętowym.

W porównaniu do poprzedniego stabilnego wydania, PC-BSD oferuje wsparcie dla systemów plików ZFS, UFS2, UFS2 i UFS2 z księgowaniem, scheduler (planistę) o nazwie ULE poprawiający wydajność i responsywność działania systemu. Pojawił się tryb bezpieczny, uruchamiający jedynie serwer X11 w trybie vesa i udoskonalono obsługę komponentów opcjonalnych w aplecie Dodaj / Usuń, dzięki czemu możliwa stała się ich instalacja poprzez Internet. Poprawiono także wykrywanie sieci WiFi i konfigurację szyfrowania WEP, aktualizacji uległy też wszystkie narzędzia, aby były kompatybilne z biblioteką QT4.

Szczegółowe informacje na temat nowej wersji PC-BSD znaleźć można na stronach twórców, na których dostępna jest też pełna lista pakietów i adresy serwerów zwierciadlanych.

© dobreprogramy
s