PCI-Z PCI-Z 2.0

Strona główna Windows Narzędzia Identyfikacja sprzętu i oprogramowania
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

PCI-Z to prosta aplikacja informacyjna, która wyświetla szczegóły o zainstalowanych w komputerze kartach rozszerzeń rodziny PCI oraz innych elementach płyty głównej (również nowo zainstalowanych, które nie zostały jeszcze rozpoznane). W praktyce wliczają się w to karty PCI-Express, PCI-X, kontrolery płyty głównej (karty dźwiękowe, sieciowe, interfejsy SATA, itp.). Dodatkowo program wyświetla podstawowe dane o komputerze: jego nazwę, aktualnie zalogowanego użytkownika, zainstalowany procesor, ilość dostępnej pamięci operacyjnej oraz wersję systemu operacyjnego.

Wśród wyświetlanych danych znajdziemy między innymi nazwę producenta danego sprzętu, konkretne symbole urządzenia, typ i podkategorię oraz status. Dowiemy się z niego przede wszystkim, czy urządzenia zostały odpowiednio skonfigurowane oraz czy wymagana jest instalacja nowszych sterowników. Jeśli tak, możemy wyszukać je bezpośrednio z aplikacji, korzystając z opcji w menu kontekstowym, jednak w praktyce polega ona na automatycznym wygenerowaniu zapytania do wyszukiwarki Google i wyświetlenia listy wszystkich wyników w domyślnej przeglądarce. Ostateczny wybór odpowiedniego sterownika oraz jego pobranie i instalacja i tak będzie więc w gestii użytkownika.

Wygodnym dodatkiem może okazać się opcja eksportu danych w formie raportu (w formacie TXT, CSV lub JSON) oraz możliwość wysłania zestawienia mailem, choć w tym przypadku konfiguracja konta, z którego zostanie wysłana wiadomość została niepotrzebnie skomplikowana do kilku kroków w osobnych okienkach. Z tego powodu, choć jest to czynność prosta, w praktyce sprawia wrażenie przesadnie czasochłonnej.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!